fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

דחיית סיפוקים

כותב:
תוכן עניינים

חוסכת לרכישת בית? כל יום זה אותו סיפור עם הילדים והשוקולד? כולם מעשנים לידך וקשה לך לעצור את הדחף?

היכולת להשהות הנאה או סיפוק רגעי במאמץ לשרת מטרה עתידית היא זאת שמקדמת אותנו לעבר המטרות שלנו. מה הופך אדם אחד למאופק יותר מאחר והאם זה משהו שאפשר וכדאי לפתח?

מהי דחיית סיפוקים ואי דחיית סיפוקים?

המונח דחיית סיפוקים מתייחס למיומנות לדחות את הדחף לסיפוק רגעי כדי להנות מתגמול שנתפס גדול או כדאי יותר לטווח הרחוק.

לטובת השהיית הסיפוק המיידי יש צורך בגיוס של מנגנון נפשי שמתחילים להבנות הפעוטות, זהו מנגנון המבוסס על כח הרצון ודורש התגייסות מנטלית. מנגנון של דחיית סיפוקים הוא קריטי לקיום שלנו כבני אדם ושומר עלינו מעצמנו ועל הסביבה שלנו.  היכולת שמעורבת בתהליך דחיית סיפוקים היא שליטה וויסות עצמי. כולנו מתקשים מדי פעם לדחות סיפוקים וכולם נעים על רצף בין אימפולסיביות לאיפוק.

דוגמאות לדחיית סיפוקים:

  • צפייה במסכים במקום למידה או הכנה למבחן חשוב
  • טיפוח תזונה מאוזנת והחזקת דיאטה
  • חסכון כלכלי לצורך מטרה מסוימת ותכנון פיננסי
  • איפוק ושליטה על יצרים מיניים
  • דוגמא שנוגעת כיום לכולם- מסכים והתמכרות אליהם.

מה מקשה עלינו לדחות סיפוקים?

פיתוח של דחיית סיפוקים דורש אימון, ככל שנעכב יותר את הדחפים ככה נהיה יותר מיומנים בכך. איפוק הוא לימוד חשוב לחיים, התגמול על עיכוב הדחף שווה את המאמץ בטווח הרחוק, רבים מודעים לזה אבל לא תמיד מצליחים לעמוד בפיתוי.  יחד עם זאת, דחיית סיפוקים היא לא דבר קל, בייחוד עבור ילדים צעירים, אצלם מרכזי השליטה והוויסות העצמי במח עוד לא סיימו להתפתח.

דחיית סיפוקים אצל מבוגרים

היכולת בתור מבוגרים לדחיית סיפוקים היא בעלת חשיבות ויש לה חלק בבניית תחושת המסוגלות והדימוי העצמי שלנו.

מבוגרים בעלי יכולת טובה לדחיית סיפוקים מסוגלים להשפיע בצורה יעילה יותר על עתידם.   לצד זאת, הקשר בין דחיית סיפוקים לרמת אושר נתונה בספק. כולנו נתקלים כמעט מדי יום בצורך להחליט החלטות עבור עצמנו קטנות וגדולות, לחלקן יש השפעה מכרעת גם על הסביבה שלנו.

אצל הורים, היכולת של דחיית סיפוקים היא אפילו חשובה יותר בעיצוב עתיד הילדים.

דחיית סיפוקים אצל ילדים

מיומנויות דחיית הסיפוקים בקרב ילדים מתפתחות לצד יכולת הפשטה, היא המאפשרת לראות בעייני רוחם את הרווח העתידי שיזכו בו אם יעמדו בפיתוי. “ניסוי המרשמלו” המפורסם מתאר כיצד ילדים בגילאים שונים נשארו בחדר לבד יחד עם ממתק מולם והובטח להם שאם יוכלו להתאפק יקבלו שניים, ראו שמה שעזר לילדים להתמודד עם הפיתוי הם אסטרטגיות התמודדות שונות ויצירתיות, כמו הסחות דעת שונות, שירים או הסתת המבט, בהתאם לשלב ההתפתחותי של הילד.

אי דחיית סיפוקים וההשלכות שלה לעתיד

נטייה או קושי בדחיית סיפוקים עשוי להשפיע  על יכולות שונות שמעצבות על חיינו. דחיית סיפוקים מבססת יכולת שליטה עצמית טובה שעומדת בבסיס של הרבה יכולות אחרות. דוגמאות להשלכות אפשריות של אי דחיית סיפוקים בחיים הבוגרים: קשיים כלכליים ובזבזנות, התמודדויות נפשיות שונות שנמצאו קשורות לשליטה עצמית, התמכרויות, דימוי עצמי נמוך, דחיינות, השמנה, ועוד.

אלו כמה סוגים של אבחנות נפשיות שנמצא ביניהם לבין קושי בדחיית סיפוקים קשר:

דרכי התמודדות עם אי דחיית סיפוקים

גם אם אתם אנשים שבטבעם הם יותר אימפולסיביים או הילדים שלכם נכנסים להתקפי זעם כשהם לא מקבלים את מבוקשם, יש מה לעשות עם זה:

איך מפתחים דחיית סיפוקים?

לתרגל איפוק זה לא קל אבל משתלם, הדרך הטובה ביותר לעמוד בפיתויים היא להבין מה המשמעות והמטרה שלכם. ככל שתדעו ותדמיינו באופן מפורט יותר למה אתם שואפים זה יקל עליכם לעמוד בפיתוי הנוכחי. למשל- חסכון לבית, איפה הוא יהיה? מה התקציב? איך הוא יראה.

סוגייה נוספת שקשורה לפיתוח דחיית סיפוקים ושליטה עצמית היא רמת האמון שיש לנו בחיים. האם אתה מצפה למשהו אם אתה לא בטוח שהוא באמת יקרה אי פעם? האם יש לך אמונה ביכולת שלך שדברים אכן יתגשמו? חשוב לזכור שאפילו מדענים זוכי פרס נובל רבים עברו בדרך שלהם הרבה ניסויים בהם לא התגלה דבר, הדבר המשמעותי שמוביל אנשים להצלחה הוא היכולת שלהם לסמוך והאמונה שיש להם בנסיבות, בעצמם ובחיים. איינשטיין עצמו אמר, “ההחלטה הטובה ביותר שאדם יכול לעשות היא להחליט שהעולם הוא מקום ידידותי עבורו”.

עצה טובה נוספת היא לפתח תשומת לב לחוויה שקורית בגוף ובתודעה כשמגיע הרגע בו כבר אי אפשר להתאפק, כשלוקחים עוד סיגריה ליד או מוכרחים לאכול את פרוסת העוגה הנוספת אפילו כשכבר אי אפשר לאכול כלום.

 טיפול רגשי 

מאפשר לעשות תהליך של שינוי, ראשית עלי די חיזוק תחושת מסוגלות ובטחון עצמי ושנית על ידי חידוד המטרות והמשמעות של חיינו.  לרוב מטופלים לא יגיעו לטיפול במטרה לחזק את יכולת דחיית סיפוקים אלא בעקבות קשיים אחרים, למשל התמכרויות או קשיים במערכות היחסים. כל מקרה זקוק להתייחסות אחרת כאשר קשיים מסוימים יתאימו לטיפול ממוקד וחלק מהאנשים שמתמודדים עם אבחנות מורכבות יותר יתאים טיפול מעמיק וממושך יותר.

לסיכום

דחיית סיפוקים היא בהחלט לא פשוטה במקרים רבים, בעיקר כשקשה לנו להאמין שאכן התגמול יגיע בהמשך הדרך. עם זאת מחקרים רבים מאששים שיכולת של דחיית סיפוקים ואיפוק היא חלק משמעותי בתהליך של השגת מטרות.

אין ספק שתמיד יהיו פיתויים בהם לא תוכלו לעמוד ועדיף להיות סלחניים ולא קשים עם עצמנו, כנראה שמציאת האיזון הנכון בין הקטבים היא מלאכת חיים שכדאי שכולנו נאמץ.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://davidson.weizmann.ac.il/online/sciencenews/%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%93%D7%95-%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%90%D7%A4%D7%A7

 

https://www.verywellmind.com/delayed-gratification-why-wait-for-what-you-want-2795429

 

https://positivepsychology.com/delayed-gratification/#examples

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן