• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

מה זה דיכאון?

דיכאון הינה תופעה מוכרת אשר משפיעה על אחוז ניכר מהאוכלוסיה. תחושות הפסימיות, היאוש וחוסר האונים משפיעות על היכולת לנוע ולהתקדם, להרגיש משמעותיים ולהכיר ביכולות שלנו כבני אדם חיוניים ומסוגלים. ישנם סוגים שונים של דיכאון וחשוב לאבחן נכון בתחילת הטיפול על מנת להתאים את התוכנית הטיפולית המתאימה.

לאור המודעות הרבה בקרב הציבור ובעלי המקצוע, ניתן למצוא מגוון סוגי טיפולים לתופעת הדיכאון, חלקם טיפולים תרופתיים השייכים לרפואה הקונבנציונלית וחלקם טיפולים פסיכולוגים. אצלנו במכון הטיפול הפסיכולוגי מבוסס על גישת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי – CBT. ניתן לטפל בגישה זו בכל אחד מסוגי הדיכאון השונים. 

סוגי דיכאון מרכזיים:

דיסתימיה – כשעושים את הכל בתפקוד גבוה ועדיין מרגישים תחושות קשות של דיכאון וחוסר סיפוק רגשי ומנטלי. דיסתימיה מרגישה הרבה פעמים כמו מאבק מתמשך שמצד אחד אתה מנצח כל הזמן כי יש הספק וביצועים המקדמים אותך בחיים ומצד שני מפסיד כי התחושה הנלוות לכך היא של סבל ולעיתים חוסר ערך. 

דיכאון מג’ורי –  מדובר בקושי רגשי אשר פוגע רבות במצב הרוח ,בתפקוד ובשגרת היום יום. מדובר בדיכאון שאינו חולף במהירות, אלה מצב מתמשך שגורם לירידה בדימוי העצמי, ייאוש, עצבות, איבוד עניין בחיים ולעיתים גם מחשבות אובדניות. הטיפול במצב של חשיבה אובדנית קונקרטית הוא בדרך כלל תרופתי, ורצוי לשלב גם טיפולי CBT.

מאניה דיפרסיה ( הפרעה בי פולארית)  – גורמת לתנודות קיצוניות במצבי הרוח הנעות בין תחושת אושר ואופוריה עילאיים להרגשת דיכאון הרסני ומתיש.  כמובן שבמצב כזה הפגיעה בתפקוד ובשגרת היום יום היא מובהקת. המניה, מצב בו ישנן תחושות ורגשות מאגיים מקשה על השתלבות יציבה ובטוחה בחברה, אם זה בעבודה, לימודים, מערכות זוגיות ועוד. הדיכאון מיצר תחושת בדידות קשה וחוסר אונים. 

אצלנו בחיבורים הטיפול בסוגי הדיכאון השונים מבוסס על גישות שונות שהתפתחו מהתאוריות הקוגנטיביות והטיפול ההתנהגותי. גישות אלו נקראות ” גל שלישי CBT”, אחת הגישות היא “ACT” טיפול בקבלה ומחוייבות. הגישה הזו מקדמת את הרעיון שהקושי בדיכאון מבטא את הניסיונות להימנע ממפגש עם רגשות וחוויות וככול שאנו מנסים לשלוט יותר ברגש ולהמנע ממנו יותר כך הדיכאון גדל. 

רן אלמוג הוא פסיכולוג בצוות שלנו שכתב מאמר נהדר על טיפול בדיכאון בגישה זו. אתם מוזמנים לקרוא ולפנות אלינו בכל שאלה או התייעצות. 

מקורות:

להיפגש עם העצב: טיפול בדיכאון בגישת ACT

מאת רן אלמוג, אנה גולדברט

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support