fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אינטליגנציה רגשית: כשהשכל והלב נפגשים

כותב:
תוכן עניינים

מה גורם לאדם אחד להצליח להבין ולפרש את רגשותיו ורגשות אחרים בצורה טובה יותר?, מהי אינטליגנציה רגשית והאם ניתן לפתח אותה? האם יש מבחן לאינטליגנציה רגשית? ועל מה מעידה אינטליגנציה רגשית גבוהה?

מהי אינטליגנציה רגשית?

קיימים 8 סוגים של אינטליגנציות המוכרות כיום, ביניהן לשונית, מרחבית, חברתית וגם האינטליגנציה הרגשית. חכמה רגשית מסייעת לנו זיהוי פירוש ועיבוד של רגשות מורכבים ובהמשך גם בהבעה שלהם במילים. סוג האינטליגנציה המוכר ביותר הוא זה הניתן למדידה באמצעות המבחן הידוע של IQ ונקראת אינטליגנציה שכלית אך בשונה מסוג זה, אינטליגנציה רגשית מחזיקה את הקשר בין הרגש לשכל ומאפשרת לעשות את החיבור ביניהם על מנת לעשות בהם שימוש נכון ומותאם חברתית. תרומתה של אינטליגנציה רגשית לאדם היא בפן החברתי, בכך שהיא אחראית על תהליכים בעלי ערך חברתי רב כמו אמפתיה ושיתוף הרגש שלנו עם האחר שיוצר קירבה. חשוב לציין שלא כל מי שניחן באינטליגנציה גבוהה בהכרח יהיה בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה.

האם קיים מבחן אינטליגנציה רגשית?

כיום מקובל למדוד אינטליגנציה רגשית על פי סולם הנקרא EQ (מנת משכל רגשית), כשם שמבחן הIQ מודד אינטליגנציה שכלית, כך באותו האופן ניתן למדוד את רמתה של זו הרגשית בילדות ולכמת את היכולות הרגשיות של הילד על מנת לחזות את יכולותיו אלו כמבוגר. מבחן זה להבדיל ממבחן הIQ איננו יכול לנבא במאת האחוזים יכולות רגשיות בעתיד בגלל העובדה שאינטליגנציה רגשית בשונה משכלית ניתנת לפיתוח עם תרגול ועבודה, מבחן זה יכול לנבא מהי רמת האינטליגנציה רגשית הנוכחית.

מה חשיבותה של אינטליגנציה רגשית גבוהה?

לאינטליגנציה רגשית יש פונקציות תפקודיות בעלות משקל רב מבחינת אורח החיים ובריאות נפשית. קיומה של אינטליגנציה רגשית מנבא יכולת ניהול רגשי טובה, מודעות לרגש ויכולת לתת לו מילים וכן יכולות בין אישיות חשובות כמו אמפתיה, הבנה וזיהוי צורך רגשי של האחר שמעלים את הסיכוי ליצור קשרים משמעותיים ובריאים יותר. אינטליגנציה רגשית גבוהה משפרת את התפקודים של יכולת הסתגלות למצבים וגמישות מחשבתית, יצירתיות, מודעות עצמית הכוללת זיהוי החולשות והחוזקות חשיבה על חשיבה- מטה קוגניציה ויכולת להכיל את הרגשות המורכבים בצורה טובה יותר.

בחנו את עצמכם- האם יש לכם אינטליגנציה רגשית גבוהה?

ישנם מאפיינים שונים ויתרונות לקיומה של אינטליגנציה רגשית גבוהה, אם אתם מזהים אצלכם או אצל מי שסובב אתכם במאפיינים הבאים ייתכן שהוא התברך בתבונה מסוג זה:

  • מצליחים לשמור על איזון בהתמודדות עם אתגרים שונים למשל, מסוגלים לעבור הלאה ולא לנטור טינה, בשל גמישות אישיותית טובה ומצליחים להפיק את הלמידה הנדרשת מטעויות ומקשיים.
  • בעלי מרכז פנימי חזק וביטחון עצמי. בעלי אינט’ רגשית גבוהה בהרבה מקרים לא יתרפקו מאד בקלות לנוכח העלבות של אחרים ויצליחו בעזרת תבונתם להתגבר על כך ולהפגין חוסן רגשי.
  • לוקחים אחריות על העולם הרגשי שלהם. אינט’ רגשית גבוהה מאופיינת ביכולת לזהות ולדעת אילו רגשות שייכים לי ונובעים ממני, אילו השלכות אני עושה על הזולת ולדעת לקחת על ההשלכות האלה אחריות ללא האשמה חיצונית של האחר במה שאני מרגיש.
  • יכולת לניהול רגשי טוב, יודעים לתעל רגשות מציפים למקומות בריאים, כמו למשל כעס.

האם ניתן לפתח אינטיליגנציה רגשית ואיך?

גם אם נטייתכם הטבעית המולדת לוקה בחסר של אינט’ רגשית, חדשות טובות הן שניתן ואף רצוי להתאמן ולפתח אינט’ רגשית. ישנם תרגולים שונים שניתן לעשות ובמידה ומתמידים בהם ניתן להעלות את רמת האינט’ רגשית משמעותית: להתחיל לפנות את הקשב לרגשות של אחרים, לנסות להבין ולשיים אותם, לעורר את הסקרנות שלנו לעולמם הרגשי של האחרים. ניתן לזהות רגשות של אחרים דרך סימנים חיצוניים שלהם כמו שפת הגוף והבעות הפנים, אם אנחנו לא בטוחים מה הרגש שלהם ניתן לשאול אותם ולהתעניין אם ישנה קרבה מספיקה. אך לפני שנצליח לפענח רגשות של אחרים ולהגיב אליהם בהתאם מתוך כך, עלינו להבין אתה רגשות שלנו, זהו המקור של תחושת ההזדהות והאמפתיה, באופן יישומי, כאשר עולה הרגש ניתן להפנות את תשומת הלב ולתת לו שם, להבין עם עצמנו מהו אותו רגש, מה הוא מחולל בי ואיך הוא גורם לי לרצות להגיב? פיתוח של אינט’ רגשית יכול לסייע לנו לנהל את רגשותינו בצורה טובה יותר, להעלות את רמת הנינוחות שלנו עם רגשות ועם עצמנו ולתרום לרווחה האישית. כמו כן, עם העלייה של אינט’ רגשית נוכל לפתח קשרים בצורה טובה יותר ולשפר את איכות הקשרים הקיימים, כאשר נהיה ערים לרגשות האחר הדבר יגרור יחס הדדי חיובי והדדיות כלפינו בחלק מהמקרים.

לפעמים קשה לפתח אינט’ רגשית לבד בשל חוסר המודעות, והקושי להתמיד. טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לנו בכך, על ידי שיקוף ועזרה במתן שמות לרגשות כמעין מראה. טיפול פסיכולוגי הוא מרחב טוב לתרגול של קשר, ניתן להתאמן באמצעותו על זיהוי רגש של עצמי שהאחר מעורר בי, אילו השלכות אני עושה על האדם שמולי מה שייך לי ומה לו מבחינה רגשית ועוד.

“מכון חיבורים” מכיל צוות אנשי מקצוע טיפוליים בעלי הכשרה ותארים מתקדמים. במכון ניתן לעבור תהליך של היכרות מחדשת עם עצמנו, התמודדות עם אתגרים רגשיים וקבלת ליווי בתהליכים של צמיחה אישית והתפחות רגשית.

 

 

hiburim

מקורות

https://www.altman.co.il/article/blog/wellbeing/eq/https://www.haaretz.co.il/wellbeing/health-blogs/psychology/judithkatz/BLOG-1.3070867

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן