התקף חרדה – מה קורה לנו בגוף?

התקף חרדה יכול לקרות בכל מקום, וללא אזהרה מוקדמת. זה עלול להרגיש כמו מוות או כמו תחושת שיגעון, ולרוב חולף בדיוק כפי שצץ. אבל ברגעים בהם הפחד משתלט, הוא אמיתי לחלוטין ומלווה בתחושות גופניות כמו חום והזעה, סחרחורת ועלפון, דופק לב מהיר וחזק ותסמינים נוספים. לכן חשוב להבין מה באמת עלול לקרות בזמן התקף חרדה.

התקף חרדה – מה קורה לנו בגוף?

אם חוויתם או שאתם סובלים מהתקפי חרדה, אתם בוודאי מכירים היטב את התחושה שברגעים אלה, אתם נמצאים בסכנה. לפחד, למעשה, תפקיד חשוב בהישרדותו של האדם והוא נועד להזהיר מפני איום או סכנת חיים. למשל: פחד למראה נחש הוא תגובה הגיונית ומיידית שנועדה למנוע אסון, לעומתה, פחד קבוע מהתקלות בנחש עלול להעיד על מצב של חרדה.
התקף חרדה, או פאניקה, היא אזעקת שווא המתריעה למח על מצב של סכנה, תוך פגיעה בתפקודו של האדם ושיבוש חייו, לרוב ללא קשר אל המציאות.

לפעמים, מערכת הפחד בגוף שלנו יכולה להיות מופעלת ללא סיבה ממשית, זהו, למעשה, התקף חרדה. התקפי חרדה יוצרים דאגה, אבל רק בגלל שאתם דואגים לא אומר שאתם נמצאים בסכנה.

מה ההבדל בין התקף חרדה להפרעת חרדה?

כאמור, התקף חרדה עלול להתרחש בכל זמן ואף ללא טריגר מסוים, אך הפרעת חרדה מתפתחת כאשר אנחנו מנסים להבין או להשיג וודאות בנוגע ל”למה זה קרה לנו?”. פעמים רבות, ההסברים שאנו מוצאים קשורים להתנהגות שלנו ועלולים להיות שגויים. למשל, “חטפתי התקף חרדה בזמן טיסה, לכן לא אטוס יותר.” אם בעקבות התקפי חרדה אנו נמנעים מפעילויות שונות שאנו מאמינים כי עלולות להביא להתפרצותו של ההתקף הבא, מתפתחת “התנהגות נמנעת” וזוהי כבר הפרעת חרדה.

מה עלולים לגרום התקפי חרדה?

התקפי חרדה מעוררים פחד רב. הם ממלאים בחוסר נוחות ויוצרים אשליה של סכנה.
חצי מהאנשים באוכלוסיה חווים התקף חרדה בשלב כלשהו בחייהם. לרוב מדובר בחוויה לא נעימה אך חד פעמית, ובכך נגמר הסיפור. במקרים אחרים, התקף חרדה עלול להשפיע מאד, ואם אין מידע מהימן ומספק על הפרעת חרדה מיד לאחר התקף החרדה הראשון, עלולים להתפתח פחדים מתמשכים מהתקפי חרדה נוספים, ולעיתים גם פוביות. זו כנראה הסכנה האמיתית היחידה בהפרעת חרדה.

מכון חיבורים – המכון הישראלי לטיפול בחרדה מובל על ידי צוות של פסיכולוגים ישראלים מובילים בתחומם אשר מתמחים בשיטות טיפול ממוקדות ובעיקרן CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי). המכון מציע טיפול ממוקד ומותאם אישית דרך בניית תכנית מותאמת למטופל: בחירת שיטת הטיפול, התאמת המטפל/ת וטיפול המתמקד בבעיה המאובחנת. אנו מקפידים ומתחייבים על שמירה על פרטיות וסודיות מקצועית וכי המידע ברשותנו לא יועבר לגורם חיצוני כלשהו.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print