העובדות שמאחורי חרדה והטיפול בה

חרדה יכולה להופיע במספר אופנים והיא גורמת למגוון בעיות פיזיות ופסיכולוגיות. חרדה כוללנית מופיעה כל הזמן בעוד שאנשים הסובלים מהתקף חרדה מופתעים ממנו כל פעם מחדש כי הוא מופיע ללא הזהרה מוקדמת.

העובדות שמאחורי חרדה והטיפול בה

חרדה יכולה להופיע במספר אופנים והיא גורמת למגוון בעיות פיזיות ופסיכולוגיות. חרדה כוללנית מופיעה כל הזמן בעוד שאנשים הסובלים מהתקף חרדה מופתעים ממנו כל פעם מחדש כי הוא מופיע ללא הזהרה מוקדמת. סוג אחר של חרדה מכונה פוביה. במקרה זה אנשים נתקלים בחרדות תחת תנאים מסוימים בלבד. הפרעה פוסט טראומטית היא סוג חרדה אקוטי. התסמינים הפסיכולוגיים כוללים עוררות יתר, עצבנות ושרירים תפוסים, אילו מובילים לתסמינים פיזיים כגון יובש בפה, תחושה של מחסור בחמצן, סחרחורת ורעידות.

כל אחד יכול לחוות הרגשת חרדה כתגובה למצב של מתח. לעיתים התחושה חיובית ומגבירה למשל את יכולתו של המשתתף במרוץ מסוים. אילו כמובן תחושות נורמליות. רק כאשר התחושות אינטנסיביות ו/או מתמשכות לאורך זמן הן נוטות להפריע בריכוז וביכולת לבצע משימות שגרתיות.

אחת התגובות לחרדה היא הימנעות מסיטואציות שמעוררות אותה. הימנעות זו משבשת את חיי השגרה לא פחות מהסימפטומים עצמם אשר מצריכים היוועצות ועזרה מקצועית עבור חרדה.

מהם הגורמים לחרדה?

הסיבה לא תמיד ברורה, מה שכן ברור שהיא יותר שכיחה במשפחות מסוימות מה שמרמז על הקשר הגנטי. בעיות נפשיות או חברתיות יכולות גם כן להוות מקור לחרדה שתתחיל לאחר חשיפה לאירוע מפחיד וטראומטי. יש הסבורים שחלק מהמקרים נובעים מחשיבה שגויה – פחד מוגזם שתסמינים פיזיים כמו דפיקות לב ביחד עם תחושת חרדה יסתיים במצב חירום רפואי.

דפיקות לב מועצות יכולות לגרום לחשש מפני התקפת לב, חשש זה מעלה את רמת החרדה ואתה גם את קצב הפעימות.

מי סובל מהפרעות חרדה?

חרדה היא הפרעה שכיחה המשפיעה על כ 5% מכלל האוכלוסייה בכל זמן נתון אולם רבים לא פונים בכלל לעזרה. ההשפעה גדולה יותר על בחורות מאשר על בחורים והיא מתחילה להופיע בדרך כלל בגילאי ה 20 אם כי יכולה להופיע גם בגיל צעיר יותר או בגילאים הרבה יותר מאוחרים.

הטיפול

מטרת הטיפול היא להפחית בתסמינים לרמה שאיננה מפריעה יותר בניהול חיי השגרה. הסבר בהיר של התסמינים מפי בעל מקצוע מומחה עוזר בדרך כלל. הוא יוכל להסביר את הקשר שבין התסמינים הפסיכולוגיים לתסמינים הפיזיים. כמו למשל שהרגשת חנק היא תוצאה של לחץ נפשי ולאו דווקא של מצב בריאותי פיזי לקוי. טכניקת פתירת בעיות יכולה להיות טכניקה לשימוש עצמי או שהיא יכולה להוות כחלק מטיפול הכולל סדרת פגישות אחד על אחד או כטיפול קבוצתי. גישות אחרות כוללות טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול מרגיע.

טיפול תרופתי כולל תרופות אנטי- דיכאון הפועלות להורדת רמת המתח והחרדה. כדורי שינה ניתנים במקרים מסוימים בזהירות על מנת למנוע התמכרות.

במכון חיבורים מטפלים בכל סוגי החרדה ומאמינים שיש לחנך את הציבור להראות יותר הבנה ופחות שיפוטיות. צוות המכון יעשיר את ידע המטופל והקרובים אליו בתחום הבעיה הספציפית של המטופל ויבהיר לו שטיפול מתאים יכול להחזיר אותו לחיי שגרה ושהתסמינים אינם מסכני חיים.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print