הילדה תולשת שיערות – איך גורמים לה להפסיק?

פסיכולוג ילדים

תלישת שיער כפייתית, היא הפרעה נפוצה ביותר בקרב ילדים, הנגרמת כתוצאה מהתמודדות עם קושי רגשי, חרדה או מחשבה טורדנית • טיפול לשינוי הרגלים (HRT) בליווי ההורים, מביא להתגברות מהירה על ההרגל המגונה ועל התחושות הרגשיות הגורמות לו

שמתם לב להתעסקות מוגזמת של הילד בשיער? הילדה תולשת שיערות, מכניסה אותן לפה ונושכת אותן? תלישת שיער כפייתית, טריכוטילומניה, הינה הפרעת שליטה בדחפים, העשויה להתפתח ולהביא לתופעות פיזיות בולטות הכוללות איבוד מאסיבי של שיערות, וכן בהפרעות רגשיות ובליקויים חברתיים.

טריכוטילומניה היא הפרעה טורדנית כרונית הנפוצה במיוחד בקרב ילדים בגילאי 7-14, ושכיחה פי שבעה בקרב ילדים, בהשוואה למבוגרים.

טריכוטילומניה בילדים עשויה להתפתח כתוצאה מביטחון עצמי נמוך, חרדה או מחשבות טורדניות. תלישת השיער היא אופן הבעה בלתי מודע של קושי רגשי של ילד, כאשר אינו מסוגל להביע זאת בדרך אחרת.

במקרים רבים, הסובלים מטריכוטילומניה נוטים להתעסקות נוספת, מעין "טקסים התנהגותיים", לפני ולאחר תלישת השערה. הם יחפשו בידיהם אחר שיערות המרגישות בולטות או שונות ולאחר פעולת התלישה ינשכו את שורש השערה או יחככו אותה על שפתותיהם או בפניהם.

היפוך הרגלים עבור טריכוטילומניה בילדים

אחת הגישות המובילות כיום לטיפול בטריכוטילומניה, היא טיפול לשינוי הרגלים (HRT – Habit Reversal Training). טיפול HRT הינו פסיכותרפי באופיו, בעל יעילות מוכחת, והוא מורכב מארבעה שלבים עיקריים:

  1. אימון למודעות
  2. פיתוח תגובה מתחרה למשיכת השיער
  3. הקניית מוטיבציה מתאימה להיענות לטיפול
  4. שיטות להרפיית המתח, ולהפגת הצורך בתלישת השיער ובתגובה המתחרה

אימון למודעות – על מנת להתחיל ולטפל בהפרעה, עלינו בראש ובראשונה לדעת לזהות את הגורמים המביאים לתלישת השיער ובכך לאפשר שליטה עצמית גבוהה יותר. המטרה בשלב האימון למודעות היא זיהוי ואיתור הרקע לכל אירוע של תלישת שיער, באיזו סיטואציות או מצבים רגשיים עולה הדחף? מהן התחושות הפיזיות המתעוררות לפני פעולת התחושה?

פיתוח תגובה מתחרה – זהו לב הטיפול לשינוי הרגלים. המטפל והמטופל יבחרו יחד תגובה מתחרה למשיכת השיער, פעולה או הרגל אלטרנטיבי אותם יבצע המטופל בכל פעם בה יעלה בו הצורך בתלישת שיער.
בשלב זה, יתרגל המטפל ויקנה את הכלים ליישום נכון של התגובה המתחרה בעת הצורך. בליווי המטפל, יתרגל המטופל שימוש בתגובה המתחרה בעת שידומה מצב מתוח המקדימים לאירוע תלישת שיער.

מוטיבציה להיענות לטיפול – משפחה ומעגל חברתי תומך יכולים להוות נכס חשוב בטיפול, לכן נוכחות של הורה או בן משפחה נוסף בטיפול תעזור ותייעל את תוצאותיו.
המטפל ידריך את המלווה אודות טריכוטילומניה, ויכוון אותו לעזור לילדה ביישום תכנית הטיפול. המלווה יעקוב אחר יישום הטיפול ויציין לשבח יישום מוצלח של תגובה מתחרה בקרב הילדה ובכך יקדם את השימוש בתגובה המתחרה ויעניק את המוטיבציה הנדרשת להצלחת הטיפול.

שיטות להרפיה עצמית – במהלך הטיפול ירכוש הילד כלים ושיטות להרפיית מתחים ולחצים ולפיתוח שליטה עצמית גבוהה, כך שידע להימנע ממצבים נפשיים שליליים המעוררים את הדחף לתלישת השיער או לשימוש בתגובה המתחרה.

מכון חיבורים מורכב מצוות מקצועי ומנוסה הכולל פסיכיאטרים, פסיכולוגים קוגניטיביים התנהגותיים ופסיכולוגים קליניים העובדים בשיטה הפסיכו דינמית. אנו מתאימים את סוג הטיפול לצרכיו הספציפיים של כל מטופל.
רוצים להתייעץ עמנו או לדעת יותר על טיפול בתלישת שיער בילדים?  כתבו לנו או צרו עמנו קשר עוד היום.

 

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

עשוי לעניין אותך גם

שתפו את הפוסט: