חרדה לעומת הפרעת חרדה

טיפול פסיכולוגי - גישות הומניסטיות

לכל אדם ישנם פחדים ולא יהיה זה מפתיע אם לפחות פעם אחת במשך מהלך חייו הוא גם יחווה התקף חרדה.

כאשר אדם סובל מהפרעת חרדה אזי הפחד והדאגה העומדים בבסיס ההפרעה, אינם נעלמים ואף יכולים להחריף עם הזמן. חרדות אילו נוטות להשפיע לרע על חיי היומיום כגון הלימודים, העבודה ומערכות היחסים הבין אישיים.
למרות שחרדה, מצבי לחץ ופחדים נחשבים לרגשות ולחוויות נורמטיביות יש להבדיל בניהם לבין שבע ההפרעות המובחנות של חרדה ושל הפרעות OCD וכן הפרעות הנובעות ממצוקות וחוויות טראומטיות.

דאגות רווחות כגון החשש מפני אירוע חשוב, הפחד לא להצליח לעמוד בלוח זמנים, החשש מפני טיפול רפואי, לידת תינוק, בחינות, התחייבות הכרוכה בקניית בית, בעיות כלכליות ובעיות בריאותיות למיניהן, כל אילו בהחלט מהווים עבור רבים חלק נורמלי ובלתי נפרד של החיים.

יתרה מכך רבים נרתעים ומפחדים כאשר פוגשים בנחש או חרק גדול מיימדים. דברים שונים גורמים לאנשים שונים לפחד מפני דברים שונים אולם כמעט כל אחד חווה חרדה מסוימת במשך חייו.

כאשר חוויה טראומטית מסוימת ו/או פחד מפני קהל רב למשל גורמים לך להישאר בבית ולא לצאת החוצה אין זו חוויה או הרגשה נורמלית. ככלל כל הפרעה הקשורה בחרדה, מעורבת ברגשות דאגה, בעצבנות, ו/או בפחדים מתמשכים ועוצמתיים, והיא בעלת השפעה שלילית על יכולתו של הסובל מהם לתפקד בחיי היומיום.

לקבלת הסבר מפורט על חרדה

טיפול מקצועי ויעיל ב-OCD

ישנן מספר הפרעות הנובעות מחרדה. חלק מהסממנים חופפים בין ההפרעות השונות וחלקם ייחודיים להפרעה ספציפית. החרדות הן אופייניות וקשורות להפרעה מסוימת ולכן האבחנה חייבת להיעשות בידי מומחים מוסמכים כגון פסיכולוגים ופסיכיאטרים.

הגישה הנכונה היא להבחין בין חרדה מקובלת לבין הפרעת חרדה תוך כדי זיהוי הגורמים לחרדה. ניתוח סממני החרדה יאפשרו למצוא באם התגובה לחרדה היא בפרופורציה המתאימה ואם לאו.

מחשבות טורדניות, פחדים, דאגות מוקצנות לא ראליסטיות ומוגזמות אשר נוטות להשפיע לרעה על התפקוד בחיי היומיום, מזוהים בדרך כלל עם הפרעת חרדה.

לדוגמא החשש מפני מחלות שגורם לאדם לנקוט באמצעי מניעה כגון שימוש בסבון חיטוי והימנעות מנגיעה בידיות של דלתות לא בהכרח מעיד על הפרעת חרדה. לעומת זאת עם החשש מפני מחלות מקשה על הסובל לצאת מהבית, יש אפשרות סבירה שהאדם סובל מהפרעת חרדה או הפרעה הקשורה לחרדות.

במכון חיבורים מתמחים בטיפול פסיכולוגי ממוקד בבעיות חרדה בקרב מבוגרים וילדים. צוות המומחים במכון משתמש בשיטות טיפול מתקדמות ביותר בעולם הפסיכולוגי כיום ובהתאמה אישית לכל מטופל. במכון חיבורים מקפידים ומתחייבים על שמירה על פרטיות וסודיות וכל מידע ברשות המכון אינו עובר לשום גורם חיצוני כלשהו.

לקבלת הסבר מפורט על חרדה

עשוי לעניין אותך גם

שתפו את הפוסט: