fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

דיכאון אחרי לידה אצל גברים

כותב:
תוכן עניינים

כל זוג שעובר את המסע בדרך להורות, חווה את התהליך בצורה ייחודית, ומתמודד עם מגוון של אתגרים ורגשות. מבין חוויות אלה, ישנן חוויות שפחות נהוג לדבר עליהן, ולכן הן לא מקבלות במה. אחת מהן היא דיכאון לאחר לידה אצל גברים. זהו נושא שאינו מדובר כמעט, היות שהציפייה החברתית מגברים הוא להיות מאופקים ויציבים. אך חשוב להכיר בכך שדיכאון לאחר לידה אצל גברים הוא תופעה שקיימת, כי רק בעזרת הכרה במצב, אפשר לקדם ריפוי. מאמר זה נכתב מתוך כוונה לשפוך אור על הנושא, ולהעלות אותו למודעות, כדי שנוכל לתמוך באבות שזקוקים להבנה ולסיוע.

מהו דיכאון אחרי לידה אצל גברים?

דיכאון אחרי לידה הוא מצב שלרוב פוגע בנשים שעברו לידה. עם זאת, חשוב להכיר בכך שהתופעה אינה משויכת באופן בלעדי לנשים, וגם גברים יכולים לחוות דיכאון לאחר לידה. אצל גברים, דיכאון לאחר לידה יכול להידמות באופנים רבים לזה של נשים. הוא מתבטא בתחושת עצב נרחבת, חוסר תקווה ואיבוד עניין בחיים. אבות שמתמודדים עם התופעה יכולים למצוא את עצמם מוצפים בתחושות של אשמה, עצבנות ותשישות מתמשכת, שלעיתים קרובות מחריפים בשל המתח הכרוך במטלות ההורות החדשה.

דיכאון אחרי לידה: גברים לעומת נשים

בעוד שדיכאון לאחר לידה בא לידי ביטוי בתסמינים המשותפים, כאמור לנשים ולגברים, הרי שהחוויה שלו אצל גברים יכולה להיות שונה מזו של נשים, בשל הבדלים בתפקיד החברתי של גברים ובציפיות שיש מהם. גברים לעיתים קרובות חשים לחץ להיות המפרנסים ועמודי התווך של התמיכה במשפחתם, ובשל כך יש להם אתגר להיפתח ולשתף בקשיים רגשיים.

איך מזהים דיכאון אחרי לידה לגברים?

לא תמיד קל לזהות דכאון לאחר לידה אצל גברים, כי בהרבה מקרים בשל חוסר המודעות יש פחות לגיטמציה עבורם להרגיש כך. לכן מצב כזה עלול להישאר מוסתר מאחורי דימוי חיצוני של חוזק. עם זאת, ישנם סימנים שניתן לזהות בעזרתם את הקושי. אצל אבות שחווים דכאון לאחר לידה אפשר לראות עצבות מתמשכת, שינויים במצב הרוח, שינויים בדפוסי שינה ותיאבון, סטרס ולחץ נפשי, עצבנות מוגברת וחוסר עניין כללי בפעילויות שבעבר גרמו להם להנאה. יש חשיבות גדולה לזיהוי הסימנים מוקדם ככל האפשר על מנת לטפל ולסייע. ככל שההתערבות הטיפולית נעשית מוקדם יותר בתהליך, כך היא יכולה להיות אפקטיבית יותר לרווחת האב והמשפחה כולה.

מה הגורמים לדיכאון אחרי לידה אצל גברים?

דיכאון לאחר לידה אצל גברים יכול להיות קשור לגורמים שונים, כמו:

גורמים פסיכולוגיים:

מתח, קשיים נפשיים לא פתורים מהעבר וקונפליקטים במערכות יחסים- כל אלה יכולים לתרום לדל”ל אצל גברים. חשוב לטפל בגורמים אלה כדי למנוע דיכאון, או להתמודד איתו במידה שכבר קיים.

גורמים הורמונליים:

אצל אבות לאחר לידה של תינוק מתחוללים שינויים הורמונליים. אמנם השינויים בדרך כלל פחות עוצמתיים ומובחנים כמו אצל האם, אך הם עדיין יכולים להשפיע על מצב הרוח וגם לתרום לדיכאון.

גורמים סביבתיים:

גורמים כמו חוסר בתמיכה, מתחים סביב כסף ומחסור בשעות שינה יכולים גם הם לתרום את חלקם להיווצרות של דיכאון לאחר לידה אצל גברים. מחקרים הראו גם שדל”ל אצל הגבר קשור בצורה חזקה לדל”ל של בת הזוג שלו, כלומר במידה שהאישה חווה דיכאון לאחר לידה, עולה הסבירות שגם בן הזוג שלה יפתח דיכאון.

איך זה משפיע על התינוק?

דכאון לאחר לידה אצל אבות יכול להשפיע בצורות שונות גם על התינוק. הבריאות והרווחה הנפשית של האב קשורה בקשר ישיר ליכולת שלו לספק תמיכה רגשית וסביבה תומכת לילד. כאשר האב מתמודד עם דיכאון, עלול להתהוות מתח בקשר עם הילד, שיכול להשפיע על התפתחותו.

איך מטפלים בדיכאון אחרי לידה לגברים?

טיפולים בדכאון לאחר לידה אצל גברים בנויים בדרך כלל משילוב של כמה שיטות, שמיועדות לטפל בהיבטים הרגשיים והנפשיים של הדיכאון. שתיים מדרכי הטיפול המקובלות הן:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי:

טיפול CBT זוהי גישה טיפולית מובנית ומבוססת מחקרים. בגישה זו, התהליך מתמקד בזיהוי ושינוי של תבניות חשיבה שליליות והתנהגויות שאינן מועילות לאדם. הטיפול מאפשר לאדם לפתח מודעות למחשבות שליליות שקיימות אצלו, וכמו כן, לפתח מנגנונים בריאים יותר להתמודדות. טיפול CBT מכוון להקנות לאב כלים פרקטיים, שעוזרים לו להתמודד עם התחושות והאתגרים בחיי היומיום, ובכך להחזיר לו תחושה של חוסן נפשי ושליטה על הרווחה הרגשית שלו.

טיפול נפשי:

בתחום זה ישנן גישות שונות, שמציעות תהליך המבוסס על שיחות או על ייעוץ. טיפול פסיכולוגי מספק לאדם מרחב בטוח לבטא את רגשותיו, לחקור את הגורמים העמוקים לדיכאון ולפתח אסטרטגיות יעילות להתמודדות עם הרגשות המאתגרים. טיפול כזה יכול לסייע לגבר להבין את מצבו, לפתור את הקשיים הפנימיים שלו ולמצוא הקלה ורווחה.

חשוב מאוד שגבר שחווה דיכאון לאחר לידה יפנה לעזרה מקצועית, היות שטיפולים כאלה הוכחו כיעילים בתהליך השיקום וביצירת הטבה משמעותית במצב.

לסיכום

דיכאון לאחר לידה הוא תופעה שקיימת אצל אבות, למרות שאינה מדוברת בדרך כלל בשיח הציבורי. חוסר מודעות לגבי דל”ל אצל גברים פוגע באפשרות של האב או הקרובים אליו לזהות את הסימנים ולפנות לעזרה. חשוב מאוד להכיר בקיום התופעה, ולשבור את מעטה השתיקה והבושה סביבה, כדי לתמוך בגברים שחווים דיכאון וזקוקים לסיוע, ומתוך כך, לשפר את הדינמיקה המשפחתית בכלל.
במכון חיבורים אנחנו מציעים טיפולים מתקדמים אצל מטפלים עם הכשרה ומומחיות בנושא, ולא פחות חשוב מכך- עם רצון אמיתי לעזור ולהקל.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן