טיפול פסיכולוגי – גישות התנהגותיות

טיפול פסיכולוגי - גישות התנהגותיות

טיפול פסיכולוגי מבוסס בשינוי דפוסים התנהגותיים מתמקד בסימפטומים (בשונה מטיפולי תובנה הבודקים את הבעיות שביסוד הסימפטומים), משום שלפי תפיסתם, הסימפטומים הם הבעיה האמיתית.

 

טיפולים התנהגותיים משתמשים בעקרונות למידה כדי לשנות התנהגות בלתי תקינות. מטפלים רבים משלבים במהלך טיפול פסיכולוגי טיפול התנהגותי וטיפול קוגניטיבי, וגישה זו נקראת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי.
טיפולים התנהגותיים מבוססים על שתי הנחות:

  • התנהגות היא נלמדת
  • ניתן לשנות התנהגות באמצעות עקרונות של התניה קלאסית, התניה אופרנטית, ולמידה דרך תצפית.

שלושה סוגים חשובים של טיפול פסיכולוגי התנהגותי הם: הקהיה שיטתית, טיפול סלידה, והכשרה לכישורים חברתיים.

הקהיה שיטתית

שיטת טיפול שפיתח הפסיכולוג ג'וזף וולף. טיפול פסיכולוגי זה פועל על סמך ההנחה שחרדה נוצרת מהתנייה קלאסית. כלומר, גירוי עצבי מעורר חרדה כשהוא נפגש עם גירוי לא-מותנה המעורר חרדה. למשל: אדם יתחיל לפחד ממקומות גבוהים לאחר שעבר מפולת שלגים על הר. מפולת השלגים היא הגירוי הלא-מותנה, וכל מקום גבוה אחר הופך להיות גירוי מותנה המעורר חרדה דומה לזו שעוררה מפולת השלגים.

הטיפול בהקהיה שיטתית מנסה להחליף את הגירוי המותנה בתגובה שאינה תואמת את החרדה. אם פסיכותרפיסט מלמד את הקליינט להירגע בכל פעם שהוא נתקל בגירוי מעורר חרדה, החרדה תפחת בהדרגה.

הקהיה שיטתית היא סוג של טיפול בחשיפה. בסוג זה של טיפולים משתמשים כדי לטפל בפוביות. מתוך הבנה שאנשים משמרים את הפוביות על ידי הימנעות ממצבים מעוררי חרדה, טיפולים אלה מנסים לבטל את תגובות החרדה על ידי כך שהם נותנים לקליינטים להתמודד עם גרסה ממשית או מדומיינת של הגירוי המפחיד אותם. בשנים האחרונות, מטפלים התחילו להשתמש בכלים של מציאות וירטואלית.

טיפול פסיכולוגי - גישות התנהגותיותהצפה

סוג קיצוני יותר של טיפול בחשיפה. בהצפה, החשיפה לגירויים מעוררי חרדה היא פתאומית ולא הדרגתית. את האדם שסובל מפחד גבהים לוקחים לשביל הרים. אין מפולת שלגים, והחרדה נכחדת.

הקהיה שיטתית מתנהלת במספר שלבים:

תחילה, המטפל והמטופל קובעים יחד היררכיה של חרדה. זו רשימה היררכית של גירויים שעלולים להפחיד את המטופל, החל מהגירוי הכי פחות מפחיד ועד לגירוי המפחיד ביותר. לאחר מכן, המטפל מלמד את המטופל איך להרגיע את גופו. בשלב הבא המטפל מבקש מהקליינט להירגע ואחר כך לדמיין מפגש עם הגירויים המופיעים בהיררכיית החרדות, החל מהגירוי הכי פחות מפחיד. אם תוך כדי כך המטופל חש חרדה, הוא מתבקש להפסיק לדמיין את הגירוי ולהתמקד בהרפיה. לאחר זמן מה המטופל מסוגל לדמיין את כל הגירויים ברשימה בלי לחוש חרדה. בסופו של דבר, המטופל מתרגל מפגש עם הגירויים האמיתיים.

EMDR

ראשי תיבות של עיבוד מחדש והקהיה שיטתית באמצעות תנועות עיניים.

שיטה שיש מטפלים המשתמשים בה במהלך טיפול פסיכולוגי לטיפול בבעיות כמו הפרעת דחק פוסט-טראומטית ובעיות נוספות. זהו סוג של טיפול בחשיפה. המטופלים מניעים את עיניהם מצד לצד ומנסים תוך כדי כך להיזכר בזיכרונות אותם רוצים להקהות. מבקרי השיטה טוענים שאין הבדל בינה לבין טיפול רגיל בחשיפה, ושתנועות העיניים אינן מוסיפות ערך מוסף לטיפול.

טיפול סלידה

בשיטת הטיפול הזאת מצמידים בין גירוי המעורר תגובה לא-נעימה אל גירוי המעורר התנהגות לא אדפטיבית. למשל, נותנים לאלכוהוליסט תרופה מעוררת בחילה אותה הוא ייקח ביחד עם כוס משקה אלכוהולי. משתמשים בטיפול סלידה בבעיות כמו אכילת-יתר או התנהגות מינית חריגה. עם זאת, אנשים יודעים שהגירוי המעורר סלידה מופיע רק במפגשי הטיפול. נוהגים לשלב את הטיפול הזה עם סוגים נוספים של טיפול פסיכולוגי. רופאים ופסיכולוגים רבים טוענים שטיפול סלידה הוא בלתי אנושי ובלתי אפקטיבי. בעבר השתמשו לעיתים בטיפול סלידה באופן מעורר מחלוקת, למשל, כ"טיפול" בהומוסקסואליות.

אימון לכישורים חברתיים

כאן המטרה היא לשפר את מערכות היחסים של המטופל עם אנשים אחרים. קיימות מספר טכניקות אימון:

הדגמה

הקליינטים לומדים כישורים ספציפיים דרך התבוננות באנשים בעלי מיומנות חברתית.

חזרה על התנהגות

באמצעות משחק תפקידים, המטופל לומד איך להתנהג בסיטואציות חברתיות. המטפל נותן למטופל משוב על התנהגותו.

עיצוב

באופן הדרגתי, המטופל מתמודד עם מצבים חברתיים יותר ויותר קשים בעולם האמיתי.

כלכלת אסימונים

תכנית לשינוי התנהגות. לעיתים משתמשים בכלכלת אסימונים במוסדות כמו בתי ספר ובתי חולים פסיכיאטריים. אנשים מקבלים אסימונים אם הפגינו התנהגות רצויה, כמו לקום מהמיטה בבוקר או הקפדה על מקלחת. הם יכולים "לשלם" באמצעות אסימונים אלה כדי לזכות בתגמולים או זכויות, כמו ממתקים או אפשרות לצפות בטלוויזיה.

במכון חיבורים טיפול פסיכולוגי מבוסס טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד בחרדות, דיכאון וטראומה. צוות המכון כולל כ-18 פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים בעלי ניסיון רב בטיפול התנהגותי.

למידע נוסף אודות סוגי טיפול פסיכולוגי

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

עשוי לעניין אותך גם

שתפו את הפוסט: