fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

ההשפעות הפסיכולוגיות של תהליך הגירושין

חשוב לזכור שמדובר בתהליך של משבר מכמה בחינות. בני זוג שמחליטים להתגרש עוברים טלטלה רגשית לא רק בשל סיומה של מערכת היחסים.

ההשפעות הפסיכולוגיות של תהליך הגירושין

בעשורים האחרונים תופעת הגירושין הופכת לנפוצה יותר ויותר. על פי הסטטיסטיקה הנוכחית, אחד מתוך שלושה זוגות נשואים עתיד להתגרש. על אף כי מדובר בתופעה רווחת ולמרות העובדה כי בחברה המודרנית גירושין כבר מזמן אינם עניין שיש להתבייש בו – אלא להפך, יש כאלו הרואים בכך סימן לחברה בריאה שמאפשרת לאנשים לתקן טעויות ולהתחיל מחדש. חשוב לזכור שמדובר בתהליך של משבר מכמה בחינות. בני זוג שמחליטים להתגרש עוברים טלטלה רגשית לא רק בשל סיומה של מערכת היחסים. כמעט תמיד, ההחלטה לפרק את החבילה כוללת בחובה שינוי מרחיק לכת באורחות החיים – מעבר דירה, פרידה מן הילדים עבור אחד מבני הזוג וסידורים משפטיים מתישים. ישנן נשים אשר נאלצות, לראשונה, להתמודד עם הכורח לצאת אל שוק העבודה. בשל כל אלו, תהליך הגירושין מלווה לעיתים בחרדות, מתח נפשי גבוה ולעיתים גם בתופעות דיכאוניות.

נשים מחייכות

השפעות פסיכולוגיות על ילדים

ילדים להורים גרושים אינם חריגים, אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי מדובר בחוויה לא קלה בעלת השפעות פסיכולוגיות מעורבות. בני זוג שמחליטים להתגרש עושים זאת מתוך בחירה ותוך שקילת מערך האינטרסים שלהם, אולם הילד חווה את החוויה ממקום פסיבי. עבור ילדים רבים, גירושין נחווים כ”התנפצות של בועה” שכן התא המשפחתי, הנתפש כיחידה המגוננת, מתפרק. הפרידה של שני ההורים גורמת לעיתים לתחושה של קריעה, של צורך לבחור בין השניים. כמו כן נפוצה תחושת אשמה אצל ילדים להורים גרושים. ילד צעיר שאיננו מכיר את מורכבות מערכת היחסים בין בני זוג עלול לחוש כאילו אם רק היה מתנהג יותר טוב, הוריו לא היו נפרדים. יחד עם זאת חשוב לזכור כי לעיתים, גירושין של בני זוג יכולים להיטיב עם ילד, שכן לגדול בבית עם מתחים וכעסים – גם זו איננה חוויה בריאה מבחינה פסיכולוגית.

עובדים

ייעוץ לתקופת הגירושין

בשל המורכבות הרגשית של תהליך הגירושין וההשפעות הרגשיות שלו על כל בני המשפחה, מומלץ לעבור אותו בסיוע של איש מקצוע. אפשרות אחת היא לפנות לטיפול זוגי. בטיפול הזוגי יוכלו בני הזוג ללבן את הכעסים ביניהם ולהתמודד עם עניינים לא פתורים. בדרך כלל טיפול זוגי מקושר עם ניסיונות להציל את הקשר, אך גם זוג שהחליט לפרק את התא המשפחתי יכול להפיק ממנו תועלת רבה שכן כאשר מדובר בפירוק של משפחה, סיום מערכת היחסים הזוגית אינה סיום הקשר. אפשרות נוספת היא פנייה לטיפול משפחתי. טיפול משפחתי נעשה בהשתתפות כל בני המשפחה והוא נותן מענה לעובדה שהתהליך משפיע על כולם. היתרון שבטיפול זה הוא בכך שהוא מאפשר לילדים להרגיש מעורבים. כך הם יכולים לשמור על תחושה של שליטה במתרחש ולפתח הבנה טובה יותר של התהליך שעובר על המשפחה. משמעותם של גירושין, על פי רוב, איננה פרידה טוטאלית. במיוחד כאשר מדובר בזוג עם ילדים, חשוב לשמור על תקשורת בריאה. בשל עניינים לוגיסטיים כגון חלוקת רכוש, הסדרי ראייה, וכן בשל משקעים רגשיים, קל להיכנס לסחרור של כעס ותסכול ולהפוך את התהליך למר ומכוער. לעתים, התערבות של צד שלישי יכולה לסייע לשמור על תקשורת בריאה. פנייה לגישור, לדוגמה, יכולה לסייע לבני הזוג לסיים את הנישואין בצורה מכובדת.
מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן