טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT – אופן הפעולה

טיפול פסיכולוגי גישות פסיכו דינמיות

תפיסה קוגניטיבית מוטעית יכולה להוביל להתנהגות לא רצויה ועד כדי מזיקה. המחשבה האוטומטית שנובעת ממתח רב כתוצאה מחוויה או מאורע מסוים, נוטה לגרום למצב רוח שלילי ולעורר רגשות עגומים ומטרידים. מטרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT להביא לשינוי המחשבה אשר תגרום לשינוי ההתנהגותי ובכך למנוע מתוצאות שליליות לעלות ולהשתלט על המצב הנפשי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בא לעזור לא רק בפתירת בעיות רפואיות אלא גם בפתירת בעיות מתחומים שונים כגון בעיות חברתיות, בעיות בעבודה ובעיות רגשיות אחרות. להבדיל מטיפול פסיכותרפי המתרכז בהתעמקות בעברו של המטופל וזאת על מנת להגיע לתובנות מעמיקות של הרגשות הפועלים על המטופל, טיפול CBT דווקא מתמקד במחשבות והאמונות שהן כאן ועכשיו. המיומנויות הספציפיות הנרכשות בטיפול זה קשורות ביכולות לזהות ולהכיר במחשבות מסולפות, לשנות אמונות מזיקות שהקשר שלהן למציאות רופף וכן ביכולת לקיים מערכת יחסים שונה עם האחר.

במצבים בהם האדם מגזים בתגובה שלו, כאשר הוא מודאג ו/או במצב מחלה, יש נטייה להתבסס על הנחות מוטעות או להסיק מסקנות לא נכונות בקשר למשמעותו האמיתית של המאורע. הנחות ומסקנות אילו אינן מבוססות מציאות כי אם תגובה לתהליך מחשבתי אוטומטי ולעיתים אף בלתי מוכר.

כל עוד מחשבות מסולפות אילו אינן עומדות למבחן אל מול המציאות כפי שהיא באמת, הן הופכות למשוב חוזר ומעצימות עצמן. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בשיטת CBT עוזר לאדם במצוקה להבין עד כמה מחשבות מוטעות משפיעות באופן ישיר על מצב הרוח והמצב הנפשי. המטפל המתמחה בשיטת ה CBT מקנה למטופל את הכלים שיאפשרו לו לשנות את דפוסי המחשבה המעוותים אף אם הם מוטמעים בו בחוזקה.

דוגמא אופיינית היא של אדם הסובל מפוביה דנטלית. הוא נמנע מללכת לרופא השיניים מאחר והוא מאמין שהטיפול יכול לגרום לו לכאב רב או אפילו למוות. יתכן ומקור הפחד הוא בניסיון מר ומכאיב שחווה בזמן טיפול שיניים בתקופת הילדות המוקדמת. פוביה זו מערערת את שנתו של הסובל ממנה, גורמת להתקפי חרדה וכמובן משפיעה לרעה על מצב השיניים שלו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי יתמקד בתיקון המחשבה המוטעית: "ניסיון רע בטיפול שיניים אחד אינו יכול להעיד על כל שאר הטיפולים השונים".

במכון חיבורים מטפלים בשיטת טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT באופן אינדיבידואלי, הטיפול קצר הטווח נע בין טיפול אחד לעשרים טיפולים והוא ממוקד בעיה, מכוון מטרה, והוא נבנה במטרה להשיג הפוגה במחלה ומניעת חזרתה.

במכון חיבורים מאמינים בשיתוף פעולה מרבי עם המטופל ובבניה משותפת של תכנית באמצעותה לומד המטופל איך להתמודד עם הפחד ואף מקבל את הכלים איך למגר אותו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

עשוי לעניין אותך גם

שתפו את הפוסט: