חרדה חברתית

חרדה חברתית מובילה להתעסקות בלתי פוסקת בדעתם של אחרים, וגורמת להימנעות ממצבים חברתיים, לעיתים אף לדיכאון ולתסמינים פיזיולוגיים • קראו ממה נובעת החרדה וכיצד תזהו את קיומה

חרדה חברתית היא הפרעת חרדה המתבטאת בסיטואציות חברתיות וגורמת לאדם חשש גדול הנובע מהתעסקות בלתי פוסקת בדעתם של אחרים עליו. אנשים רבים חשים במהלך חייהם חשש מפני קהל, ביישנות ומופנמות אך כאשר הדבר יוצר מבוכה המלווה בסימפטומים פיזיולוגיים, הימנעות מסיטואציות חברתיות, פגיעה בערך עצמי, פגיעה באפשרות לזוגיות והתקדמות מקצועית, כדאי ורצוי לפנות לטיפול ממוקד אשר יאפשר חזרה לתפקוד מלא והעלאת הערך העצמי. חרדה חברתית מופיעה אצל מבוגרים וילדים ובדרך כלל מאובחנת בשלבים מאוחרים יחסית בחיים מכוון שאלו הסובלים ממנה חוששים להיחשף. 

סרטון מיוחד בנושא "חרדה חברתית"

מהם הגורמים לחרדה חברתית?

ישנן סיבות שונות להופעת החרדה אך במרבית המקרים הגורם מקושר להתפתחות תחושת ערך עצמי נמוך בילדות בעקבות סיבות שונות כגון: דחייה חברתית, ביקורת של ההורים או דמויות סמכות אחרות, תחושה של שונות בעקבות הפרעת קשב וריכוז או רגישות ובישנות גבוהה, ציפייה עצמית גבוהה, חשש מכישלון וכו’.

מהם הסימפטומים של חרדה חברתית?

    • תחושות של מצוקה ורצון להימנע ממצבים חברתיים, חשש מדחייה או נטישה על ידי אחרים, פחד מכישלון ופחד מלעג הסביבה.

 

    • חשיבה טורדנית וקטסטרופאלית זמן רב לפני חשיפה לאירועים חברתיים (כגון: " אני לא אצליח להתמודד וכולם יבחינו בכך" , " יחשבו שמשהו לא בסדר אצלי", " החרדה תגרום לי להשתתק ולברוח" …), ככל שמתקרב זמן החשיפה לאירוע החברתי המחשבות מתעצמות ותחושת המצוקה גוברת ומשפיעה על התפקוד היומיומי.

 

    • תסמינים פיזיולוגיים המלווים את תחושת החרדה: נשימה מועצת ודופק לב גבוה, בחילות, הסמקה, הזעה קיצונית, כאבי בטן וכאבי ראש, רעידות בגוף ורעידות בקול, קשיי שינה וכו'.

 

    • סימפטומים החוזרים ברצף של חצי שנה או יותר.

 

מכוון שלסובלים מחרדה חברתית רמת הלחץ היומיומית גבוהה יחסית, הם נוטים להרגיע את עצמם על ידי שימוש בסמים או אלכוהול ולעיתים נוצרת תלות עד כדי התמכרות. במקרים בהם החרדה יוצרת הימנעות משמעותית, עלולים לסבול גם מדיכאון.

טיפול בחרדה חברתית

על פי רוב מטפלים בחרדה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בביופידבק או טיפול דינאמי קצר מועד. מטרת הטיפול היא ליצור מודעות גבוהה יותר לסוגי החשיבה הבלתי יעילים אשר מגבירים ומשמרים את החרדה, לפתח ולתרגל דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ובריאים יותר, להיחשף באופן התנהגותי לרגשות ולתחושות הקיימות. הטיפולים מתמקדים בדפוסים העומדים בבסיס היווצרות החרדה כגון: צורך בשליטה, פחד מביקורת ודחייה וערך עצמי נמוך. בטיפול נעזרים בכלים שונים ויוצרים מערך תרגול שמטרתו להטמיע את הכלים השונים וליצור הסתגלות מלאה. במשך הטיפול מבצעים חשיפות ביחד עם המטפל במקומות מעוררי חרדה. 

בילדים הסובלים מחרדה חברתית ניתן לטפל גם על ידי טיפול באומנות או באמצעות play therapy, במקרים רבים להורים לילדים הסובלים מהתופעה ניתנת הדרכת הורים מכוון שהם סוכני השינוי הראשונים ובעזרתם ניתן ליצור תהליך שינוי בדפוסי ההתנהגות והחשיבה של הילד/ה.

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

 

עשוי לעניין אותך גם

שתפו את הפוסט:
טיפול CBT לילדים

ביטחון עצמי נמוך אצל ילדים – כל הדרכים לפיתרון

ביטחון עצמי אצל ילדים מתפתח ומושפע מהסביבה, מהגירויים החיצוניים, מהתגובות …

פסיכולוג ילדים

חרדה חברתית בילדים ובנוער

ילדים ובני נוער אשר סובלים מהפרעת חרדה חברתית, נוטים לדאגה ולפחדים …

טיפול בחרדת נהיגה

חרדת נהיגה

התניידות ברכב מסמלת עבור רבים אמצעי לחופש ולהנאה, אך עבור חלק מן האנשים …