• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

דוגמאות לאובססיות וקומפלוסיות ב- OCD

המתמודדים עם אובססיות וקומפלוסיות ב- OCD לא בהכרח חווים את האובססיות כמשהו לא נורמלי. מחשבות אופייניות של OCD בדרך כלל עוסקות בהתנהגויות מסוימות כגון שטיפה, ספירה או בדיקה.

דוגמאות לאובססיות וקומפלוסיות ב- OCD

בדרך כלל האובססיה באה יחד עם “מחשבה מיוחדת”. לדוגמה – מחשבה שאתה חייב לגעת בידית 4 פעמים כדי למנוע ממשהו רע לקרות כמו מחלה או תאונה. הקומפולסיות הן הצורך לבצע את אותה פעולה. אם לא תבצע את הפעולה הזו, רמת החרדה תחמיר בגלל הפחד שמשהו רע יקרה והיא זו שתכפה עליך לבצע את אותה פעולה.

ישנן דוגמאות נוספות לאובססיות וקומפולסיות כמו למשל צורך עז לבדוק אם אולי פגעת שמישהו בזמן נהיגה, גם אם אין שום ראיה ממשית לכך. המחשבה תגרום לך לחזור למקום בו אתה חושב שקרתה אותה תאונה כדי לבדוק אם מישהו נפצע. באופן דומה, גם אם אתה איפשהו כן יודע שסגרת את הברז באמבטיה, אתה עדיין תרגיש דחף עז לחזור לבדוק.

OCD – אובססיות וקומפולסיות

מגוון האובססיות והקומפולסיות הקיימות הוא גדול מאד. להלן רשימה חלקית.

אובססיות: כאשר את/ה מרגיש/ה ספק אם ביצעת פעולה כלשהי כמו לכבות את התנור או לנעול את הדלת, פחד שפגעת במישהו בזמן נסיעה, תחושת מצוקה אם פריט כלשהו לא מיושר עם פריטים אחרים באותה שורה, דחף לצעוק מילים גסות בסיטואציות לא הולמות, מחשבות פורנוגרפיות חוזרות ונשנות, פחד מזיהומים וחיידקים, פחד מפגיעה ברכוש האישי.

קומפולסיות: פעולת בדיקה חוזרת ונשנית, לדוגמא: שהתנור כבוי והדלת נעולה, חזרה על מסלול הנסיעה כדי לבדוק שלא פגעת במישהו, סידור החפצים בשורה ישרה ומסודרת, ספירה על פי דפוס מסויים כדי למנוע ממשהו רע לקרות, לרחוץ את הידיים שוב ושוב כדי להמנע ממחלה או זיהום, אגירה של חפצים רבים ללא תלות בערכם, תלישת שיער או צביטה של העור.

הרשימה הזו היא רק חלק קטן מרשימה ארוכה של אובססיות וקומפולסיות המאפיינות OCD. כמו כל הפרעה נפשית, ישנו פער משמעותי בין הסובלים מ- OCD קל לבין אלו הסובלים באופן קשה. אלו הסובלים מ- OCD בצורתו החמורה לחלוטין מותשים ממצבם, אך אלו שסובלים מ- OCD בצורתו הקלה, בדרך כלל מצליחים לחיות חיים מוצלחים. לא קיימת תרופה ל- OCD אשר לחלוטין מפסיקה את המחשבות אבל כן יש טיפול יעיל אשר מוריד באופן כמעט מלא את החרדה ומלמד כיצד לתת משפעות אחרת למחשבות ולא להתעסק באופן כפייתי בהתנהגויות שמשמרות את ה OCD.

אנו במכון חיבורים בונים תכנית מותאמת באופן אישי המבוססת על התמקדות בבסיס הבעיה המאובחנת. את מכון חיבורים מוביל צוות פסיכולוגים ישראלים בולטים ומובילים בתחומם המתמחים בשיטות טיפול ממוקדות ובעיקר CBT. לכל מטפל במכון התמחות ספציפית בטיפול בחרדות שונות לרבות OCD, דבר המאפשר התאמת מטפל/ת לכל מטופל/ת באופן אישי, בהתאם לאבחון שיעשה במכון.

ראו גם: אובססיה לניקיון

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print