fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אכילה בררנית אצל ילדים ואצל מבוגרים

כותב:
תוכן עניינים

בשנת 2012 הגיחה לחיי האמריקאים אישה בת 54, בשם מרלה לופז, שהתראיינה לחדשות ABC וסיפרה שהיא ניזונה מ3 מרכיבים בלבד: לחמים לבנים, חלב ותפוחי אדמה. אמנם מדובר במקרה קיצון של אכילה בררנית שהפתיע רבים בארצות הברית, אך לא מדובר בתופעה נדירה! רבים מאיתנו מתמודדים עם התופעה כהורים לילדים או בוגרים. אז מהי אכילה בררנית? למה זה קורה? איך אפשר להתמודד עם הלחץ לפני ובזמן כל ארוחה? האם ניתן לשפר את המצב? כל התשובות במאמר

מהי אכילה בררנית?

הורים רבים מאיתנו מתמודדים עם התופעה “אכילה בררנית” בקרב ילדיהם. אכילה בררנית מסווגת כהפרעת אכילה ומופיעה גם בקרב מבוגרים, אך בניגוד להפרעות אכילה המוכרות (בולימיה, אנורקסיה) זו אינה מאופיינת בקשיים סביב דימוי גוף. כשמדובר באכילה בררנית, ההגדרות לא חד משמעיות לאבחון מדויק של התופעה, עיקרה מאופיין בחוסר רצון לטעום ולהתנסות במזונות חדשים, להיצמד למזון מסוים ולעיתים גם חוסר רצון לאכול כלל.

שכיחות הבעיה והשפעת הגיל

בררנות באוכל בקרב ילדים

אכילה בררנית זו תופעה רווחת בקרב ילדים. עד כמה רווחת? מחקר שנערך דגם 3000 פעוטות, מצא כי בגילאי 4-24 חודשים מספר הילדים שסווגו כבררנים על ידי המטפלים שלהם עלה מ19% ל50%! כלומר, אם ילדיכם בררן בבחירת המזון, אתם אחד מיני הורים רבים בעולם המתמודדים עם התופעה השכיחה הזו. מחקר נוסף נעשה בנושא וחקר את התופעה בקרב ילדים בגילאי 4-9, מתוך המחקר עלה כי אכילה בררנית מתפתחת בגיל מוקדם כתוצאה ממגוון רב של גורמים (נפרט בהמשך)

אכילה בררנית בקרב מבוגרים

אכילה בררנית לא קיימת או נשארת רק בילדות, מבוגרים רבים מוגדרים כבררנים באכילה. עד כמה רבים? המחקרים לא חד משמעיים. אף על פי שמדובר בתופעה ממשית בקרב בוגרים, אין תוצאה אחידה במחקרים. אחת הסיבות לכך, נובעת מהעובדה שמבוגרים רבים מתביישים ומנסים להסתיר זאת מהסביבה. ניסיון ההסתרה עשוי לגורם ללחץ רב ולחוסר נוחות בכל פעם שהנושא מוזכר או שמנסים לכפות עליהם לטעום מזון חדש.

חלק מהבוגרים היו ילדים שנטו לאכילה בררנית ונשארו עם ההרגלים הישנים, חלקם סוחבים זיכרונות ממזונות מסוימים ונמנעים מהם (אם עברו חוויה של חנק מאוכל למשל), חלק רגישים במיוחד לריחות וטעמים של מזונות מסוימים בצורה מסוימת שעלולה לגרום להם להיגעל ממנו (גורם המושפע רבות מגנטיקה),חלקם סולדים ממרקמים מסוימים ואצל חלק מהמבוגרים מדובר בסימפטום של הפרעת אכילה אחרת. הגורמים הם מגוונים, אך ההשלכות הן דומות והאתגר בהתמודדות עם סלקטיביות באכילה לא פשוט כלל עבור חלקנו המתמודדים עמו. במצבים בהם אתם חשים בושה, תסכול, חרדה גדולה במצבים בהם האכילה היא אירוע חברתי או מרגישים שאתם פשוט לא יכולים לבד, אנו ממליצים בחום לפנות לטיפול מתאים על מנת להיטיב את המצב ואולי אפילו להחלים ממנו.

ממה נובעת אכילה סלקטיבית?

מדוע אנו נחשפים לתופעה הזו בבתים רבים? כמה גורמים אפשריים:

 • תפישה שונה: השוני בין מבוגר לילד מתבטא גם במזון, הם תופשים טעמי מזונות מסוימים שונה מאיתנו. מחד, הם מסוגלים לטעום דברים שאנחנו, ככל הנראה, לא היינו מסוגלים להתקרב אליהם ומאידך, ישנם מזונות טריוויאליים עבורנו שלהם יגרמו לסלידה.
 • רגישות יתר: חלק מהילדים רגישים יותר לריחות, טעמים ומרקמים מסוימים (לעיתים התכונה גנטית) ולכן ינהגו בצורה חשדנית יותר כלפי אוכל ויבררו אותו בסלקטיביות יתרה (Farrow and Coulthard 2012; Steinsbekk et al 2017; Cunliffe et al 2022).
 • התפתחות תקינה: בגיל הינקות, התפתחות הילד מואצת ולאחר מכך נוכל להבחין בירידה בתאבון. בשלב זה, אכילה בררנית היא הגיונית ולגיטימית כחלק מהתפתחות הילד. גם מבחינה אישיותית, ישנם ילדים שירצו לטעום את תחושת העצמאות ויציגו סלקטיביות בעת אכילה על מנת להראות זאת.
 • תופעת צד של התמודדויות נוספות: לעיתים, התמודדות עם אוטיזם, OCD-(הפרעה אובססיבית- קומפולסיבית), הפרעת קשב וריכוז, חרדה ודיכאון עשויה להביא עמה התמודדות עם אכילה בררנית כשהלכה נוספת.
 • הרגלי אכילה: לעיתים אכילה בררנית עשויה להיות תולדה של קשיי אכילה בגילאים מוקדמים, הכרות מאוחרת עם אוכל גבשושי ולא נוזלי או התנגדות ללחץ סביב נושא האכילה מצד ההורים.
 • מדובר במרכיב בהתפתחות הנורמלית של ילדינו
 • נדבך נוסף של הפרעת אכילה
 • התמודדות עם חרדה

סיכונים הכרוכים בהרגלי אכילה סלקטיביים

גם בקרב הילדים וגם בקרב המבוגרים, ההשלכות לאכילה סלקטיבית די דומות. כאשר אנו בוררים את האוכל בצורה מוקפדת או מתמודדים עם סירובים חוזרים ונשנים מצד ילדנו, הרכב התזונה עשוי להיות לקוי. כלומר, לא יכיל את כל אבות המזון ונוטריינטים חשובים להתפתחות ותקינות תפקוד הגוף. לאו דווקא נראה זאת בירידה דרסטית במשקל, אך נוכל להרגיש תסמינים של חוסר בברזל למשל כמו עייפות רבה, עצירות כתוצאה מהיעדר פירות וירקות בתזונה ועוד.

האם החסם היחידי שלכם הוא באוכל?

נרצה לשים דגש נוסף על האפשרות שהסלקטיביות באכילה עשויה לנבוע מאתגרים נפשיים שונים כמו חרדה, דיכאון, הפרעת אכילה אחרת וחשוב לאבחן האם מדובר בכך. במידה ואתם חוששים שילדכם עשוי להתמודד עם אתגר נפשי אחר או הפרעה נפשית מסוימת אנו ממליצים לגשת לטיפול מתאים. לעיתים, אם יש מקור אחר לתופעה, נוכל לטפל בה מהשורש ואולי אף להפחית משמעותית את תסמיני האכילה הבררנית והשלכותיה.

במידה ואתם מרגישים שאתם ניזונים מהיצע דל של מזונות, מתמודדים עם לחץ וסטרס נפשי בכל פעם שמציעים לכם להצטרף לארוחה, סובלים מהצעות בלתי פוסקות בסגנון “תטעם, מה כבר יכול להיות?” יכול להיות שאתם מתמודדים עם הפרעת אכילה בררנית. אנו מציעים לכם לעצור לרגע את הקריאה ולשאול את עצמכם “האם אני בררן בעוד תחום בחיי?” אם צפים בכם זיכרונות מרגעים מסוימים בהם הייתם סלקטיביים יתר על המידה יכול להיות שאתם מתמודדים עם בררנות יתר בעוד תחומים בחיים. בררנות מסוג זה, עשויה להוביל אותנו לתחושה של פחד ובושה במקרים רבים, למנוע מאיתנו הנאות וחוויות ולפגום באיכות חיינו. בררנות יתר יכולה להיות גם סימן של מצוקה רגשית, צורך מסוים או להעיד על נדבך אחר באישיות שלנו. חשוב שתדעו, שבמידה ואתם מזדהים עם הכתוב, יש אפשרות לפנות לטיפול שיסייע לכם להתמודד עם החששות ולשפר את איכות חייכם. הטיפול עשי לסייע בהגמשת החשיבה שלנו, בהתמודדות עם הפחד או הרתיעה העומדת מאחורי הקושי, הבררנות והנוקשות.

איך מתמודדים עם אכילה בררנית?

 • שינוי הרגלים בצורה נעימה: שינוי הרגלים אינו פשוט עבור ילדינו או עבורנו המתמודדים עם אכילה בררנית. חשוב לפעול בצעדים קטנים לשינוי ובסביבה נעימה ולא מבקרת או מלחיצה (כמו ארוחות משפחתיות). נסו לשנות את אופן הכנת המנה, לתת מקום לריח ולמרקם, במידה ומדובר בילדכם נסו לשלב אותו בתהליך ההכנה ובעיקר נסו לפעול דרך קבלה ולא שפיטה או ביקורתיות בנוגע לבחירות התזונתיות.
 • הדרכת הורים: לעיתים מתוך מצוקה ורצון לעזור לילדנו, אנו מפעילים עליהם לחץ לאכול בעת הארוחה, מגיבים בנוקשות או בתסכול ומבלי לדעת, עשויים לעורר את אותו הלחץ גם בקרב ילדינו. סטרס מסוג כזה, עשוי לקבע בילדינו דפוסי אכילה נוקשים ובעצם להשיג את המטרה ההפוכה. באמצעות הדרכת הורים, נוכל ללמוד איך ניתן להעביר את המסר לילדינו בצורה בריאה ונעימה, להעניק להם מקום בטוח להתנסות במזונות נוספים ושינוי הרגלים.
 • יוכלו לסייע על ידי מציאת חלופות למזונות מסוימים ובניית תפריט מותאם.
 • טיפול CBT: מדובר בטיפול פסיכולוגי המסייע בהחלפת דפוסים שליליים בדפוסים בריאים המותאמים למטופל. הטיפול מסייע בקבלת הרגשות והתחושות, הבנת המקור של הרגשות השונים וההתנהגות הנלווית ושינוי ההרגלים המזיקים בהרגלים חדשים שתפקידם לשפר את איכות החיים. (טיפול CBT מותאם גם למבוגרים וגם לילדים המתמודדים עם הפרעת אכילה בררנית).

אכילה בררנית הינה תופעה רווחת בקרב ילדים ומבוגרים. חשוב לאבחן מה מקורה ומדוע היא נובעת ולזכור, שיש אפשרויות שונות להתמודדות איתה בהתאם לנסיבות. במידה ואתם מרגישים שהתמודדות לבד אינה פתרון מספק עבורכם ואתם זקוקים לעזרה, צוות המטפלים שלנו כאן בשבילכם לכל חשש או בעיה. כל שנותר לכם הוא לפנות אלינו ולהתחיל בתהליך לעבר תפריט מגוון יותר וחופשי ממטענים רגשיים, לכם ולילדים.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26232139/#:~:text=Picky%20eating%20(also%20known%20as,dietary%20variety%20during%20early%20childhood.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25450986/

https://www.nytimes.com/2016/11/29/well/eat/when-the-picky-eater-is-a-grown-up.html

https://parentingscience.com/picky-eaters/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30392488/#:~:text=Causes%20of%20picky%20eating%20include,same%20meal%20as%20the%20child.

https://www.glamour.com/story/true-health-confession-the-wor

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6398579/#:~:text=Several%20studies%20have%20shown%20that,are%20critical%20for%20optimal%20growth.

https://www.ucsfbenioffchildrens.org/education/picky-eaters

https://www.health.harvard.edu/blog/study-gives-insight-and-advice-on-picky-eating-in-children-2020060920004

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-what-eat-keto-breakfast

https://www.buoyhealth.com/learn/picky-eating#treatment

 

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן