• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

טיפול פסיכולוגי – גישות קוגניטיביות

טיפול פסיכולוגי - טיפולים קוגניטיביים - מטרתם לזהות ולשנות דפוסי חשיבה לקויים שעלולים לגרום לרגשות שליליים והתנהגות לא תפקודית.

הפסיכולוג אהרון בק היה הראשון שפיתח טיפול פסיכולוגי מבוסס על הגישה הקוגניטיבית לטיפול בדיכאון, אך כיום משתמשים בטיפולים קוגניטיביים לטיפול במגוון בעיות. טיפול קוגניטיבי מסייע לקליינטים לבחון האם האמונות שלהם ראליסטיות. מטפלים קוגניטיביים סבורים שדיכאון נובע מטעויות בחשיבה. על פי תיאוריה זו, אנשים מדוכאים נוטים לעשות דברים כגון להאשים את עצמם באירועים שליליים, כלומר הם אינם מעריכים נכון את הסיבות לאירועים.

כמו כן, הם נוטים להתמקד יותר באירועים שליליים מאשר בחיוביים, לגזור הכללות על סמך אירועים שליליים, ולהפגין פסימיות. לכן טיפול פסיכולוגי בגישה זו יתמקד בשינוי החשיבה, מחשיבה בעלת השפעה שלילית על אמונתו ותפקודו של הלקוח לחשיבה הקרובה יותר למציאות האוביקטיבית וזו התואמת את יכולתיו, שאיפותיו ומטרותיו. טיפול פסיכולוגי זה לעיתים רבות משלב גם תכניקות התנהגותיות שנועדו לחשוף את הלקוח לשינוי התנהגותי הדרגתי, טיפול המשלב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות נקרא CBT – COGNITIVE BEHAVIORAL THERAPY.

טכניקות של טיפול קוגניטיבי

טיפול פסיכולוגי מבוסס על גישה קוגניטיבית

מאפשר למטפלים לבצע התערבויות במטרה לשנות את דרכי החשיבה של המטופלים שלהם. המטופלים לומדים לזהות מחשבות שליליות אוטומטיות (כגון מחשבות שיפוטיות או רגשיות של אנשים ביחס לעצמם) והנחות שיש להם לגבי העולם. הקליינטים לומדים לראות שמחשבות אלו אינן ריאליסטיות ולשקול פרשנויות אחרות לאירועים.

 

בטיפול הלקוח/ה מקבלים רשימה של “עיוותי” חשיבה והם מתבקשים לנסות ולזהות את דפוסי החשיבה שלהם בזמן אירועים שונים המתרחשים במהלך השבוע, בכל פגישה המטפל/ת והלקוח/ה מדברים על הדפוסים שזוהו ומבינים יחד האם וכיצד ניתן להתיחס באופן שונה לאירועים ושוב ושוב נשאלת השאלה כיצד דפוסי החשיבה השפיעו על המצב הרגשי, הביטחון העצמי והאמונה של הלקוח/ה בעצמו וכיצד ניתן על ידי שינוי המחשבות לשנות גם את התחושות והאמונות הפנימיות.

בחירת טיפול פסיכולוגי

טיפול רציונלי – אמוטיבי

טיפול פסיכולוגי בגישת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי שיצר הפסיכולוג אלברט אליס. המטפל פונה ישירות אל האמונות הבלתי רציונליות של המטופל. הטיפול של אליס סובב סביב הרעיון שרגשות של אנשים מושפעים לא מאירועים שליליים אלא מן המחשבות והאמונות האיומות שיש להם לגבי אירועים אלה. לדעת אליס, חשיבה קטסטרופית מבוססת על הנחות לא רציונליות לגבי מה שאתה חייב לעשות או להיות. מטרת הטיפול שלו היא לזהות חשיבה כזאת ולשנות הנחות לא רציונליות שנמצאות בבסיסה.

במכון חיבורים צוות של כ 18 פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים. אנו מתמקדים ומתמחים בגישת CBT, טיפול פסיכולוגי במכון מאפשר שילוב של מספר גישות בהתאמה לצרכיו של הלקוח/ה.

למידע נוסף אודות מכון חיבורים

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support