התקף חרדה והפרעת פאניקה

אם אתם מתמודדים עם התקפי חרדה חוזרים ונשנים (ארבעה ומעלה), ובמיוחד אם מקנן בכם חשש מפני התקף נוסף, אלה סימנים מובהקים לכך שכדאי שתפנו אל מטפל המתמחה בהפרעות חרדה.

כיצד מזהים הפרעת פאניקה?

רק מטפל מוסמך יכול לזהות הפרעת פאניקה. אך יש סימנים שיעזרו לכם בזיהוי. לעיתים אנשים הולכים אל כמה וכמה רופאים עד שהם מאובחנים נכון. מחקרים מראים שרק אדם אחד מתוך כל ארבעה אנשים עם הפרעת פאניקה מקבל את הטיפול הדרוש לו. לכן חשוב לדעת לזהות את הסימפטומים ולקבל עזרה נכונה. אם עברת התקף חרדה אחד או שניים, נראה שאין סיבה לדאוג. זה קורה לאנשים רבים. הסימפטום העיקרי של הפרעת פאניקה הוא החשש הבלתי פוסק מפני התקפי חרדה בעתיד.

האם הסיבות להתקפי חרדה הן גופניות או נפשיות?

סיבות גופניות:

עשויה להיות נטיה גנטית להפרעות חרדה. לחלק מן המתמודדים עם הפרעות חרדה יש קרוב משפחה שסבל מהפרעת פאניקה או מהפרעה רגשית אחרת. הפרעת חרדה עשויה להיות גם תולדה של בעיה ביולוגית כלשהי. מסיבות שאינן ברורות עדיין, לנשים יש סיכוי גבוה פי שניים לסבול מהפרעה זו בהשוואה לגברים.

סיבות נפשיות:

אירועים מלחיצים עשויים להיות טריגר להפרעות פאניקה, למשל אובדן או פרידה. יש המשוים את האירוע המלחיץ לווסת-חום : כאשר המתחים מחלישים את התנגדות הגוף, הנטייה הפיזית מתפרצת ומפעילה את התקף החרדה.

סיבות גופניות ונפשיות פועלות יחד. גם אם בהתחלה התקפי החרדה מגיעים כאילו משום מקום, הרי שבהמשך האדם המתמודד עם התקפי חרדה עלול להביא אותם על עצמו כשהוא מגיב על הסימפטומים הפיזיים של התקף חרדה. למשל, אם מישהי שסובלת מהתקפי חרדה מרגישה שהלב שלה דופק במהירות לאחר ששתתה קפה או עשתה פעילות גופנית, היא עלולה לפרש זאת כסימפטום של התקף חרדה, ובגלל החרדה שהיא חשה, ההתקף אכן יגיע. מצד שני, לעיתם קפה ופעילות פיזית אכן גורמים להתקף חרדה. מתסכל מאוד לנסות להבין מהם הטריגרים של התקף חרדה. לכן, טיפול נכון בהפרעת פאניקה בודק גם כיוונים פיזיים וגם כיוונים פסיכולוגיים.

על פי רוב, טיפול בהתקפי חרדה מתבצע באמצעות טיפול ממוקד כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול דינאמי קצר מועד. מטרת הטיפול היא ללמד כיצד לעצור את ההתקף, ליצור מודעות רבה יותר לדפוסי חשיבה לא יעילים, ולפתח דפוסי חשיבה חלופיים, בריאים יותר.

במכון חיבורים, אנשי המקצוע מתמחים בסוגי טיפולים כאלה ומזה שנים רבות מטפלים בחרדה וכמובן התקף חרדה, ומלמדים את הלקוחות כיצד להיחשף לרגשות ולתחושות קיימים מבלי שאלה יבהילו או ישתקו.
למכון מספר סניפים ברחבי הארץ.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print