ילד היפראקטיבי קופץ בשלולית

היפראקטיביות – כך תזהו אותה ותתמודדו איתה בכל גיל

התסמין הבולט ביותר של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בגילאים צעירים הוא היפראקטיביות- עד כדי כך שהמושגים כמעט נרדפים אחד לשני. ADHD יכולה להופיע בשלבים שונים בהתפתחות הילד ולהשפיע על איך שהוא מרגיש, מתפקד ומתפתח, אפילו כמבוגר. מומחי מכון "חיבורים" מסבירים מהם הסימנים להיפראקטיביות ואיך ניתן להתמודד עמה.

הפרעת “קשב, ריכוז והיפראקטיביות”, או בקצרה: ADHD, הינה מצב שכיח שמשפיע על לפחות כ-10% מהילדים [1]. אלו המאובחנים ב-ADHD מתמודדים עם רמות בלתי מספקות של ריכוז, פעילות יתר וקושי בשליטה והתמודדות עם דחפים שונים המלווים אותם. ניתן לראות ולאבחן היפראקטיביות בשלבים שונים בחיים, כאשר כל שכבת גיל נוטה להיות מושפעת באופן שונה מהפרעת קשב וריכוז [2].

 

היפראקטיביות בגיל הרך

מרבית הילדים המאובחנים עם ADHD בהמשך חייהם נוטים להציג לפחות תסמין אחד בגילאי טרום בית הספר.  התסמינים הללו עלולים להשפיע על היחס אליהם וגורמים להם להיתפס כילדים שובבים או להפוך למושא של כעס ותסכול מצד הצוות החינוכי [3].

ככל הנראה, היפראקטיביות היא התסמין הנפוץ ביותר להפרעת קשב וריכוז בגילאי טרום בית הספר [4]. 

תסמינים של היפראקטיביות בגיל הרך

התסמינים של היפראקטיביות בגיל הרך יכולים (אך לא מוכרחים) לכלול:

 • חוסר שקט שיכול להתבטא בקושי בישיבה ממושכת ללא גירויים.
 • התפרצויות בכי וזעם קשות.
 • חוסר רצון ויכולת להשלים משימות או אי יכולת לעקוב אחר הוראות מסובכות.
 • קושי לציית לחוקים, לחכות בתור או נטיה להתפרץ למילותיו של אחר.
 • סימני פעילות יתר, כמו ריצה וטיפוס במקומות שאינם מתאימים לכך.

היפראקטיביות אצל ילדים

בגילאי בית הספר היסודי ילדים רבים שסובלים מהיפראקטיביות עדיין אינם מאובחנים. לרוב, מדובר בילדים בעלי יכולות שכליות וחברתיות גבוהות מהממוצע שבזכותן הצליחו להתמודד ולהתגבר על הקשיים הנלווים ל-ADHD זמן ממושך [5].

תסמינים של היפראקטיביות בגילאי בית הספר

בגילאי בית הספר היסודי ADHD יכול להתייצג מעט אחרת מאשר בגילאי הגן. דוגמאות להתנהגויות כאלה הן:

 

 • תגובות אימפולסיביות הכוללות התפרצויות כעס עד לכדי אלימות.
 • קשיים חברתיים ונטיה להסתגרות.
 • ציונים נמוכים מהצפוי.
 • קשיי התארגנות או אי הכנת שיעורי בית.

היפראקטיביות אצל מבוגרים

על אף שבעבר התייחסו ל-ADHD כאל הפרעה השייכת לעולם הילדים, מחקרים רבים הוכיחו כי בכמחצית מהמקרים התסמינים יכולים להימשך אל תוך גילאי הבגרות, ואף להופיע בהם בצורה ברורה יותר. הקשיים המאפיינים את המבוגרים שונים מאלו המלווים ילדים היפראקטיבים ואף ההתנהגויות הנובעות מכל קושי כזה משתנות יחד עם הבדלי הגילאים [6]. כיום ידוע שבהחלט ניתן לאבחן הפרעת קשב וריכוז בגיל מבוגר בלי אבחון מוקדם בגיל הילדות.

תסמינים של היפראקטיביות במבוגרים

התסמינים של היפראקטיביות במבוגרים עלולים לכלול בין היתר:

 

 • קשיים בהשלמת משימות – קשיים אלו עלולים לגרום לנשירה מהלימודים ולבעיות במציאת עבודה או שמירה עליה
 • קושי בציות לחוקים
 • הפרעה בתפקודים ניהוליים שיכולה לגרום להתפתחות קשיים כלכליים
 • בעיה ביצירה ושימור של מערכות יחסים

איך מאבחנים היפראקטיביות

אבחנה של ADHD היא בעיקרה קלינית. כלומר, מתבססת על דיווח והתרשמות מסימנים ייחודיים, ואינה דורשת ביצוע בדיקות מעבדה או הדמיות כלשהן.  עם זאת, ייתכן שיהיה צורך גם בביצוע מספר בדיקות רפואיות על מנת לאתר סיבות אחרות שיכולות לגרום להיפראקטיביות.

על מנת לקבוע כי ילד\ה או מבוגר הם היפראקטיבים, ייתכן ופרט לפגישה ובדיקה על ידי רופא\ה תתבקשו, הורים, גננות ומורים, למלא שאלונים בנוגע להתנהלותו. שאלונים אלה מחפשים רמזים לפעילות יתר, חוסר ריכוז ואימפולסיביות.

כדי להגיע לאבחנה, על דפוסי ההתנהגות להימשך פרק זמן ממושך, לבלוט ביותר ממסגרת אחת (לדוגמה: בבית, במסגרת החינוכית ובחוגים לאחר בית הספר או הגן) ולהוות גורם מפריע לתפקוד התקין המתאים לגיל [7].

טיפולים נפוצים בהיפראקטיביות

ל-ADHD עלולות להיות השלכות רבות, כמו פגיעה ביצירה ובשמירה של קשרים בין-אישיים, הגברת הסיכוי להתנהגויות מסוכנות בעתיד, פיטורין מעבודות שונות וקשיים בהצלחה בבית הספר.
אבחון וטיפול ב-ADHD בגילאים צעירים ככל האפשר יכול להפחית את הפגיעה בהתפתחות הילד ולשפר משמעותית את הרגשתו, תפקודו והישגיו.

בין הפתרונות המוצעים להיפראקטיביות ישנם טיפולים תרופתיים ושאינם תרופתיים. לעיתים קרובות, כל אחת משיטות הטיפול יכולה לסייע, אך שילוב ביניהן יכול להיות יעיל אף יותר.
קיימות תרופות רבות המשמשות לטיפול בADHD. הנפוצות והידועות שבהן אלו התרופות המעוררות, שלמרות שמן, דווקא עוזרות להתמודד עם היפר-אקטיביות. על אף שתרופות רבות ממשפחה זו פועלות במנגנון דומה, חלקן יהיו יעילות יותר מאחרות לילדים מסוימים, ויש להתאים אותן במיוחד לכל ילד.

פתרונות שאינם תרופתיים כוללים הדרכה למשפחות וטיפולים קוגניטיבים-התנהגותיים (CBT).
טיפולי ה-CBT הם משפחה של טיפולים פסיכולוגיים בגישה טיפולית מוכחת מחקרית, והם בנויים כטיפולים קצרי טווח בעלי יעילות גבוהה בהשגת מטרות קצרות וארוכות טווח גם יחד [8].

חשוב לציין שטיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים הוכחו מחקרית כבעלי השפעה חיובית ממושכת יותר מזו של הטיפול התרופתי וככלי יעיל לשם הפחתת את ההשלכות השליליות של ההפרעה [9]. ניתן לקרוא יותר על שיטת ה-CBT בעמוד הייעודי שלנו

מכון “חיבורים” מהווה בית למטפלים מוסמכים רבים מתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. ביחד, יש לנו נסיון טיפולי רב בילדים ובמבוגרים המתמודדים עם היפראקטיביות. נשמח לעזור לכם להתמודד עם ADHD בשיטות טיפוליות מתקדמות ומוכחות מחקרית, ובראשן שיטת ה-CBT. תוכלו להיפגש עם המטפלים של מכון חיבורים  בסניפים בתל-אביב, ראשון לציון, רעננה וחולון.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן