fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

בעיות התנהגות בילדים– התמודדות וטיפול

אחד האתגרים הגדולים ביותר שעומדים בפני כל הורה הוא התמודדות עם בעיות התנהגות שיכולות להתעורר בכל גיל ובכל מסגרת שבה משתתף הילד. קושי מרכזי בהתמודדות עם התנהגות בעייתית בילדות הוא בעצם הגדרתה: מתי אנחנו יודעים שהתנהגות מסוימת היא אכן סיבה לדאגה ולא חלק מרצף התנהגויות הילדות התקין?

מתי חשוב לפנות לטיפול?

התנהגות בעיתית קלה או בעיית משמעת היא מצב שכיח שלעיתים קרובות נחשב כחלק מרצף ההתנהגות הרגיל של הילד במסגרות שונות. עם זאת, כאשר התנהגות הופכת חמורה, אגרסיבית, מתמשכת, או לא תואמת לגיל של הילד, יש מקום להתייחס אליה כאל הפרעת התנהגות ולשקול התערבות מקצועית.

הפרעת התנהגות שאינה מטופלת יכולה להפריע לילד בקשר עם משפחתו ועם חבריו, להקשות על הצלחתו בלימודים ולגרום לקשיים רבים יותר בעתיד.

חשוב לדעת שעל פי הספרות המקצועית בנושא והניסיון שנצבר במרכז חיבורים תהליך ייעוץ וטיפול קצר, ששם את ההורים במרכז, אכן יכול לתת למשפחה כולה כלים לשינוי רצף רחב של התנהגויות בעייתיות בילדות.

נשים מחייכות

איך צריך להגיב להתנהגות בעיתית?

אין תשובה אחת ויחידה. דרך התגובה המיטבית תלויה בסוג ההתנהגות, בחומרתה, בתדירותה, בגילו של הילד ובמשתנים רבים נוספים.
מסגרת המפגשים עם המומחה של מכון חיבורים, לאחר שנאפיין במדויק את ההתנהגויות, נגדיר ביחד את דרכי ההתמודדות המומלצות והישימות איתן.

עובדים

איך מגדירים בעיית התנהגות?

חשוב להימנע משימוש בהכללות או בביטויים כלליים. כך, כדאי להגדיר ביחד עם איש מקצוע מהן בעיות ההתנהגות וכיצד הן מתבטאות. איש המקצוע, פסיכולוג ילדים בעל ניסיון בבעיות התנהגות בילדים, יאפיין ביחד איתכם את ההתנהגות וביחד איתכם ינסה להבין, בין השאר:

  1. מתי החלה ההתנהגות?
  2. מה האירועים שמקדימים את התפרצות ההתנהגות?
  3. היכן מופיעה ההתנהגות?
  4. אילו תגובות מאריכות או מקצרות אותה?
  5. האם ההתנהגות, או חלקים ממנה, הופיעו גם אצל ילדים אחרים בסביבת הילד?
  6. האם ניתן לאתר גורמים תורמים להתנהגות, כגון עייפות, לחץ או רעב?
  7. האם ההתנהגות מתאימה להפרעת קשב וריכוז (ADHD), להפרעת חרדה או למצב אחר שמצריך שילוב של איש מקצוע נוסף?
מטפלות

איך ניתן לעזור לילד בהתמודדות עם בעיות התנהגות?

הדרך לטיפול בבעיות התנהגות בילד עוברת בכם, ההורים. מכיוון שאתם הגורמים המשמעותיים והנוכחים ביותר בחייו של הילד אתם תיהיו במרכז התהליך כאשר המטרה היא להקנות לכם את הכלים להתמודדות ולטיפול בבעיות.

בעיות התנהגות מעידות פעמים רבות על קושי פנימי של הילד. בהעדר כושר התבטאות בוגר ושלם ילדים מציגים את הקשיים שלהם פעמים רבות בצורה של כעסים, צעקות והתנהגות לא מתאימה. ההורים יכולים להקל על ההתמודדות עם הקשיים הללו בעזרת יצירת סביבה תומכת, נינוחה ורגועה. לעיתים קרובות, הטיפול יתמקד במתן הכלים ליצירת סביבה זו כיעד העיקרי, כאשר טיפול בילד עצמו ישמר למצבים מוגדרים שידרשו זאת.

כיצד מטפלים בהפרעות התנהגות בילדים?

כאמור, רוב הפעמים תיהיו אתם ההורים במרכז והכלי שדרכו נשנה את התנהגות הילד. טיפול התנהגותי בילד עצמו ישמר למקרים מוגדרים שיצריכו זאת. מחקרים הראו שטיפול התנהגותי הוא לרוב הגישה הטובה ביותר להפרעות התנהגות בילדים, הן בצורה של טיפולים קבוצתיים והן כטיפול פרטני או משולב. טיפול התנהגותי בשילוב הדרכת הורים נותן להורים כלים חשובים וגישות חדשות ליצירת מבנה וסדר בחיי הילד, מתן פידבק חיובי להתנהגות רצויה, הנהגת משמעת רציפה ויעילה וחיזוק הקשר בין ההורים לבין הילד בעזרת תקשורת בונה. הבנת הדינמיקה המשפחתית מסייעת להגיע לשורש הבעיה ולתקן אותה מתוכו. מקורות:

  1. Sukhodolsky, Denis G., et al. “Behavioral interventions for anger, irritability, and aggression in children and adolescents.” Journal of child and adolescent psychopharmacology1 (2016): 58-64.

  2. NHS, Dealing with child behaviour problems. מתוך: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/dealing-with-difficult-behaviour/

  3. Child Mind Institute, Managing Problem Behavior at Home. מתוך: https://childmind.org/article/managing-problem-behavior-at-home/

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

5/5 (1)

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן