התקפי חרדה – מהם ואיך מתמודדים איתם?

חרדות הן תופעות מוכרות לכ- 50 מכלל האוכלוסייה, אך הן מגיעות בדרגות חומרה שונות בשלבים שונים בחיים. ישנם התקפים חד פעמיים שאינם דורשים התייחסות מסוימת, אך לעומת זאת, ישנם התקפים חוזרים ונשנים המצריכים טיפול רפואי. לרוב, מדובר בחוויה שאינה נעימה ללוקה בה ולסובבים אותו, כיוון שהתקפים אלו יכולים השפיע על אותו אדם, ולגרום לו לשנות את התנהגותו, את תחושותיו ובכלל לשנות את שגרת יומו כיוון שחרדות אלו יכולות להיות בכל שעות היום ואפילו בלילה בזמן השינה.

התקפי חרדה – מהם ואיך מתמודדים איתם?

התקפי חרדה הם למעשה מצב שבו הגוף כביכול מתכנון להתמודד עם איום מסוים, שלמעשה הוא אינו קיים במציאות. בגופינו קיים באופן טבעי מערכת אוטומטית שתפקידה לאפשר לגוף להתכונן מבעוד מועד לכל איום אמיתי שיכול לקרות בשגרת היום יום. אנשים הלוקים בהתקפי חרדה מייצרים את תגובה זו גם כאשר היא אינה אמיתי, והם חשים הסימפטומים שונים. כאשר סימפטומים אלו מופעים, זה הזמן לגשת לטיפול רפואי כדי לאבחן את התופעה ואת רמת החומרה של החרדה. לאחר אבחון של התופעה, ניתן להתאים סוגי טיפולים שונים כמו – טיפול בכדורים הנוגדים חרדות, טיפול CBT ועוד מגוון טיפולים שונים המוצעים בשוק.

התסמינים של חרדה יכולים להיות פיזיולוגים או נפשיים.

תסמינים פיזיולוגים להתקפי חרדה:

  • הזעת יתר
  • האצת קצב דפיקות הלב
  • נשימות שטוחות ומהירות
  • רעידות בגוף
  • תחושת חנק
  • כאב ראש
  • סחרחורת

תסמינים נפשיים לחרדה:

בנוסף לסימפטומים הפיזיולוגים המוכרים יותר, ישנם תסמינים נפשיים המלווים בתחושות שליליות, כאילו משהו רע עומד לקרות, ממש סוג של איום ממשי הגורם באופן אוטומטי לתגובה של הגוף. מחשבות אלו גורמים ללוקים בהתקפי חרדה לחשוב מחשבות שליליות כמו – שהוא עומד למות, שמישהו יכול לעשות לו רע, קטסטרופות שונות ועוד.

חשוב לציין כי תסמינים אלו יכולים להשפיע לרעה לא רק על הלוקה בחרדה, אלה גם על הסביבה שלו, לדוגמא – אם מדובר בנער הלוקה בחרדה, הוא מתקשה להישאר לבד בביתו, הוא חושש לצאת מהבית, הביטחון העצמי שלו יורד, מה שמוביל לפגיעה חברתית ולפגיעה בבני משפחתו, לכן חשוב לטפל מבעוד מועד במקרה.

עשוי לעניין אותך גם: טיפול בחרדות

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print