• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

מתי לעשות אבחון דידקטי

בית ספר הוא מקום של חינוך ולמידה. אנחנו שולחים אליו מידי בוקר את ילדנו על מנת לרכוש ידע ומיומנויות שידרשו להם בהמשך חייהם. אך לא עבור כל הילדים בית הספר הוא חוויה טובה ומלמדת. רוצה לבדוק האם הילד או הילדה שלך סובלים מהפרעות למידה?

הילד מתקשה ללמוד? כדאי לשקול עריכת אבחון דידקטי ?

ישנם ילדים רבים המתקשים ללמוד. לחלקם קשה להתרכז ולהקשיב לדברי המורים, חלקם מתקשים לקרוא או לכתוב, להבין את החומר או לזכור אותו.
הורים רבים חושבים שלילד שלהם יש “מוטיבציה נמוכה”, שהוא “אינו ממש את הפוטנציאל שלו”, או מתחמק מלמידה. פעמים רבות, הסיבה לכך נעוצה בקשיים לימודיים או רגשיים שהילד חווה. תהליך של אבחון מאפשר למפות את היכולות והקשיים של הילד ולבנות תכנית עבודה שתסייע לו להתקדם, לצד מתן התאמות לימודיות רלוונטיות.

אבחון דידקטי – הוא אבחון הבודק מיומנויות למידה. האבחון הדידקטי כולל מיומנויות של קריאה והבנת הנקרא, כתיבה (מבחינה גרפית, ומבחינת יכולת הבעה), כישורי חשבון, תפקודים מוטוריים וגרפיים, סוגים שונים של זיכרון ומנגנוני בסיס קוגניטיביים שהנם הכרחיים לתהליך רכישת הקריאה והכתיבה.

באבחון ישנה גם התייחסות לתפקודי הקשב והריכוז של הילד: בדיקת טווח הקשב, יכולת לבצע פיצול קשב, קשב חזותי ומוטורי.

עבור מי האבחון?

אבחון דידקטי מיועד לילדים החל מגיל 6, ילדים לקראת עלייה לכיתה א’, וכן סטודנטים החשים כי קיים קושי ביכולת הלמידה שלהם. פעמים רבות ההורים הם אלה ששמים לב לקושי של הילד ומפנים אותו לאבחון. יחד עם זאת, על פי הנחיות משרד החינוך, כאשר המורים שמים לב להישגים נמוכים של הילד וקשיים בלימודים, עליהם להמליץ על אבחון דידקטי לגילוי לקויות למידה.

מהלך האבחון

האבחון הדידקטי נערך במבנה של “אחד על אחד”- כלומר, המאבחן יושב עם הנבחן ומגיש לו סדרה של מבחנים שונים, הבודקים מערך שלם של יכולות ומיומנויות אקדמיות.

האבחון אורך בין 3 ל-6 שעות, ונערך בפגישה אחת או במספר פגישות, על פי גילו של הילד הנבחן וצרכיו האישיים..

לאחר ביצוע כל המבחנים, מנתח המאבחן את התוצאות, ומשווה את ביצועיו של הנבחן להתפלגות הנורמאלית באוכלוסייה לפי הגיל. כך הוא יכול לכתוב דוח הכולל התייחסות לכל התחומים, ולציין את נקודות החוזק ונקודות החולשה של הילד. בתוך הדו”ח ישנה התייחסות גם לרקע ההתפתחותי והחינוכי, לתפקוד הילד במהלך האבחון וכן ניתוח איכותני של כל הממצאים.

בסוף הדו”ח מצורפות המלצות מפורטות להורים, לבית הספר, להוראה מתקנת ולדרכי היבחנות מתאימות.

מי מאבחן?

אבחון דידקטי נערך על ידי מאבחנים שהוסמכו לכך על ידי משרד החינוך אשר כולם בעלי תואר שני באבחון וטיפול בלקויות למידה.

במכון חיבורים נמצא צוות מומחים רחב לאבחון דידקטי. כאמור, האבחון הוא רק ראשיתו של תהליך שמטרתו לעזור לילד לממש את יכולותיו בבית הספר, ולכן מציע המכון המשך ליווי של הילד המאובחן ומשפחתו. הצוות ילווה את הילד במהלך האבחון, ובתהליך של התאמת תוכנית אישית ייחודית המתאימה לכל ילד וצרכיו.

מעוניינים לסייע לילדכם? קראו עוד על הדרכת הורים.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support