הבדלים בין טיפול קוגנטיבי לטיפול רגשי (REBT)

הבדלים בין טיפול קוגנטיבי לטיפול רגשי (REBT)

הבדלים בין טיפול קוגנטיבי לטיפול רגשי (REBT)

  • אלברט אליס, המציע את שיטת הREBT כטיפול, טוען כי יחסי המטפל עם המטופל אינם צריכים להיות אישיים. לעומתו, אהרון בק שם דגש על מערכת היחסים הטיפולית שבין המטפל למטופל.
  • REBT הינה שיטה אסרטיבית וישירה לעימות עם אמונות; בעוד שהטיפול הקוגנטיבי שמציע בק מתבסס יותר על זיהוי עצמי של אמונות שליליות על ידי המטופל.
  • בשיטת REBT, משתמשים בטכניקות שונות בתלות באישיותו של המטופל; בעוד שבשיטה הקוגנטיבית CBT – , שיטת הטיפול מותאמת אל ההפרעה המסוימת ממנה סובל המטופל.

טיפול קוגניטיבי התנהגותיחוזקות שיטת ה CBT :

1. מודל CBT מתרכז במחשבה האנושית. המחשבות והיכולות הקוגנטיביות אחראיות על הרבה מן ההישגים וההצלחות, לכן עלולות להיות אחראיות גם על הבעיות.

2. מחקרים הוכיחו שכאשר נבדקים אולצו לאמץ הנחות או מחשבות לא נעימות, הם נעשו מתוחים ועצבניים יותר (Rimm & Litvak, 1969).

3. אנשים רבים הסובלים מהפרעות כמו דיכאון או חרדה, היו בעלי תחושת חוסר מסוגלת חזקה. כלומר, האמונות בהן מחזיקים הן של חוסר יכולת (Beck et al., 1983).

4. תרפיה קוגנטיבית CBT  הוכחה כיעילה מאד לטיפול בדיכאון ובחרדות (Hollon & Beck, 1994).

מגבלות של שיטת CBT:

1. התפקיד המדויק של תהליכים קוגניטיביים טרם נקבע. טרם ברור אם מחשבות שליליות או מעוותות הן הסיבה להפרעה הנפשית או התוצאה של הפרעה קיימת.
מחקר שנערך בשנת 1981 ע"י לוינסון, בחן קבוצת מטופלים לפני שהחלו לסבול מדיכאון, ומצא כי אלה שלאחר מכן סבלו מדיכאון לא התאפיינו בחשיבה שלילית יותר מאלה שלא סבלו מדיכאון. המחקר עשוי להעיד על כך שחשיבה שלילית וחסרת תקווה עלולה להתהוות כתוצאה מדיכאון, זאת בניגוד לרעיון שחשיבה זו היא הסיבה לדיכאון.

2. המודל הקוגנטיבי הוא צר יחסית. חשיבה היא רק חלק אחד מהתפקוד האנושי, ויש לקחת בחשבון התבוננות רחבה.

3. מבחינת גישות אתיות מסוימות, שיטת טיפול רגשית עלולה לעיתים להיות ישירה וממוקדת מדי.

 

ראו גם: טיפול קוגניטיבי התנהגותי

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

שתפו את הפוסט: