טיפולים בהפרעה טורדנית כפייתית (או סי די)

טיפולים בהפרעה טורדנית כפייתית (או סי די)

טיפולים בהפרעה טורדנית כפייתית (או סי די)

טיפול ב OCD כולל בדרך כלל פסיכותרפיה, טיפול תרופתי, או את שני סוגי הטיפולים. טיפול נכון ב- OCD עושה את העבודה ועשוי לעזור לאנשים עם או סי די לחיות חיים טובים. אך יש כמה מכשולים שאנשים צריכים להתגבר עליהם לפני קבלת טיפול.

מכשולים המקשים על טיפול ב OCD

לוקח כ 14 עד 17 שנים מתחילת הופעת סימפטומי או סי די ועד שאנשים מוצאים את הטיפול הנכון להפרעה.  אלה כמה מן הקשיים או המכשולים המפריעים לטפל ב OCD:

הסתרת הסימפטומים – כשאנשים בוחרים להסתיר את ה OCD עקב בושה או סטיגמה, זה מעכב את הפניה לעזרה. העיכוב מקשה על הטיפול.
מודעות ציבורית לא מספקת – רק לאחרונה המונח  או סי די הפך לנפוץ ומוכר. אם אנשים אינם יודעים שלמצבם יש הגדרה וטיפול, ייתכן שלא יפנו לבקש עזרה.
מחסור באנשי מקצוע – אנשים המגיעים לטיפול אצל אנשי מקצוע שלא קיבלו הכשרה מתאימה עלולים לקבל דיאגנוזה שגויה ולקבל טיפולים לא מתאימים.
מחסור במטפלים מקומיים המטפלים ב OCD –  לעיתים קרובות אנשים מתקשים למצוא מטפל סמוך למקום מגוריהם.
הטיפול יקר – אנשים רבים  אינם יכולים להרשות לעצמם את הטיפול, אם בגלל שאין להם ביטוח רפואי ואם בגלל היעדר אמצעים כספיים. טיפול יעיל ל- OCD

טיפול בהפרעה כפייתית טורדנית

הצעד הראשון בטיפול ב או סי די הוא למצוא איש מקצוע מוסמך בעל ניסיון בטיפול בהפרעה.

רופא המשפחה או השירות הפסיכולוגי באזור מגוריכם יכולים לתת לכם הפניה לאדם שיש לו הכשרה וניסיון בטיפול ב OCD. לאחר שמצאתם אדם כזה, תוכלו לקבל את העזרה הדרושה לכם כדי לחזור לחיים.

הטיפולים הנפוצים ב OCD כוללים את אחד מהטיפולים הבאים או שילוב של שניהם:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT –  זהו טיפול שהוכח מחקרית שהוא היעיל ביותר לטיפול ב-הפרעת OCD. CBT מלמד את המטופל דרכים חדשות לחשוב, להתנהג ולהתמודד עם מצבים שמפעילים מחשבות אובססיביות והתנהגויות כפייתיות.

סוג ה CBT שנמצא כאפקטיבי ביותר לטיפול ב או סי די מכונה "חשיפה ומניעת תגובה" (ERP). הכוונה היא להתמודדות עם מחשבות חזרתיות ועם דחפים הגורמים לחרדה הקשה המתלווה ל OCD. החלק של מניעת תגובה כרוך בבחירה לא לבצע טקס כפייתי לאחר חשיפה לטריגר. רופאים מכנים את הירידה ברמות החרדה בעקבות טיפול במודל ERP בשם "הרגלה".

מכון חיבורים מטפלים ב OCD באמצעות טיפולים ממוקדים ,כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). הטיפול מתמקד בזיהוי המחשבות הבלתי הגיוניות, מסביר את מעגל החרדה וההרגעה, ומשכך את ההפרעה הטורדנית כפייתית. כמו כן, מתרגלים דפוסי חשיבה שונים ופונקציונליים יותר, ומשנים דפוסי התנהגות על ידי חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי לחץ וחרדה, לומדים להימנע מפעולות כפייתיות ומתרגלים דרכי התמודדות להפחתת רמת החרדה.

בטיפול זה נהוג לבצע חשיפות בליווי המטפל כדי ליצור הסתגלות.

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

שתפו את הפוסט: