היפוכונדריה

כולנו שומרים על בריאותנו כמיטב יכולתנו, אך אנשים הלוקים בהיפוכונדריה, חרדת מחלות, נמצאים בפחד ובחשש תמידיים ובעיסוק בלתי פוסק במצבם הבריאותי • הנה 7 תסמינים של היפוכונדריה שדורשים התערבות ותשומת לב מצד בני משפחה וחברים.

היפוכונדריה

מחלות הן בכל מקום. מסארס בסין ועד להתפרצויות האבולה במערב אפריקה. אלפי סוגים שונים של מחלות קיימות בעולם, אך לשמחתנו הגוף האנושי הוא בעל יכולות ריפוי מופלאות ואנו חיים בעידן בו הרפואה מתקדמת דיה, כך שעבור רובנו, דאגה מפני מחלות אינה מעסיקה אותנו באופן יומי.

 היפוכונדריה, או חרדת בריאות בעברית, היא הפרעה ממנה סובלים כ-5% מהאוכלוסייה, והיא פוגעת קשות בחיי הסובלים ממנה. אדם הלוקה בהיפוכונדריה נמצא בפחד תמידי באשר למצבו הבריאותי, ומשקיע זמן ומיקוד רב במחשבות על מחלות התוקפות או עומדות לתקוף את גופו.

הסובלים מחרדת בריאות מדווחים כי הם סובלים ממחושים או תסמינים פיזיים אחרים אותם הם מפרשים כתסמיני מחלה, ומסרבים להאמין שמדובר בחרדה ולפנות לתמיכה בתחום בריאות הנפש. במקרים של חשש להיפוכונדריה יש חשיבות גדולה להתערבות חיצונית מסביבה אוהבת ואכפתית, משפחה וחברים, על מנת לעזור בהתגברות על החרדה.

איך תזהו אדם הלוקה בהיפוכונדריה? הנה 7 מאפיינים שיעזרו לכם בגילוי ואפיון החרדה

1. על אף שהיא יכולה להופיע גם בגילאים אחרים, היפוכונדריה נוטה להופיע בעשור שבין הגילאים 20 ל-30

2. אדם הסובל מהיפוכונדריה מייחס לכל תופעה גופנית משמעויות מעוררות אימה, בין אם מדובר בכתם על העור, בכאב ראש פתאומי או ברעשי בטן.

3. אדם הסובל מהיפוכונדריה עשוי לפנות לרופאים שוב ושוב על מנת לאבחן את המחלה, אשר לתפיסתו עדיין לא זוהתה ומהווה סכנה לחייו.

 4. אדם הסובל מהיפוכונדריה יסרב לקבל ממצאים רפואיים השוללים את קיומן של המחלות ועשוי לבקש לחזור על הבדיקות פעמים נוספות.

 5. לעיתים קרובות אדם הסובל מחרדת בריאות עשוי לסבול גם מחרדות נוספות ומדיכאון.

6. אדם הסובל מהיפוכונדריה יחפש באופן אובססיבי אחר מידע רפואי באינטרנט ובמאגרי מידע במטרה לאבחן את עצמו.

7. כאשר אכן מדובר בהפרעה, היא תימשך לפחות כשישה חודשים.

טיפול בהיפוכונדריה

היפוכונדריה היא תופעת חרדה קיצונית, אך ככל חרדה אחרת היא ניתנת לטיפול ולפתרון. עם טיפול מקצועי ומותאם, ניתן לזהות את מקורו של הפחד ולהתעמת אתו, לצמצם באופן ניכר את תסמיניה של ההפרעה ולשפר באופן ניכר את שגרת יומו של הלוקה בחרדה.

אדם הסובל מהיפוכונדריה שרוי בפחד עמוק ובדרך כלל יסרב להכיר כי מדובר במצוקה נפשית, על כן הטיפול עשוי להיות מורכב ומאתגר. החשיבות של אנשים קרובים ואוהבים, התומכים ומלווים את האדם הסובל ועוזרים לו לפנות לטיפול ,היא גבוהה ומהותית.

על פי רוב מטפלים בהיפוכונדריה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול דינאמי קצר מועד.

מטרת הטיפול היא ליצור מודעות גבוהה יותר לסוגי החשיבה הבלתי יעילים אשר מגבירים ומשמרים את החרדה, לפתח ולתרגל דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ובריאים יותר, להיחשף באופן התנהגותי לרגשות ולתחושות הקיימות. הטיפולים מתמקדים בדפוסים העומדים בבסיס היווצרות החרדה כגון: צורך בשליטה, פחד מאי ודאות וערך עצמי נמוך. בטיפול נעזרים בכלים שונים ויוצרים מערך תרגול שמטרתו להטמיע את הכלים השונים וליצור הסתגלות מלאה.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print