טיפול יעיל בהתקפי פאניקה

טיפול בהתקפי חרדה והתקף פאניקה

טיפול יעיל בהתקפי פאניקה

טיפול בהתקפי חרדה והתקף פאניקה

התקף חרדה הוא תחושת פחד מועצמת עד כדי אימה, שעלולה להופיע באופן פתאומי לחלוטין וללא סימנים מקדימים • קשיי נשימה, דפיקות לב מואצות, הזעה מוגברת, רעד וצמרמורת הן רק חלק מהתופעות של ההתקף • למה זה קורה ואיך ניתן להתגבר? איך אפשר לטפל בהתקפי חרדה?

טיפול בהתקפי חרדה

התקף פאניקה מתואר על ידי הסובל/ת ממנו כאמונה מוחשית “שאני עומד/ת למות או להשתגע”. כאשר לאמתו של דבר, התקפי פאניקה יוצרות תחושת פחד מועצמת עד כדי תחושת אימה במצבים שאינם מאיימים כלל. ההתקף עלול להופיע באופן פתאומי לחלוטין ואף מתוך שינה וללא סיבה ברורה. ההתקף מלווה בתסמינים פיזיולוגים ובתדירות ומשך משתנה ובדרך כלל גורם להימנעות ממצבים בהם נוצר ההתקף לראשונה, לדוגמא: כאשר ההתקף הראשון מופיע בחדר סגור, נמנעים ממקומות סגורים(קלסטרופוביה) או התקף שהתרחש בזמן נהיגה יוצר הימנעות מנהיגה.

טיפול בהתקפי חרדה - מה הגורמים להתקף פאניקה ?

לכולנו יש פחדים, וחשוב לציין כי כל אדם, ללא יוצא דופן, עלול לחוות התקף חרדה לפחות פעם אחת במהלך החיים. יחד עם זאת ניתן לזהות כמה גורמים אופייניים שעלולים להוביל להתקף חרדה – הפחד העיקרי העומד בבסיס הפרעת פאניקה זו הוא הפחד מאובדן שליטה, ועל כן אנשים שצריכים להרגיש “בשליטה” כל הזמן, נחשבים לכאלה בעלי סבירות גבוהה יותר לפתח התקפי חרדה.

הסימפטומים הנפוצים הדורשים טיפול בהתקף חרדה

בין הסימפטומים הנפוצים של התקף פאניקה נתקל בתחושת איבוד שליטה, מחשבות טורדניות ושליליות וכאבים גופניים כגון: קשיי נשימה עד כדי חנק, דפיקות לב מועצות, קשיים בבליעה, הזעה מוגברת, רעד וצמרמורת, גלי חום, סחרחורות, חולשה, כאבי שרירים לא ברורים ועוד. כאשר תחושות אלו נתפסות בזמן התקפי פאניקה כבעלות סיכון בריאותי ממשי, עוצמת ההתקף גוברת ואף מחמירה את תדירות ההתקפים.

התקף פאניקה וטיפול בהתקפי חרדה

על פי רוב המבצעים טיפול בהתקפי חרדה על ידי טיפול בהתקף פאניקה ממוקד כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול דינאמי קצר מועד. מטרת הטיפול היא ללמד כיצד לעצור את ההתקף, ליצור מודעות גבוהה יותר לסוגי החשיבה הבלתי יעילים אשר מגבירים ומשמרים את החרדה ( לדוגמא: האמונה שההתקף מסוכן או אם אמנע מהגורם לחרדה החרדה תפחת וכו’) לפתח ולתרגל דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ובריאים יותר, להיחשף באופן התנהגותי לרגשות ולתחושות הקיימות מבלי שהן יבהילו או ישתקו.

ראה גם: טיפול מקצועי בחרדות

לטיפול בהתקפי חרדה – פנו עוד היום לטיפול במכון הישראלי לטיפול בחרדות

לשיתוף הכתבה >>