fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

דמיון מודרך

כותב:
תוכן עניינים

“עצום את העיניים. הרשה לעצמך לחוש בנוח, הרפה את כל שרירי הגוף. התחל לנשום כמה נשימות עמוקות, דרך האף ולהוציא דרך הפה באריכות…” השלב הראשון בדמיון המודרך הוא שלב ההרפיה וההרגעות לאחריו המטפל ישתמש בטכניקות שונות שיוכלו לעזור לאדם להירפא מכאב פיזי או נפשי, לשנות דפוסי חשיבה ועוד.

בימי הינקות שלנו, בשלבים שבהם עוד לא התחלנו לדבר, נרשמו בנו חוויות חושיות להם לא יכלנו לתת מילים. מידע תחושתי שצברנו, הוא חלק ממה שנמצא בבסיס של מי שאנחנו חושבים שאנחנו כיום, האמונות שלנו לגביי העולם, מה מגיע לנו ואיך אנחנו תופסים את עצמנו. אחת הדרכים היעילות לגשת למקומות האלה ולרפא אותם היא באמצעות דמיון מודרך.

אם אתם חווים כיום מועקה, רגישות גבוהה לדברים מסוימים, יש לכם מתחים וחרדות דעו שיכול להיות שטיפול שמשלב דמיון מודרך יוכל לעזור לכם מאד.

מה הוא דמיון מודרך?

דמיון טיפולי מודרך, הוא סוג של כלי טיפולי, בעזרתו אנשי טיפול מתחומי בריאות הנפש משתמשים כדי לעזור לאנשים ולקדם את התהליך הטיפולי. הטכניקה כוללת התמקדות בדימויים נפשיים שיוכלו לתמוך במטופל ולעורר הרפיה, רגיעה, וחיבור של הגוף והנפש. היכולת לחבר את הנפש והגוף תורמת לרווחתו והחלמתו של המטופל ומאפשרת אינטגרציה. היתרון של דמיון הוא חוסר המגבלות והיכולת לעורר ולזמן איכויות ודימויים שיעזרו למטופל בסשן עצמו וגם ביום יום. כאשר נעשית עבודה נכונה ומקצועית עם דמיון מודרך יש לו פוטנציאל גדול לשיפור הבריאות הנפשית.

סוגי טכניקות של דמיון מודרך בטיפול

התערבות טיפולית של דמיון מודרך היא טכניקה שלרוב משלבים מטפלים בגישות שונות של טיפולים בפורמטים שונים הן קבוצתי והן פרטני.  היופי בשיטה של דמיון מודרך שלאחר שהמטופל רוכש את הטכניקה הוא יכול לבצע אותה לבד ללא תלות במטפל.

בפגישה הטיפולית לרוב המטפל ישתמש בדמיון מודרך בצורה מונחית במילים ויוביל את המטופל בדמיונו למקומות מיטיבים שיקדמו את המטרה הטיפולית בצורה עקיפה או ישירה. לרוב המטפל ינחה את המטופל בצורה שתעודד אותו לשים לב לתחושות הגוף שלו שמתעוררים בהתאם למה שהוא מדמיין, לדוגמא: המטופל מתבקש במהלך סשן לחזור למאורע שהכעיס אותו מאד, המטפל יכול לשאול אותו איזה צבע או צורה יש להרגשת הכעס הזאת? מה התחושות שהיא מעוררת ואיפה זה נמצא בגוף? לרוב בתחילת סשן דמיון מודרך המטפל ינחה את המטופל לדמיין מקום שליו, ויעזור לו לקדם רגיעה שתעזור לו להגיע להרפיה עמוקה. דמיון מודרך משלב גם לימוד של טכניקות נשימה שתומכות בתחושת ההרפיה, או הפניית שימת לב המטופל לנשימה הטבעית שעוזרת להרגע. חלק מהמטפלים משלבים גם מוזיקה מרגיעה במהלך המפגש כדי לקדם את תחושת ההתמסרות לחוויה.

דמיון מודרך לחרדות

דמיון מודרך היא טכניקת טיפול נפוצה עבור מצבי חרדה בשימוש נרחב, מתרגלים אותו לרוב יחד עם מדיטציה, ניתן באופן עצמאי (עם הקלטות) או כחלק מתהליך טיפולי בגישות שונות כמו למשל מיינדפולנס. בטיפול, יש אפשרות  להתאים את תוכן הדמיון מודרך באופן אישי עבור סוג החרדה והתסמינים איתם מתמודד המטופל.

לדמיון מודרך יש השפעה מועילה בהרגעת מערכת העצבים והרפיה, וגם על התפקוד במצבי לחץ ולכן הוא יכול להתאים לטיפול במצבי חרדה שונים. ישנם מטפלים שנותנים למטופל תרגילים ביתיים של דמיון מודרך, כאשר מתרגלים באופן קבוע ועובדים עם דימויים נפשיים זה עשוי להועיל לסוגים שונים של חרדה כמו: חרדה כללית, התקפי חרדה, או חרדה נגרמת ממצבים טראומתיים.

בניסוי שנעשה על 60 נשים לאחר לידה שסבלו ממצבי חרדה ורגשי דיכאון דווחה ירידה דרסטית בחרדה ובמצב הרוח המדוכדך כאשר יושם עליהן פרוטוקול של דמיון מודרך בשילוב טכניקות הרפיה למשך החודש הראשון לאחר הלידה. המסקנה הייתה שהשימוש בשילוב של הרפיה עם דמיון מודרך נמצא יעיל יותר מאשר טכניקה אחת מהן בלבד. [1]

דמיון מודרך לילדים

דרך יצירתית וטובה לעזור לילדים היא  באמצעות דמיון מודרך. דמיונם המפותח של ילדים יכול לשמש כאן ככלי עוצמתי שניתן לרתום בטיפול או בבית לטובת תמיכה רגשית בילד.

גישתם של הילדים לעולם הדמיון היא קלה וזמינה יותר מאשר אצל מבוגרים, על ידי הנחייה שכוללת הרפיה ודמיון מודרך אפשר להעביר להם מסרים תומכים, ללמד אותם להקשיב לגוף, לשים לב להרגשה שלהם בצורה מתעניינת, ולעזור להתמודד עם מתח כאב וחרדה. עבור חלקם זאת דרך נהדרת לחזק את החיבור עם הילדים בזמן שהם לומדים להקשיב “ללב” שלהם ולעורר את הכוחות הטמונים בהם.

דמיון מודרך עשוי להיות מועיל למגוון קשיים של הילדים וניתן לעשות התאמות לפי הצרכים או הקשיים, יתאים במיוחד עבור: קשיי שינה, הורדת מתח, פחדים ספציפיים, חרדה לקראת מבחנים כאב או מחלה. עוד בכוחו של דמיון מודרך לחבר את הילדים לעזור לילדים בריכוז ולעודד חשיבה יצירתית.

מגבלותיו של הכלי של דמיון מודרך

דמיון מודרך היא טכניקה שלא בהכרח עובדת טוב בשביל כל אחד ועבור חלקם יתאימו טיפולים בגישות אחרות.  למשל אנשים שמתקשים להתמסר להנחייתו של המטפל ולשקוע במצב הרפיה עמוקה או אנשים להם קשה מדי לחזור בדמיון לזיכרונות כואבים.

חלק מהשיטות של דמיון מודרך מבוססות על העלאת זיכרונות מהעבר ועבודה איתם בטיפול. למרות שדמיון מודרך ויעילותו הוכחו במחקרים, חלק מהם מראים שהזיכרונות שעולים בפגישה יכולים להיות זיכרונות כוזבים, שזו אחת הנטייה של בני האדם, לזכור באופן חלקי או שגוי את העבר.

דמיון מודרך הוא כלי שכל אחד יכול להשתמש בו וישנם סרטוני הנחייה רבים ברשת, עם זאת, לא לכל אחד יתאים לעשות את זה באופן עצמאי ובמצבים נפשיים מסוימים תתאים הנחייה מבוקרת על ידי איש מקצוע שמכוון ומדריך.

לסיכום

דמיון מודרך הוא דרך יחסית בטוחה וטובה אותה ניתן לשלב בצורות שונות בחיי היום יום או בתהליכי טיפול על מנת להשיג מטרות שונות כמו: הרפיה, הרגעות, וויסות, יצירתיות, חיבור וקשב פנימי התמודדות עם כאב חרדה או מחסומים רגשיים ועוד.

במכון חיבורים אנו משלבים את הטכניקה של דמיון מודרך באופן המותאם אישית לצרכיי המטופל. מטפלי המכון בעלי נסיון טיפולי עשיר בגישות מתקדמות של CBT המשלבות מיינדפולנס ודמיון מודרך.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/integrative-mental-health-care/201808/guided-imagery-and-relaxation-therapy-anxiety

https://www.goodtherapy.org/learn-about-therapy/types/guided-therapeutic-imagery

https://www.healthline.com/health/guided-imagery#about-guided-imagery

https://www.mirecc.va.gov/cih-visn2/Documents/Patient_Education_Handouts/Visualization_Guided_Imagery_2013.pdf

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן