מהי אגורפוביה? – החרדה משהיה במקומות פומביים

החשש להיקלע למצבים מביכים מונעים מכם לצאת למקומות ציבוריים? הגיע הזמן להפסיק להימנע ולטפל בחרדה • קראו מהי אגרופוביה וכיצד ניתן להיחלץ ממנה.

אגורפוביה

אגורפוביה Agoraphobia היא הפרעת חרדה המאופיינת בפחד מפני שהייה במקומות פתוחים. ואכן, המילה “אגורפוביה” היא שילוב של שתי מילים יווניות – “אגורה” שהיא כיכר השוק, ו”פוביה” שהיא חרדה או פחד מוגזם. קיימים שני סוגי אגורפוביה מרכזיים, שניהם קשורים להתקפי חרדה Anxiety ופאניקה Panic: הפחד להיקלע למצב של התקפי חרדה במקום ציבורי ללא יכולת להיחלץ ממנו או לקבל סיוע, או החשש מפני היקלעות למבוכה במקום הומה באנשים. כתוצאה מחששות אלה נמנעים מרבית הסובלים ממנה מיציאה למקומות ציבוריים, כדוגמת: נמלי תעופה, שווקים, קניונים ומקומות רבים נוספים. האגורפוביה ובגללה ההימנעות מהגעה למקומות ציבוריים שונים נחוות בדרגות חומרה שונות בהתאם לנסיבות שונות ובהתאם למצבו של האדם הסובל ממנה.

אגורפוביה - גורמים ורקע כללי

הפרעה זו היא כאמור סוג של פוביה המתבטאת בחשש מפני בילוי במקומות שונים. פוביה זו נפוצה בקרב כשניים עד שישה אחוזים מהאוכלוסייה הכללית, כאשר נשים נוטות לסבול מההפרעה פי שניים. הפרעת האגורפוביה משתנה בחומרתה מאדם לאדם, כאשר במצבים קיצוניים עלולים הלוקים בה להסתגר בבית, ואף בתוך תחומיו להסתובב רק בלווי אדם מוכר, בשל החשש מפני התקף חרדה או פאניקה צפוי.

לפי התפיסה השלטת היום במחקרים, נגרמת הפרעת האגורפוביה כתוצאה משילוב בין גורמים גנטיים וביולוגיים ובין גורמים סביבתיים. נמצא, כי בקרב הסובלים מההפרעה ישנה נטייה גנטית לעוררות יתר לגירויים באזור גזע המוח וגם במערכת הלימבית. כתוצאה מכך, גוברת הנטייה לסבול מהתקפי פאניקה או אפילו דיכאון. בנוסף לכך, נסיבות חיים וחוויות שליליות שונות עלולות להגביר את הסיכון ללקות בהפרעה.

שיטות הטיפול האפשריות

הטיפול היעיל ביותר באגורפוביה הינו –  טיפול קוגניטיבי – התנהגותי ובמידת הצורך ניתן לשלב טיפול תרופתי, בדרך כלל תרופות נוגדות חרדה ודיכאון, אשר מורידות את רמת החרדה ומאפשרות התמודדות טובה יותר עם הטיפול ההתנהגותי החושף את המטופל למקומות מעוררי חרדה.  הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי, כולל חשיפה הדרגתית למחוללי הפאניקה ולמקומות המעוררים חרדה תוך תרגול רגיעה והסתגלות באמצעות דמיון מודרך וטכניקות הרפיה שונות.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print