fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אקטיבציה התנהגותית

כותב:
תוכן עניינים

מהי אקטיבציה התנהגותית (BEHAVIORAL ACTIVATION)?

לכל בן אדם יש לפעמים מחשבות שליליות ונטייה לפאסיביות: לכולנו לפעמים “קשה לצאת מהמיטה”. אך יש אנשים שתסמינים אלו ואחרים בולטים יותר, משפיעים על שגרת היומיום ופוגעים בתפקוד, בקריירה ובמערכות יחסים.

שיטת הטיפול אקטיבציה התנהגותית עוזרת לאנשים שסובלים מדכאון לעשות שינוי באורח החיים ולהיות פעילים יותר. כאשר ממקדים את הפעילות שלנו בעשיה חיובית, מסתגלת ומתגמלת אנו מעלים את רמת החיוניות. אקטיבציה התנהגותית הינה שיטת טיפול מובנית שמאמינה ששינוי מבחוץ יכול להשפיע על הפנים. כמו שיטות רבות ממשפחת ה CBT גם בשיטה זו משך הטיפול הוא קצר יחסית.

למי הטיפול יכול לסייע?

טיפול באקטיביציה התנהגותית יעילה לטיפול בדיכאון. אנשים שסובלים מדכאון לרוב מתמודדים מבחינה קוגניטיבית עם מחשבות שליליות ועם ביקורת עצמית חריפה, הם בעלי נטייה לייחס כישלונות לעצמם והצלחות למצב ולצירות חשיבה שנקרית רומניציה (“העלאת גירה” של מחשבות). מבחינה התנהגותית הסובלים מדכאון נוטים לפאסיביות ולהמנעות. בדרך כלל, דפוסי החשיבה שלהם, שמנבאים רעות, יממשו עצמם במעגל קסמים פיגמליוני, “נבואה שמגשימה את עצמה”. ההתמודדות עם דכאון הינה חוויה מאתגרת שהסובלים ממנה עלולים להתקשות למצוא את הכוחות לקום ממנה.

איך מפסיקים את המחשבות השליליות? איך קוטעים את המעגל של נבואות שליליות שמגשימות את עצמן? איך עוזרים לעצמנו לפעול למען איחוי כאב הזה?  טיפול בשיטת אקטיבציה התנהגותית נועד לתת למטופל את הכלים לענות בדיוק על השאלות הללו.

מחקרים מצביעים על כך ששיטת אקטיבציה התנהגותית יעילה להתמודדות עם דיכאון ובעלת השפעה משמעותית על הסימפטומים הדיכאוניים.

איך הטיפול עובד?

איך מחזירים את הטעם לחיים? איך חוזרים להאמין בשינוי ומטפחים תקווה? לפי הגישה של אקטיבציה התנהגותית יש להתחיל לפעול בצורה שהיא כמעט הופכית לאינסטינקט הדיכאוני ולמצב “הנוח” אליו נכנסנו. בשיטת זו, ראשית מתרגלים ומכניסים לחיים פעילויות חיוביות ומהנות שמגבירות את החיוניות או שהן קריטיות ובעלות ערך תפקודי, שעל אף שהן אינן מהנות הן בהכרחיות.

אם נעשה שינוי התנהגותי לטובה, שינוי זה ישפיע וישפר את מחשבותינו. שינויים מצטברים בדפוסים התנהגותיים מתפקדים כאירועים משני תודעה ומובילים לשיפור בתנאי החיים שלנו, כך שגם ההרגשה שלנו משתנה. כאשר אנו פועלים לטובת עצמנו, או עושים משהו שרצינו כבר זמן מה אבל דחינו, המוח יודע לתגמל אותנו על כך וערוצים חיוביים במוח מתחזקים. בדיוק ההפך מזה מתרחש כאשר אנחנו שוקעים בחוסר עשיה ומחשבות קשות על עצמנו.

הקשרים במוח של יצירת ההרגלים החדשים של העשייה מתחזקים ככל שנתמיד בהם. המוח שלנו לומד לעשות הכי טוב את מה שהוא עושה הכי הרבה פעמים.

לפעמים, אנחנו מרגישים שהשינוי צריך “לבוא מבפנים”. אבל אצל חלקם השינוי הזה לא תמיד מגיע מעצמו, כי ולשינויים מחשבתיים והתנהגותיים יש השפעה רבה על הבאת השינוי. אחד העקרונות של הטיפול הינו ההנחה כי השינוי הוא מצטבר, ככל שנעשה יותר פעולות שמטיבות עמנו, כך תתפתח בתוכנו יותר חיוניות שתקל עלינו לבצע שינויים נוספים.

למשל דוגמה למקרה שבו ניתן לטפל בעזרת אקטיבציה התנהגותית:

רחלי זוכרת בבירור שהייתה פעם שמחה. היא בטוחה בזה. היא ממש יכולה לזכור את התקופות בהן צחקה, אהבה, הסתקרנה והאמינה במה שיש לחיים לתודה להציע לה. אבל עכשיו היא במיטה וחוץ ממחשבות שום דבר לא זז בחדר, שרק סדק צר בחלון מכניס בו מעט חיות. מחשבותיה אומרות שאין סיכוי להרגיש אחרת, שהיא ניסתה כבר הכל. והכי גרוע שהיא אשמה בהכל. כולם חיים בסדר. לפחות, בסדר. רק היא טובעת בסבל נוראי. והמיטה גם היא מטביע אותה. “מיטת-ביצה”, היא קוראת לה. אתמול היה טיפול, היא נזכרת. והמטפלת ייעצה לה להכין בכל בוקר שייק פירות. רק שייק פירות אחד. ואז לשבת במרפסת ולשתות אותו. אולי היא תראה איזו צמרת עץ. אולי תהיה פריחה. רחלי חושקת שיניים. אני קמה! אבל זה לא כזה קל, ולרחלי לוקח לפחות עוד חצי שעה יש פריחה. היא נזכרה שבימים בהם אין לה כוחות להכין את המשקה, הציעה המטפלת רק לצאת החוצה לשאוף אוויר לכמה דקות בודדות ולאסוף כמה עלים ירוקים או פרחים מהגינה הסמוכה.

משך הטיפול

כמו שיטות רבות ממשפחת ה CBT טיפול באקטיבציה התנהגותית הוא קצר מועד ולרוב יארך כ 10-20 טיפולים ממוקדים ומובנים. הטיפול לרוב יכלול את המרכבים הבאים:

  • איסוף מידע והמשגת המקרה
  • בניית תוכנית פעולה התנהגותית
  • ניהול טבלאות ניטור לדפוסי חשיבה

החשיבות של אקטיבציה התנהגותית

התיאוריה עליה מבוססת השיטה היא יחסית פשוטה ואינטואיטיבית. אנשים רבים מנתרים בעצמם את דפוסי הדכאון שלהם ומציבים מטרות לעצמם. ישנו גם שימוש הולך ורווח בשיטה אצל מאמנים, יועצים ומנטורים שקיבלו הכשרה בסיסית בתחום וביכולתם לסייע במצבים מסויימים.

לא לכולם טיפול עצמי או הסתייעות על ידי גורם שאינו מקצועי דיו, יכולים להספיק. במצבים מסוימים, אנחנו עשויים להבין שעלינו לקבל את התמיכה האיכותית והמקצועית ביותר.

בטיפול באקטיביציה התנהגותית נבנית תוכנית התנהגותית מותאמת אישית על ידי איש מקצוע מנוסה ורגיש שילווה אותנו צעד אחד צעד במימוש התוכנית הזו, תוך כדי הקשבה פעילה ואכפתיות.

ההבדל בין טיפול בהפעלה התנהגותית לטיפול דינמי

היעילות והחשיבות של טיפול דינמי מסורתי אינה מוטלת בספק: תהליך שכולל העמקה בחיי המטופל, מציע שינוי באמצעות תובנות שעולות בתודעתו של המטופל ומתרחש בקצב טבעי.

בטיפולים ממשפחת ה CBT, על אף שפעמים רבות השפעת הטיפול הדינמי ניכרת בהן, מאמינים כי חשוב להיות גם אקטיביים בתהליך ולפעול לאורה של תוכנית מובנית עם מטרות שניתן לאמוד תוך כדי ובסוף הטיפול. אפשר להבין מדוע דווקא עבור הטיפול בדיכאון ישנו יתרון לנקיטת פעולות אקטיביות, תהליך שיכול לחסוך זמן רב ומשפיע על עלות הטיפול.

הרציונל של שיטת האקטיבציה ההתנהגותית שונה מזו של הטיפולים המסורתיים ואומר שבמקום לחכות לשינוי פנימי שיתרחש במועד לא ידוע, בשיטה האקטיבציה ההתנהגותית המטופל נוקט בפעולות שמשפיעות מבחוץ אל הפנים.

לעומת זאת, פעולות הן מדידות ונראות לעין. אם השפעתן ניכרת, אזי פעולה חיצונית יכולה להיות בעלת ערך רב.

לסיכום

אקטיבציה התנהגותית הינה שיטת טיפול יעילה וקצרת מועד לטיפול בדיכאון, בה המטפל והמטופל בונים יחד תוכנית פעולה להטמעת התנהגויות מהנות ואו/וגם בעלות ערך עבור יצירת ערוצי פעולה חיוביים בחיי המטופל והגברת החיוניות. שיטת הטיפול הוכחה כיעילה אפילו ביחס לטיפול תרופתי והשפעותיה משתמרות גם לטווח הארוך.

אצלנו במכון חיבורים, חשוב לנו להרגיש את המטופלים שלנו, לראות כל אחד כישות שלמה ויחד עם זאת להיות מעשיים ולשים מטרות ברורות לטיפול, כדי להעניק תהליך יעיל שיעזור בהחלמה ממצבי דיכאון  ויקנה לנו את הכלים להתמודד עם מסע החיים הייחודי שלנו.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן