fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

סיבות להרטבת לילה – טיפול ודרכי התמודדות

הרטבה לילית או הרטבת לילה (Nocturnal Enuresis) היא הטלת שתן לא רצונית בזמן השינה לאחר הגיל בו בדרך כלל מושגת שליטה על השלפוחית. יש הרטבה לילית ראשונית שהיא למעשה המצב בו מעולם לא הושגה שליטה על השלפוחית ושניונית, כשהילד או המבוגר מתחילים להרטיב שוב לאחר תקופה בה כבר הושגה שליטה על השלפוחית.

סיבות להרטבת לילה – טיפול ודרכי התמודדות

הרטבת לילה, ראשונית ושניונית, היא אחת מהתלונות האורולוגיות הנפוצות ביותר בילדים, ואחד מהנושאים הנפוצים ביותר ברפואת ילדים. רוב הרטבות הלילה עם זאת, הן רק איחור התפתחותי, לא בעיה רגשית או מחלה גופנית. רק אחוז קטן, כ-10-5% ממקרי ההרטבה הלילית נגרמים בגלל בעיה רפואית ספציפית. מהפאן ההתפתחותי רוב הבנות יכולות להישאר יבשות עד גיל שש ורוב הבנים עד גיל שבע. עד גיל עשר 95% מהילדים יישארו יבשים במהלך השינה לילה. מבין המבוגרים, אחוזי ההרטבה הלילית הם בסביבות 0.5%-2.3%. בדרך כלל בין גיל שנה לשנתיים יש אפשרות לדעת מתי השלפוחית מלאה בשתן, בין גיל שנתיים ושלוש יש יכולת להישאר יבשים במשך היום ובסביבות ארבע לחמש גם במהלך הלילה.
נשים מחייכות

הסיבות להרטבת לילה

בכדי שלא תתבצע הרטבת לילה צריכות להתקיים שתי פונקציות גופניות שמונעות אותה. האחת היא הורמון שמפחית את ייצור השתן במהלך השינה בלילה. השני היא היכולת להתעורר מהשינה כאשר השלפוחית מלאה. בדרך כלל תיפסק ההרטבה הלילית כשאחת משתי הפונקציות האלו תתפתח. לכן אחד הגורמים הנפוצים ביותר בהרטבת לילה ראשונית הם גורמים נוירולוגיים, כלומר עיכוב היכולת להיוותר יבשים ללא שום בעיה התפתחותית אחרת. אלמנט זה מחוזק על ידי הממצאים כי הרטבה לילית, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים, היא ברובה גנטית. רק ל-15% מהמרטיבים אין מישהו במשפחתם שסבל מכך קודם לכן.

מכיוון שאין בדיקה שתוכיח כי אלה הם הגורמים להרטבה, ניתן לקבוע אותם רק בדיעבד. לכן בהרטבת לילה אצל ילדים הרופאים ינסו לשלול בעיות אחרות שקל לזהותן ולטפל בהן. למשל הפרעות קשב וריכוז, עצירות שגורמת ללחץ על השלפוחית, זיהום או מחלה, בעיות במבנה צינורית השתן, הפסקת נשימה בשינה ועוד. במבוגרים נבדקים נושאים של אלכוהול וקפאין שמגבירים את נתינת השתן. למרות שישנו קשר בין גורמים פסיכולוגיים להרטבת לילה חשוב להפריד בין ההרטבה הראשונית לשניונית. במקרה של הרטבת לילה ראשונית הסיכויים שמדובר בהפרעה פסיכולוגית או התפתחותית הם קלושים, בעוד הרטבה שניונית לעומת זאת היא בעלת קשר חזק לקשיים פסיכולוגיים כגון מצוקה או לחץ נפשי שנגרמו בעקבות לחצים או פחדים שונים, טראומה וכן הלאה. כלומר אם הילד כבר נגמל לגמרי וחזר לכך, יש יסוד סביר לקחת אותו לטיפול. במקרה הזה ההרטבה אינה הבעיה אלא הסימפטום שלה.

עובדים

אפשרויות לטיפול והתמודדות

מיותר לומר כי להרטבת לילה, ראשונית או שניונית, ישנה השפעה עצומה על התפתחות ההערכה העצמית של הילד או המבוגר וכי היא מגבילה אותו מאוד. למעשה, שניהם דירגו אותה כאחד הגורמים הגדולים ביותר לעקה, לצד גירושי או מריבות הורים. כמו כן התגלה כי לילדים שעדיין מרטיבים יש יותר בעיות התנהגות. בגלל שמיעוט מקרי ההרטבה בשינה נגרמים מבעיות רפואיות והרטבת לילה ראשונית אינה מקושרת לבעיות רגשיות, רוב הטיפולים מסתכמים בניסיון להגן על התפתחות הערכה העצמית של הילד ולהקל על ההתמודדות של הסביבה שלו. מכון חיבורים מציע סיוע שניתן על ידי צוות מקצועי הכולל גם פסיכולוג ילדים מנוסה, שיקנה לכם את הכלים המתאימים להתמודדות עם המצב.

ראו גם: טיפול בחרדות

מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן