טיפול סי בי טי במרכז – CBT לילדים

טיפול CBT לילדים

טיפול סי בי טי במרכז לילדים הינו טיפול אינטגרטיבי, המבוסס על ההנחה שגם תהליכים קוגניטיביים וגם תהליכים התנהגותיים מהווים מקור לקשיים רגשיים, כדוגמת בעיות חרדה, דיכאון או הפרעות התנהגות.
מדובר בטיפול מבוסס מחקר וידע, המסייע בהתמודדות עם הקשיים הרגשיים וההתנהגותיים על ידי התמקדות בקשר ההדוק בין מה שהמטופל מרגיש, חושב ועושה.

מחקרים  שבוצעו בתחום הוכיחו את יעילותו של טיפול סי בי טי במרכז לילדים ובבני נוער במגוון בעיות אישיות ובינאישיות – הפרעות חרדה, פוסט טראומה, התמודדות עם כאב ואובדן, התמודדות עם בעיות חברתיות ומשפחתיות, הסתגלות למחלה, הפרעות אכילה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), קשי קשב וריכוז ועוד.ראוי לציין כי טיפול CBT לילדים ובבני נוער משלב, בדרך כלל, הדרכה הורית (וייעוץ לצוות בית הספר או הגן), במטרה לסייע בתרגול דפוסי ההתנהגות החדשים ועל מנת לאפשר הכללת המיומנויות שנרכשו בטיפול סי בי טי במסגרת הביתית והבית ספרית.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים – סי בי טי (cbt לילדים) – מרכיבי הליבה:

טיפול סי בי טי במרכז לילדים טומן בחובו מספר אסטרטגיות שנועדו לבחון ולאתגר את דפוסי החשיבה המקובעים והלקויים של הילד ולסייע לו ברכישת מיומנויות התנהגות טובות, מציאותיות ורצויות יותר.

  • בנייה/ארגון קוגניטיבי מחדש – כאמור, טיפול הקוגניטיבי התנהגותי (סי בי טי) מבוסס על ההנחה כי דפוסי התנהגות לקויים הינם תגובה לרגשות ולמחשבות שליליות. שינוי המחשבות האוטומטיות יביא גם לשינוי בתגובה הרגשית הבלתי רצויה. ארגון קוגניטיבי מחדש מסייע לילדים בשלב הראשון, לזהות את המחשבות השליליות ("כולם חושבים שאני טיפש", "אף אחד לא אוהב אותי", "שום דבר לא מצליח", "יקרה לי משהו רע" וכו') במחשבות ואמונות אדפטיביות וחיוביות.
    תכנית הטיפול בהיבט הקוגניטיבי תכלול עימות והפרכת המחשבות השליליות (רשימות של "בעד" ו"נגד"), הכחדת אמירות הרסניות, שימוש בהצהרות עצמיות חיוביות ועוד.
  • תרגול וחשיפה – אחת המטרות העיקריות בעת טיפול סי בי טי בכלל ובטיפול במכון סי בי טי במרכז לילדים בפרט הינה לחשוף את המטופל בצורה הדרגתית ומבוקרת (בהתחלה באמצעות תרגילים דמיוניים ובהמשך באמצעות חשיפה לסיטואציות אמיתיות) לאותם מצבים מאיימים במטרה להפחית את הקשיים הרגשיים ולהכחידם. התערבות התנהגותית בטיפול בילדים כוללת, בדרך כלל, משחקים ויצירה המאפשרים הן להגביר הנאה מהטיפול ולעורר את המוטיבציה שלהם לשיתוף פעולה והן להפנים את הטכניקות והכלים, שיסייעו להם להתמודד עם המציאות, הלכה למעשה.
  • שיטות להרפיה עצמית – טיפול סי בי טי במרכז לילדים כולל טכניקות להרפיה ולפיתוח שליטה עצמית ויכולת התמודדות עם איומים חיצוניים ופנימיים כאחד (לדוגמה – איך להפסיק לחשוב על דברים שמפחידים או מכעיסים את המטופל)
  • הדרכת הורים – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (סי בי טי) בילדים טומן בחובו עבודה מערכתית עם גורמים בסביבה (הורים, מורים או גננות) המשפיעים על דפוסי החשיבה וההתנהגות של הילד. פעמים רבות הורים לא יודעים לפרש באופן נכון את הקשיים הרגשיים של ילדיהם ואינם מצליחים להתמודד איתם. הדרכה הורית על ידי  פסיכולוג ילדים, מקנה טכניקות הוריות בסיסיות שתסייענה לילד בהתמודדות עם בעיותיו. לדוגמה – שימוש בחיזוקים חיוביים ושליליים. כמו כן, היא מאפשרת להם לסייע בתרגול מיומנויות ההתנהגות החדשות מחוץ לכותלי חדר הטיפול במכון סי בי טי עצמו.

חשוב לציין כי שיטת הטיפול בילדים מותאמת לרמה ההתפתחותית שלהם, הן בפן הקוגניטיבי והן בפן החברתי. כך לדוגמה – בקרב ילדים קטנים יותר (גיל 6 או 7) ישתמשו בטכניקות קוגניטיביות מצומצמות יותר וישימו דגש על פעילות המבוססת על משחק ויצירה.

השוני של טיפול CBT – מכון סי בי טי במרכז לילדים מגישות טיפול אחרות?

בניגוד לטיפול הפסיכו דינאמי ולגישות טיפול אחרות, טיפול סי בי טי מתמקד בהווה ובעתיד ובהגדרת מטרות טיפול מפורשות וברורות (בשיתוף פעולה עם המטופל) להתמודדות עם הקשיים הרגשיים וההתנהגותיים.
הטיפול הינו תכליתי, קצר מועד (נמשך כשלושה עד שישה חודשים) ומכוון מטרה. מחקרים שבוצעו בתחום, הוכיחו את יעילותו בהפחתת מחשבות אוטומטיות שליליות ובסימפטומים הנלווים להן וכן, בפיתוח שליטה עצמית ברגשות שלילים בכלל ובחרדה בפרט.

 

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

עשוי לעניין אותך גם

שתפו את הפוסט: