fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

ילדים גונבים: מה עושים ואיך מתמודדים עם ילד שגונב כסף מההורים?

כותב:
תוכן עניינים

כחלק מהתמודדות הורית, אנו נתקלים בסיטואציות מורכבות. כשילדכם גונב מכם התחושה תמיד קשה ותופסת אתכם לא מוכנים, הרי מדובר במקרה מטלטל • גניבה בילדות היא רק סימפטום, אך כזה המצריך את התערבותכם.

בהתחלה, בוודאי סירבתם להאמין שמקרה שכזה יכול לקרות אצלכם, אך ההיעלמות הפתאומית והסדרתית של שטרות מהארנק אינה משאירה לכם מקום רב לספק – הילד שלכם גונב מכם כסף. המחשבות סביב הנושא אינן נותנות לכם מנוח, ואתם עשויים לחוש בעצמכם רגשות אשם.האם לא עשיתם דיי כדי לחנך הילד כראוי? האם לא אפשרתם לו מספיק שהוא בחר לגנוב? האם כך יתעצב אופיו של הילד ולנצח יבחר בדרך של פשיעה?

עצרו לרגע. לפני שתטבעו במחשבות שליליות, חשוב שתדעו, גניבה בגיל הילדות היא סימפטום בלבד. האישיות של ילדים אינה מעוצבת דיה, לכן גם כאשר ילד מבין שמדובר בפעולה “רעה”, הגניבה מהווה עבורו הבעה של קושי, אותו הוא אינו מצליח להביא לביטוי בדרך אחרת. עבורכם ההורים התנהגות הילד מהווה מעין “נורת אזהרה”, סימן לצורך בהתערבות.

מה עושים כשהילד מכחיש שגנב, אפילו כאשר “נתפס על חם”?

מנקודת מבטו, הילד עצמו עשוי לחוש מבוהל מההתנהגות שלו עצמו. בנוסף הוא יפחד מההשלכות הצפויות לו. תגובות טבעיות במצב שכזה יכולות להיות הכחשה מוחלטת, הבעת זעם או היכנסות פנימית והשתתקות. גם אתם עלולים לחוש חוסר רצון וקושי להתעמת בנושא עם ילדיכם. זוהי תחושה מובנת, אך אסור להניח לנושא מבלי לנהל שיחה, עימות ובדיקה של המניעים לגניבה. כהורים תפקידנו הוא הוא לעצב את המבנה הערכי של הילד, ולבנות את תפיסת העולם שלו.

ממה נובעת הגניבה?

מתחת לפעולת הגניבה, כאמור, מסתתר שורש של מצוקה, מחסור או קושי בהבעת הרגשות, אותו יש לזהות ולהעניק לו מענה. חשוב לעזור לילד להבין מהן המחשבות המניעות אותו וכן מהן אפשרויות הפעולה המועילות והדרך להביא אותן לכדי ביטוי. בכך ניתן למנוע ביטוי רגשי שלילי בעתיד, כגניבה נוספת או אפילו דיכאון ודימוי עצמי נמוך.

כיצד ניתן לעזור לילד להתגבר על המניעים לגניבה?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) לילדים במכון חיבורים, הינו טיפול בשיטה אפקטיבית ביותר שעוזרת לילדים ולנוער להתגבר על בעיות, מכשולים וקשיים. הבסיס העומד מאחורי השיטה הוא הבנת ההשפעה הישירה של המחשבות המתעוררות בנו והמשמעות שאנו נותנים להם על התחושות והמעשים בהם אנו נוקטים.

טיפול CBT יעזור לילדך:

1.לאתר דרכי חשיבה לא מועילים.

2.לגלות את הקשר שבין המחשבות, התחושות והפעולות בהן נוקטים.

3.לבדוק ולבחון אירועים בהם נעשה שימוש בדרכי החשיבה השליליים והבלתי מועילים.

4.להתגבר על מכשולים ולעשות את הדברים אותם באמת מעוניינים ומתכוונים לעשות.

במכון חיבורים אנו יודעים מהו התהליך הנכון והמתאים לטיפול בקשיים של ילדים המבטאים את עצמם באמצעות סימפטומים התנהגותיים שונים.

בדרך כלל לאחר בירור של המחשבות, הרגשות והחששות אנו מבינים שישנו צורך בהבניה של תקשורת שתאפשר ביטוי רגשי של המצוקה לפני הפניה של הילד לפעולה שאינה יעילה עבורו. אנו מצויידים בכלים לשינוי החשיבה וההתנהגות ויודעים כיצד להעביר את השימוש בהם להורים ולילד בצורה מאד ממוקדת וישירה. הפסיכולוגים שלנו יכולים לעזור וחשוב שתדעו מהם המאפיינים של פסיכולוג יעיל בכדי שתוכלו לבחור את איש הטיפול המתאים עבורכם.

התקשרו אלינו להסבר על שיטת הטיפול והמטפלים שלנו.

לקריאה נוספת: קליפטומניה

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן