שאלות ותשובות

להתמודד לבד זה מה שאנחנו עושים רוב חיינו שהרי החיים מלאים במהמורות ואתגרים שעלינו להתמודד איתם – כל פעם מחדש. עם זאת, אין כל סיבה שלא לקבל עזרה ותמיכה לפעמים. ישנם אתגרים אשר ניתן לנצח הרבה יותר בקלות עם הסיוע הנכון, מלווה במחויבות והשקעה. כך שבקשת עזרה מקצועית אינה סימן לחולשה כי אם חוזק פנימי ומודעות עצמית ראויה להערכה. מאחר וטיפול פסיכולוגי מתאים יכול להביא עימו רווחים רבים ומזור לכאבי הנפש, קבלתו הינה המהלך האחראי. כמובן שישנה מחויבות פנימית שצריכה להתלוות להחלטה על טיפול – וכך תדעו לעשות שימוש בכלים החשובים שיינתנו לכם במהלכו. עם מחויבות ותרגול, כלים אלו יאפשרו לכם להתגבר על חרדות, מצוקות וטריגרים שונים לבעיות שנקרות בדרככם.

.

התאמת טיפול למטופל ולבעיה ממנה סובל הינה אקוטית להצלחתו. לכן, תהליך תחילת הטיפול – הינו חשוב ביותר ובמכון חיבורים מושקעים בו משאבים רבים וחשיבה.

מטופל חדש אשר מגיע לאבחון או טיפול יוזמן ראשית לפגישת הערכה, שלאחריה ניתן לדעת איזה טיפול מתאים עבורו. בפגישה כמובן ייבחנו הסימפטומים מהם הוא סובל, הרקע ממנו מגיע ומידע נוסף על מצבו. בתום הפגישה, הצוות המקצועי של המכון יבחן את המידע, יתאים מטפל אשר מתמחה בנושא המדובר ויבנה תכנית טיפולית כללית.

בהמשך, המטפל מתאים את הטיפול לצרכים האינדיבידואלים של המטופלים, בין אם יבחר טיפול קוגניטיבי, דינאמי, משפחתי, דיאדי, טיפול באומנות או הדרכת הורים שכולם מוצעים במסגרת עבודת המומחים במכון חיבורים. כמו כן, לאורך הטיפול נבדקת יעילות הטיפול ומה עובד, מה לא עובד ויבוצעו התאמות נדרשות כדי להגיע להצלחה מירבית.

כיצד נדע מתי אנחנו סובלים מדיכאון או חרדה זמניים שחולפים ומתי מדובר במצב קליני המצריך טיפול והתייחסות? הלוא כולנו עצובים לפעמים או חוששים בסיטואציות שונות.
ובכן ישנם שני פרמטרים שעוזרים לנו להבין אם זהו מצב זמני או מצב מתמשך: חומרת ההרגשה (העצב, הפחד) וכמובן משך הזמן בו חווים את הרגשות הללו. כמו כן, יש תופעות נילוות נוספות שיעזרו לאבחן אם מדובר במצב קליני: במידה ותופעת החרדה (או הדיכאון) גורמת לקשיים שונים בתפקוד היומיומי, כגון קשיי שינה, קושי לצאת מהבית, קושי לאכול וירידה בחשק מיני כבר מדובר בנורה אדומה שצריכה לקבל את תשומת לבכם. סימן נוסף שמצריך התייחסות הינה מידת ותדירות ההתנהגות הנמנעת – כאשר אתם מדירים רגליכם ממקומות, ממפגשים עם אנשים, מביקורים, מעבודה. זהו גורם נוסף שעלול להצביע על בעיה. כמובן, שאם מורגשת החמרה במצב, כלומר החרדות הולכות וגדלות, הדיכאון מכביד יותר ויותר ולא מרפה, גם נמשך הרבה זמן וגם מרגיש שהמצב מחריף – אזי כדאי ללכת להתייעץ עם איש מקצוע ולקבל טיפול מתאים. לא תצטערו.
עדיין לא בטוחים? העלנו לאתר מכון חיבורים שאלון שיכול לסייע לכם באבחון עצמי: שאלון אבחון

מכון חיבורים לקח על עצמו משימה: להיענות לצרכיו של כל מטופל שמגיע עם מצוקות שונות ובעיקר חרדות ודיכאון, באופן הטוב ביותר – להקלה ושיפור איכות חייו. האופן בו הצוות נענה למשימה הינו חיבור של מספר מרכיבים: בחירת שיטות טיפול במכון שנחשבות ליעילות מאוד ואפקטיביות – והתמקצעות בהן, ביצוע הליך אבחון דקדקני אינדיבידואלי, התאמה אישית כפולה לכל מטופל של סוג טיפול וכן מטפל ספציפי שהכי מתאים. בנוסף, כל המטפלים במכון הינם בעלי הסמכה מקצועית של תואר שני ומעלה. ישנו ניסיון נצבר רב ובאופן שוטף מתקיימות ישיבות צוות רבות והתייעצויות כדי לבצע בדיקה עצמית בכל מיני נושאים והכנסת שיפורים באופן מתמיד.

לסיכום, מכון חיבורים נותן למעשה מענה ממוקד בידיהם של מטפלים מומחים לשלל מצבים הנובעים מחרדה, דיכאון ואתגרים רגשיים נלווים. המטפלים מתמחים כאמור במתודות טיפול מגוונות ועל כן ישנו מענה רחב לסוגים שונים של בעיות ובכך סיכוי גבוה יותר להצלחת כל טיפול.

יתרון נוסף במכון – הצוות מאמין כי באמצעות טיפול פסיכולוגי ניתן להגיע לתוצאות מצוינות באופן שנותן מענה מקיף למטופל ובכך אף פותר את הצורך בגיבוי תרופתי. טיפול ממוקד למעשה מאתר את המקור לבעיה ולא מטפל רק בסימפטומים, ובנוסף מקנה למטופל כלים להתמודדות לטווח ארוך.

מכון חיבורים מציע מגוון שיטות טיפול אשר יכולות להתאים גם לילדים בגילאים צעירים ולנוער.

התאמת השיטות לילדים נעשית לפי הצרכים של הילדים ולפי גילם. למשל, בגילאים צעירים יותר של 5-10 לערך, ניתן לטפל בשיטות טיפול במשחק או טיפול באמנות. טיפול במשחק, לדוגמא, כולל שימוש באביזרי משחק כגון בובות/בובות יד או קוביות ועל כן מתאימות לגילאים רכים. כמו גם טיפול באמנות שמשלב ציור ושימוש בצבעים שונים, ויכול להתאים הן לילדים והן לבוגרים (עם שינויים כמובן). השילוב בין משחקים, שימוש בחומרים שונים ושיחה, מאפשר למטפל להבין יותר לנפשו של הילד ולעזור לו ביתר יעילות לפתור את האתגר הנפשי ממנו סובל. כמו כן, התהליך מסייע לילד עצמו להבין יותר את רגשותיו, להתמודד עם האתגרים השונים והרגשות המציפים וללמוד לנתב בין הקשיים עד הקלה.

מגיל 10 ואילך ניתן להתחיל לטפל בשיטת טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי).

בכל מקרה בו המטופל הינו ילד, יעברו ההורים הדרכה (בסיסית או נרחבת, בהתאם לנסיבות) להקלה על התהליך וסיוע לילד.

במכון חיבורים הטיפול בדיכאון ובחרדה נעשה בגישת הפסיכולוגיה המעשית. בפועל, הטיפולים משלבים בין הקשבה וניתוח פסיכולוגי מסורתי לבין תרגול מטלות לאורך הטיפול, שיביאו לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות וכתוצאה – לשיפור איכות החיים של המטופל.

ישנן מספר שיטות טיפול – מתודות שונות, המוצעות במכון חיבורים:

 

טיפול CBT: טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טיפול ממוקד וקצר מועד המכוון לפתרון קשיים, מצוקות, לדפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים; השיטה מבוססת על הבנת ההשפעה הישירה של המחשבות על התחושות והמעשים בהם אנו נוקטים.

 

ACT: שיטת ACT (Acceptance and Commitment) הינה למעשה שילוב טיפולי של פסיכולוגיה מסורתית קלאסית וכלים טיפוליים המגיעים מתורת הבודהיזם. מדובר בטיפול דינאמי ממוקד, אקטיבי וקצר מועד, שבנוי על תרגול מיומנויות בידי המטופלים כתנאי הכרחי להצלחתו. טיפול ACT מתייחס לשני מושגים עיקריים, המסר של השיטה: קבלה (Acceptance) ומחויבות (Commitment). ההיבט שמדבר על קבלה מכוון למעשה את המטופל לקבל ולהכיל את הדברים שאינם בשליטה שלו, ולחיות איתם בשלום. המחויבות מדברת על דרייב פנימי להתחייב ולהתייחס לאותם דברים שכן ברי שינוי, שכן ניתן להשפיע עליהם, שכן ניתן לשפרם.

 

HRT ) Habit reversal training)

שיטה טיפולית מכוונת לשינוי הרגלים קשים – דחפים בלתי נשלטים – הנובעים ממצוקה רגשית או לחצים; ביניהם טריכוטילומניה (דחף למרוט שיער), גירוד עור אובססיבי, כסיסת ציפורניים וכדומה. הרעיון מאחורי הטיפול הוא להשיג שליטה עצמית ובכך לשפר את איכות החיים. לשיטה חמישה נדבכים – לימוד מודעות, אימון בתגובה חלופית, ניהול מתחים, טכניקות הרגעה ואימון ליכולת הכללה של התגובה ולא כמענה למצוקה ספציפית

 

טיפול דינאמי ממוקד: טיפול דינאמי ממוקד מכוון למצוא פתרונות באופן יחסית מהיר אשר יהוו הקלה מיידית וברורה לכאביו של המטופל; ממש כמו טיפול שאינו מוגבל בזמן, הקונספט הוא מציאת דחפים, תובנות ומשמעויות פנימיות ועמוקות שמייחס אדם אפילו שלא במודע למצבים או דברים שונים בחיים באופן שמפריע לתפקודו ופוגם באיכות חייו. הטיפול הממוקד שואף לאתר את הגורמים להתנהגות בעייתית ולעשות שינוי במנגנוני ההגנה שמתעוררים באופן כמעט אוטומטי.

 

הדרכת הורים: עיתים הורים מתמודדים עם קשיים הקשורים בהתמודדות עם משברי חיים המשפיעים על המערכת המשפחתית כולה, בין אם מדובר בהתמודדות עם בעיה או קושי של ילדכם הסובל מחרדות, קשיים חברתיים, ערך עצמי נמוך, הפרעת אכילה, ADHD או בין אם מדובר באובדן, מחלה של אחד מבני המשפחה, אלימות המופעלת מחוץ או מפנים על אחד מבני המשפחה, יחסי אחים היוצרים מצוקה או קושי, התמודדות עם אימוץ או הולדת ילד נוסף ועוד.

מומלץ לפנות להדרכת הורים. כמו כן, אחת הדרכים להישאר עם היד על הדופק ולהיות הורים טובים היא דרך הדרכת הורים מקצועית מפי אנשי מקצוע מיומנים. מטרתה של הדרכת הורים היא להקנות להורים את הידע הדרוש להם אודות הצרכים השונים של הילד בשלבי ההתפתחות ולהעניק להם כלים מתאימים על מנת ליישם את הידע הנרכש ולאפשר התמודדות מהירה ויעילה בזמן המשבר.

 

טיפול במשחק (Play therapy): שיטה זו היא אחת השיטות הפסיכולוגיות הנפוצות לטיפול המותאם לילדים. למעשה אפשר לראות בו שיטת פסיכותרפיה ייחודית, המגששת את דרכה בעדינות לעולמו של הילד, תוך שימוש בכלי ההבעה המאפיינים את גילו הביולוגי והמנטלי, ובכך מוצאת עמו שפה משותפת. בטיפול נוקטים בשיטות משחק המתאים לעולמו הפנימי של הילד, ומאפשרות למטפל להבין את אשר מתרחש בנפשו. הילד משתמש בחפצים בחדר להבעה עצמית ולביטוי חוויות (בובות, קוביות וכד'), והמטפל במשחק מתעל את המצב לפרשנות פסיכולוגית.

 

טיפול באמנות: שיטה זו מיועדת לאנשים אשר יותר קשה להם להתבטא באופן ורבאלי (כמו בטיפול פסיכולוגי רגיל) כאשר היצירה מהווה למעשה ערוץ שיחה נוסף, מתוך הגישה שאומרת כי תהליכים רגשיים מתבטאים בתהליך היצירה. המטופל יכול לבחור לעסוק בציור בצבע, ברישום בכלים שונים, בפיסול בחומרים מגוונים, או כל תחום אחר של אומנות יצירתית העולה על דעת המטפל או המטופל.

דרך היצירה מבוצעת מעין חקירה נפשית כפי שנעשה בטיפול הקלאסי באמצעות המילים.

 

טיפול זוגי: מכון חיבורים מזמין כל זוג שמרגיש כי התקשורת שלו ושלה צריכה גישור וחיזוק, שלמרות האהבה והרצון להמשיך להיות ביחד, נדמה שזה הופך להיות קשה יותר מיום ליום. טיפול זוגי יכול להתנהל במגוון רחב של טכניקות והסדרים. בטיפול הקלאסי, מגיעים שני בני הזוג לפגישות קבועות עם מטפל או מטפלת מומחים או לחילופין טיפול זוגי בקו (כלומר, שני מטפלים, בדרך כלל גבר ואישה), טיפול זוגי הנערך באופן אינדיבידואלי לאחד מבני הזוג וכן טיפול זוגי בקבוצה (מספר זוגות).

 

טיפול משפחתי: טיפול משפחתי הוא טיפול המשתף את כל חברי המערכת החשובה שנקראת “משפחה”- הורים, אחים, ובמקרה הצורך גם אנשים קרובים אחרים. טיפול משפחתי מתבסס על ההנחה שמשפחה היא מערכת כה משמעותית עבור חבריה, עד כי הערך העליון בה הוא שימורה. בטיפול כזה, מטפל מומחה המלווה את המשפחה, בוחן עם חבריה את מערכות היחסים, מאזני הכוחות, הקואליציות ותתי המערכות בתוך המשפחה, במטרה ליצור מבנה המאפשר לכל אחד מבני המשפחה למצוא את המקום בו הוא יכול להתפתח בצורה הטובה ביותר בתוך המערכת המשפחתית.

מטופלים רבים מגיעים למכון בשל סבל רב מחרדה או דיכאון וסימפטומים נלווים נוספים כגון התקפי זעם, הפרעות אכילה, בעיות התפתחותיות, בעיות בקשב וריכוז וכו'. הצוות המקצועי של המכון בעל ניסיון קליני מגוון ועשיר כל אנשי הצוות ממוקדים לפתרון בעיות פסיכולוגיות שונות הנוצרות כתוצאה מחרדה ודיכאון או כנלוות להן. לכל אחד מהפסיכולוגים במכון ניסיון טיפולי בתחום אחר של תחלואה אשר נלוות לחרדה.

לרשימת המלאה של הטיפולים המוצעים במכון לחץ כאן.

המכון מונה מספר סניפים הממוקמים במרכז הארץ, וצוות מקצועי גדול. ניתן ליצור קשר בכל עת ולקבוע תור מיידי.

יש במכון חיסיון רפואי מלא למעט מול הצוות המקצועי המטפל. בכדי לאבחן ולטפל באופן יעיל הצוות המקצועי מכין תכניות מפורטות המלוות את הטיפול לכל אורכו.  לילדים בני 18 ומטה קיים החיסיון למעט מול ההורים או האפוטרופוס.

בשונה מטיפול פסיכולוגי/דינמי שבו מתמקדים באירועים קודמים והשפעתם על המטופל, טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול קצר המתמקד בהווה, ב”כאן ועכשיו”. מה הכוונה? במהלך הטיפול מתמקדים בדפוסי חשיבה שליליים ובהתנהגות בעייתית שגורמים להפרעות רגשיות- מנטרלים אותם ומפתחים דפוסים חדשים וחיוביים באמצעות תרגול מטלות טיפוליות. שינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות בסופו של דבר, תורמים להגברת הביטחון העצמי, גורמים להפחתה בצורך בשליטה וצורך לפרפקציוניזם ומחזירים את תדירות המחשבות והרגשות השליליים לרמת הנורמה.

לרוב סוגי החרדות בהן ההתאמה לטיפול  CBT  היא אופטימאלית והטיפול יעיל עם אחוזי הצלחה גבוהים. במקרים אחרים, מומלץ לבצע התאמות בשיטת הטיפול ואף לשלב גישות נוספות. מטפלים מקצועיים יידעו מתי ואיך לבצע את ההתאמות הנ"ל.

התקף פאניקה, מה שידוע גם כהתקף חרדה, הינו אפיזודה רגשית קשה וחולפת מלווה ברגש אימה עמוק שגורם לאדם לסבל עצום; החוויה הכואבת של מי שעובר התקף היא שחייו בסכנה של ממש. ישנם תסמינים פיזיים שונים המלווים התקף פאניקה – קוצר נשימה, כאבי בטן והקאות, דפיקות לב מואצות – תחושה של "התקף לב", רעד, בכי ועוד. אצל אנשים שונים הטריגר להתקף הוא שונה – כל אדם והדברים שגורמים לו לחרדה גדולה. חשיפה לגורם החרדתי עלולה לגרום להתפרצות התקף שכזה. המצב המייאש הזה הוא לחלוטין בר טיפול. אבחון נכון וטיפול מתאים כגון CBT שמציע מכון חיבורים לצד טיפולים אחרים, יכולים לצמצם משמעותית ואף להעלים התקפים מסוג זה באמצעות טכניקות טיפוליות שונות.

שתפו את הפוסט: