הורות אצל נפגעות פגיעה מינית

אימהות היא דבר שגם ללא עבר של פגיעה מינית או טראומת ילדות מהווה אתגר לכל אחת, ועל אחת כמה וכמה לאימא שעברה פגיעה מינית בעברה.

הורות אצל נפגעות פגיעה מינית

רבות מהנפגעות לא מקבלות טיפול הולם  או לא מקבלות טיפול בכלל. בין אם מתוך בחירה שלהן וחוסר הרצון לפתוח את הנושא, ובין אם מתוך חוסר מודעות של הסביבה. פגיעה מינית לא מטופלת משפיעה רבות על התפקוד בכל תחומי החיים, וגם על התפקוד כאם ועל ילדי הנפגעת.

קשיים בהורות אצל נפגעות תקיפה מינית

השלכות הפגיעה על ההורות הן רבות. ניתן לראות ולשמוע ממטופלות בתחילת טיפול שהן מרגישות שהן לא פנויות לילד, כועסות הרבה, ומעדיפות להשקיע שעות ארוכות בעבודה ומחוץ לבית, על מנת לא להתמודד. מהצד השני אימהות שנפגעו עשויות לפתח התנהגות מגוננות על הילד בצורה מוגזמת וחונקת, אשר לא מאפשרת לילד חופש וגדילה בריאה.  אימהות אלה מרגישות שכל עולמן זה הילד ולהן אין עולם משלהן.

הטראומה של האם חוזרת אצל הילד

לצערנו אנחנו רואים לא מעט ילדים שנפגעים מינית, אשר נולדו לאימהות שעברו פגיעה או הטרדה מינית בעצמן ולא טופלו. זה לא אומר חלילה שלאימהות אלה לא אכפת מילדיהן, או שהן מזניחות אותם. זה קורה כי פגיעה מינית שלא טופלה אצל האם, פעמים רבות הופכת ל”נקודה העיוורת” שלה. המשמעות היא שזהו אזור שהן לא מסוגלות להביט בו בחייהן, ואז הן גם לא מצליחות לראות אותו בחיי ילדיהן.

לדוגמה, מטופלת בת 32 הגיעה לטיפול בעקבות פגיעה מינית שחוותה בילדות. כאשר היא חשפה את הפגיעה בפני אמה, היא נדהמה לגלות שגם אמה חוותה בילדות פגיעה מינית שלא סיפרה עליה לאיש. האם כעסה על עצמה שהיא לא ראתה את הסימנים שבתה שידרה, אולם היא לא יכלה לראות, זהו נושא כואב ומודחק, ובאופן לא מודע, הנושא הפך לא קיים מבחינתה ומעבר לטווחה ראייתה.

לפעמים ילדים מגיעים לטיפול בעקבות פגיעה מינית והאם מספרת למטפלת של הילד שגם היא חוותה פגיעה מינית בילדות, לפעמים ממש באותו הגיל של הילד.

כמה זמן אחרי הפגיעה אפשר לטפל בה?

לא משנה בת כמה את או כמה זמן עבר מאז הפגיעה, תמיד אפשר ורצוי ללכת לטיפול בנושא. מגיע לך ולילדיך חיים טובים יותר, והם יכולים להיות כאלה.

לדוגמה, מטופלת בת 35 שחוותה פגיעה מינית בילדותה, בתחילת הטיפול הרגישה אשמה על כך שהיא לא נהנית עם ילדיה ונמצאת איתם רק כי היא חייבת. במהלך הטיפול היא גילתה בעצמה דברים חיוביים כה רבים, מצאה פנאי נפשי שאפשר לה לשחק עם ילדיה ולהיות שם עבורם באופן מלא ומתוך רצון, ולא רק כי היא חייבת. בנוסף היא נרשמה לקורס מקצועי, שעורר בה עניין ויצירתיות וכעת היא מרגישה שהיא חייה בפעם הראשונה בחייה, ולא רק שורדת.

דוגמה נוספת היא אישה שהגיעה לראשונה לטיפול בגיל 62, גם היא חוותה פגיעה מינית בילדותה ומעולם לא קיבלה טיפול. בסיום הטיפול המטופלת תיארה שינוי משמעותי באיכות חייה ובקשר עם ילדיה ונכדיה, ונזכרה כיצד בתחילת הדרך היא לא האמינה שבגילה תוכל לחוות שינוי אמיתי. היא חשבה שבשבילה זה כבר מאוחר מידי.

חשוב להגיע ולקבל טיפול, גם אם את חושבת שמאוחר מדי, אף פעם לא מאוחר מדי. חשוב שתטפלי בעצמך, למען איכות חייך ולמען איכות חיי ילדייך.

שירותים נוספים ע”י מכון חיבורים: טיפולי CBT, טיפולי OCD

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print