fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

בעיות רגשיות

כותב:
תוכן עניינים

דמיינו את עוגת השוקולד המושלמת- בוודאי יש בה קמח, קקאו, ביצים, חלב ועוד שלל מצרכים. כל מרכיב נבחר בקפידה ומותאם לתפקיד מסוים, וכמובן, בכמות מדויקת יכול לייצר נפלאות. אך מה קורה כשנשפך קצת קמח? אם שמנו מעט מדי קקאו? כנראה שהעוגה תושפע בהתאם.

בדיוק כך הם הרגשות שלנו. לרגש שלנו יש תפקיד חישוב בעיצוב מסע חיינו, במינונים נכונים ובהתאמה לסיטואציה- יכולים להוסיף תיבול ולאפשר לנו לחוות. אך כשהרגש עולה על גדותיו או דווקא נסתר ומתחבא, אנו עלולים להתמודד עם בעיות רגשיות. מהן בעיות רגשיות? כיצד נדע אם אנחנו מתמודדים עם בעיה רגשית מסוימת? מהם הטיפולים האפשריים? כל הפרטים במאמר.

אילו סוגים של בעיות רגשיות יש?

רבים מאיתנו עלולים להתמודד עם מורכבות רגשית מסוימת, שעשויה להתבטא באופן שונה בהתנהגות שלנו. ישנם מספר סוגים של אתגרים רגשיים מוכרים:

דיכוי רגשי

קושי בביטוי של רגש, ביצירת שיח בנושא, הימנעות ממצבים רגשיים ולעיתים, היעדר חוויה של רגשות. לדוגמה, צורך פנימי לבכות, אך הבכי לא יוצא החוצה והרגש לא מקבל פורקן.

היעדר שליטה רגשית

שליטה רגשית היא מנגנון המשמש אותנו לוויסות החוויה הפנימית, והתוצר החיצוני שלה. קושי בשליטה על רגשות יכול להתבטא בביטוי יתר של  כעס, אימפולסיביות, בכי וכדומה.

חוסר הבנת רגשות

האתגר הוא להבין שמדובר ברגש. בין אם מדובר ברגש של אדם אחר או של האדם עצמו, כשיש קושי בהבנת עוצמת הרגש והמסר שהרגש מעביר, לפעמים, עשויים להתבלבל ולחשוב שמדובר במחלה פיזית. לדוגמה, התקף חרדה שחושבים אותו להתקף לב.

קושי בעיבוד רגשי

במקרה זה, מתקיימת הבנה שמדובר ברגש וניתן גם לזהות אותו, אך העיבוד הרגשי מהווה אתגר. הכוונה היא, שקשה להחליש את עוצמת הרגש, החוויה הפנימית מציפה וצצה בתדירות גבוהה או ברגעים לא מוכרים. המצבים הללו יכולים להרגיש כמו קונפליקט פנימי מתמשך שלא נפתר ולא ברור כיצד לגשת אליו.

איך מזהים בעיות רגשיות?

בין אדם לאדם התסמינים משתנים וכמובן בין ילדים לבוגרים. ננסה למפות את הסימנים השונים לפי הגילאים השונים.

איך מזהים בעיות רגשיות אצל ילדים?

בעיות רגשיות אצל ילדים יכולות להתאפיין בקושי להסתגל למצבים חדשים, קושי להתמודד עם סמכות, אתגרים רגשיים כגון חרדה או פוביה מסוימת. ניתן לזהות סימנים לקושי רגשי דרך התנהגות, כמו למשל הרטבה במיטה בגיל מאוחר, התמודדות עם סיוטים, קושי בלימודים, תזזיתיות וסימני חרדת נטישה.

איך מזהים בעיות רגשיות אצל מתבגרים?

זיהוי בעיות רגשיות אצל מתבגרים עשוי להיות מורכב. כיוון שמדובר בגיל המכיל אתגרים רגשיים ומורכבות בפני עצמו, צריך להקדיש תשומת לב על מנת לזהות האם מדובר באתגר המלווה את הגיל או במורכבות רגשית שמצריכה יחס. בגילאים אלו בעיות רגשיות עלולות להתבטא בחרדה, דיכאון, התמודדות עם הפרעות אכילה, הערכה עצמית נמוכה, חרדה חברתית וכדומה.

איך מזהים בעיות רגשיות אצל מבוגרים?

גם בקרב מבוגרים, הבעיות הרגשיות יכולות להתבטא במגוון תחומי החיים. לעיתים, נזהה סימנים של חרדה, דיכאון, לחץ וסטרס נפשי. קשיים אלו יכולים לייצר משברים בעבודה, בניהול שגרת יום, ברמה הזוגית והחברתית. לפעמים, ההתמודדות יכולה להתבטא בנטייה להתמכרויות על מנת להקהות רגשות או למלא חסכים.

איך מטפלים בבעיות רגשיות?

על מנת לטפל בבעיות רגשיות, נתחיל בלהחליף פרספקטיבה. המילה “בעיות” מעוררת קונוטציה שלילית. ננסה להחליף את המונח “בעיות רגשיות” בהזדמנויות. הבעיות הללו, יכולות להוות שער להתבוננות פנימית. הן בעצם קוראות לנו לעצור רגע, להתחבר לעצמנו ולבצע כיוונון מחדש. כיוונון שכזה, יכול לסייע לנו בהבנת דפוסי ההתמודדות שלנו, בהתפתחות העצמית ומעניק לנו הזדמנות לחוות את החיים באופן נוכח יותר.

איך נעשה זאת? ניתן לפנות לכמה סוגים שונים של טיפולים, ביניהם:

טיפול CBT:

טיפול קוגנטיבי-התנהגותי המאפשר לנו לשהות עם רגשותינו, להבין את המסר שהם מנסים להעביר לנו ולזהות דפוסים רגשיים והתנהגותיים. במהלך הטיפול מבצעים תרגולים תודעתיים שונים המסייעים בחידוש ארגז הכלים הרגשי- התנהגותי.

טיפול פסיכודינמי:

טיפול פסיכודינמי שם דגש על אירועי עבר וזיכרונות, אותם עלינו לעבד בצורה נכונה יותר, להפיק מהם את התובנות, ולהבין מדוע אנו מרגישים ופועלים בדרכים מסוימות. בנוסף, מתמקד בקשר בין מטפל למטופל, דפוסי היקשרות והעברה, על מנת לייצר שינוי ובתקווה ריפוי.

טיפול מסוג EFT:

EFT הוא טיפול ממוקד רגש. בטיפול ניתן חשיבות עליונה לרגשותינו, נכיר בהם כטריגרים להתנהגויות ונבין כיצד ניתן להפיק מהרגש תובנה שתוביל לשינוי. איך נוכל לסנכרן בין תגובה חיצונית לרגשית ולהכיר את עצמנו טוב יותר.

טיפול DBT:

טיפול DBT הינו מבוסס שיח ומיועד למצבי רגשיים קיצוניים, עשוי להתאים למצבים נפשיים של הפרעות מצב רוח. הטיפול מבוסס וצמח מתוך גישת לCBT אך מותאם לאנשים  החווים מצבי קיצון נפשיים או רגשות בעוצמה גבוהה יותר.

לסיכום

בעיות רגשיות עלולות ללוות אותנו בשלבים שונים בחיינו ולהנביט קשיים שונים. עם זאת, לעיתים, ניתן לשים משקפיים בצבע אחר ולראות את האתגר מנקודת מבט אחרת. אם נסתכל על הבעיות הללו דווקא כשער להתפתחות רגשית ואישית, אולי יוטב לנו ונוכל לפנות לאפיקי טיפול שונים.

צוות המכון שלנו מזמין אתכם לפנות לטיפול המתאים עבורכם ולצעוד, יד ביד לצד המטפלים המוסמכים שלנו, אל עבר מסע שינוי בדרך להטבה רגשית ונפשית, הגשמה ושמחה.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://rogerbakerpartnership.com/emotional-issues/

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן