fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

העצמה אישית: הכח נמצא בתוכנו

כותב:
תוכן עניינים

“המסע הרוחני הוא מסע אינסופי, ממי שנדמה שאנחנו אל מי שאנחנו באמת” (ראמנה מהארשי)

לפעמים בחיים אנחנו מרגישים מרוקנים, שאין לנו כוחות. יש מצבים בהם אנו חשים שמשהו בנו נכבה, שאנחנו חיים מתוך הרגל או “טייס אומטמטי”. יש אנשים שמספרים שאינם מחוברים לעצמם, לרגשות שלהם א שהם חשים שאינם מכירים את עצמם יותר. העצמה אישית היא דרך חיים נלמדת שכל כוונתה היא לחזור לחיבור פנימי, ניתן לעשות זאת באמצעות ליווי או טיפול וכך לשוב אל הכוחות והחוזק האישי. איך תוכלו גם אתם להעצים את עצמכם?

מהי העצמה אישית?

העצמה אישית היא מושג רחב המתייחס למגוון שיטות ודרכים להגיע למצב של שחרור אישי, עצמאות, חירות פנימית דרך חיבור והיכרות טובה עם עצמנו. יש שיראו העצמה אישית כאמצעי או דרך להגשמת הייעוד או הפוטנציאל שלנו בעולם.

העצמה אישית ניתנת למימוש במגוון דרכים, למעשה בהקשרה הרחב, העצמה אישית יכולה להתבטא בכל פעולה שאנחנו עושים, אפילו שטיפת כלים. אנחנו יכולים להעצים את עצמנו דרך שיח פנימי שהוא מיטיב, אוהב ודרך קבלה עצמית. למעשה, העצמה אישית היא סוג של איכות או דרך של השקפה ולאו דווקא פעולה אחת מוגדרת. עם זאת, קיימות מספר דרכים

אנו מאמינים שעל מנת להגיע להעצמה אישית מלאה , עלינו להתחבר ולגלות מי אנחנו באמת ניתן לכנות את היכולת הזאת חיבור או התקרבות מחודשת לעצמנו. כח החיים שמניע אותנו נמצא בתוכנו וישנם מגוון דרכים ושיטות להתחבר לאותה נביעה. מסע כזה דורש אומץ זמן ונחישות, ולרוב, לא מספיק לקחת סדנא או קורס שדנים בנושאי העצמה אישית אם כי גם הם יוכלו לתרום לפאזל ולתחושת ההעצמה.

באיזו נקודה בחיים זה יכול לתפוס אותי?

תרגול ואימון של העצמה אישית, יכול להתאים לכל אחד ואחת מכיוון שרובנו רוצים להשתפר, להתחבר לעצמו ולהתעצם.

גידול ילדים, קריירה, טיפול בהורים קשישים או תואר אקדמי מפרך שעושים או עשינו. לכל אחד, מסלול החיים שלו. תרבות המערב היא עשירה, משכילה מעודדת התפתחות, שגשוג שאיפות והישגים. יש מי שמצליחים לפלס את דרכם באופן בו הם נשארים נאמנים ומחוברים לכוחות שלהם אך לרוב זו משימה קשה לביצוע כאשר יש לחץ וקצב חיים תובעני ואינטנסיבי. בהרבה מקרים, לדרך חיים אינטנסיבית ושוחקת יש מחירים נפשי או בריאותי. יש קשת רחבה של מקרים של אנשים שרוצים לעבור אימון או טיפול של העצמה אישית, למשל:

  • צורך בשיפור בריאות פיזית בשל מחלה או כאב כרוניים.
  • רצון לחזק ולשפר בריאות נפשית, בשל משבר נפשי.
  • רצון לחזק את הקשרים עם קרובים ואהובים ולחזור להרגיש אהבה, התרגשות ושמחה.
  • נשים החשות מדוכאות על רקע מגדרי או שעברו דיכוי בתוך קשר זוגי.
  • מקרים בהם יש ערך עצמי ירוד ובטחון עצמי נמוך.

ועוד הרבה מצבים שונים.

מי יכול לסייע לי בהעצמה אישית?

קיימים כיום אנשי מקצוע במגוון שיטות ודרכים ללוות תהליך של העצמה אישית. אנשי אימון שלמדו שיטות שונות דרכן הם עובדים. טיפול פסיכולוגי או רגשי היא אחת הדרכים לעבור את המסע הזה באופן מבוקר ומקצועי חשוב לברר שאכן זה נעשה על ידי גורם מוסמך ובעל ניסיון מספק במקצוע ככלל ובתחום ההעצמה האישית בפרט. מעבר לכך, חשיבות הכי גבוה קיימת לחיבור שיש עם המטפל/ת שאכן קיימת כימיה. חשוב שמטפל ייתן הרגשה אמיתית של העצמה, ושתהיה נינוחות מצד המטופל בנוכחותו. תהליך של העצמה אישית בטיפול פסיכולוגי יכול להניב פירות בתנאי שאכן קיימת מוטיבציה גבוהה מצד המטופל לפגוש את עצמו באמת, גם את החלקים הכואבים והפחות נעימים שיש בתוכו. על מנת להגיע למצב של העצמה אישית, יש לעבור דרך טיפולית שבמהלכה מטפל מלווה את המטופל להכיר את עצמו טוב יותר, להכיר בחולשות ובחסמים שלו אך גם בחוזקות ובכוחות שלו.. כמו כן, במקרים של ערך עצמי נמוך העבודה הטיפולית תתמקד בהעלאת הערך העצמי דרך שימת דגש על נקודות האור שיש בחייו ויעודד אותו לאמץ את דרך החשיבה החיובית של הוקרת תודה וראיית הטוב. כמו כן מטפל יזמין את המטופל להתבונן על חייו עד היום, בראייה רחבה וללמוד מהביוגרפיה שלו מה עבד לו מה הוא אוהב ומה קשה לו. כמו כן יינתנו כלים בטיפול זה להתמודדות עם קשיים שיש למטופל ורכישת דרכים לחיזוק והעצמה עצמית גם ללא תלות במטפל עצמו. היתרון בליווי של טיפול פסיכולוגי בתהליך העצמה אישית הוא היכולת של המטפל לשקף, לתמוך ולהחזיק מרחב בטוח על מנת לעבור את המסע על הצד הטוב ביותר. העובדה שיש מישהו אחר שרואה, שומע ועד לתהליך מעצימה ומייעלת אותו.

העצמה אישית – עשה זאת בעצמך

קיימים דרכים רבות לעבור תהליך של העצמה אישית גם ללא פסיכולוג, על אף שזה לעיתים עלול לקחת יותר זמן ולהוות אתגר גדול יותר. על מנת לעבור תהליך כזה לבד צריכה להיות מודעות עצמית גבוהה. קיימים סרטונים והדרכות ברחבי האינטרנט בנושא העצמה אישית בנושאים שונים כמו התמודדות עם פחד קהל או גידול ילדים. יש לשים לב שאכן ניתן לסמוך על יוצר ההדרכה. קיימות מגוון דרכים נוספות להעצמה אישית עצמאית, כתלות בנושא שרוצים לחזק. למשל לאימוץ אורח חיים בריא ושיפור מצב הרוח נרצה לאמץ שגרת אימוני כושר או יוגה או לאמץ הרגלים של ישיבה למדיטציה אם רוצים להירגע ולחוש מחוברים יותר פנימה. על מנת להתאמן על אהבה עצמית ויכולת להקדיש לעצמנו אחרי שהקדשנו הרבה לאחרים, נוכל לאמץ הרגל של זמן איכות יומי או שבועי עם עצמנו בטבע או בבית קפה. ניתן  גם לשאול פנימה את עצמנו מה יעצים אותנו, ואז להקשיב פנימה, ולראות מה עולה, מה יגרום לנו לחוש מועצמים ושבעי רצון לגביי עצמנו?

 

כפי שכבר נאמר, העצמה אישית היא איכות שמפתחים אותה, לא פעולה חד פעמית שאחריה חשים מועצמים וניתן לשכוח מהעניין. העצמה אישית דורשת עבודה, אימוץ הרגלים מיטיבים ושינוי של דפוסי חשיבה.

ב”מכון חיבורים” יש צוות של פסיכולוגים ואנשי טיפול שישמחו ללוות אתכם יד ביד בתהליך מציאת הדרך שלכם להעצמה אישית. אנשי המכון מנוסים ונמצאים בחקירה מתמדת בעצמם לגביי מה מעצים בני אדם, איך ניתן לעזור לאנשים להגיע למה שאנו קוראים לו אושר או שביעות רצון ולפלס את הדרך להעצמה אישית.

צרו קשר עוד היום להתאמת איש או אשת הטיפול שתלווה אתכם בדרך לעצמכם ולהעצמתכם.

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן