fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

וורקהוליק: התמכרות לעבודה

כותב:
תוכן עניינים

לרחלי (שם בדוי) קריירה צבאית ענפה, היא הגיעה לדרגת רס”ן ותמיד שאפה להיות טובה יותר לקבל יותר הערכה ממפקדיה ולהצטיין בתפקידה. בוקר אחד ילדתה התלוננה על כאב ראש. זה היה בוקר עמוס במיוחד והיה על רחלי לעמוד במסדר חשוב באותו יום. האם לא חשבה פעמיים ודרבנה את הבת שלה להתייצב כרגיל לבית הספר, היא טענה שזה יעבור לה ויהיה בסדר ונתנה לה תה לדרך. לאחר מספר שעות שהטלפון שלה צלצל, בקו השני מבית הספר הודיעה המחנכת לרחלי שבתה כבר תקופה מתלוננת על כאב ראש וכעת היא התמוטטה באמצע השיעור. רחלי הרגישה כאילו מישהו סטר על לחייה והגיעה הכי מהר שיכלה לבית החולים אליו פינו את בתה.

רחלי ראתה עצמה כאמא מסורה, ואכן עשתה כל מה שיכלה כדי שהקריירה לא תגלוש לחייה הפרטיים אבל היא הייתה כל כך מסורה ומושקעת בשגרת העבודה עד שלא הצליחה להבחין בסימני מצוקה אמיתיים אצל הבת. המקרה הזה גרם לרחלי לשנות את דרכיה וממש טרף לה את הקלפים, היא שינתה את כל האופן שבו היא רואה את עבודתה ומשתדלת לחיות באיזון. היא מבלה עם בתה כל יום זמן איכות אמיתי ורוצה לשמוע כל מה שיש לה לספר לה. (מבוסס על סיפור אמיתי).

הסיפור לא נועד על מנת להבהיל חלילה, אבל הוא יכול לקרות לכולנו. כולנו עלולים לטבוע בעבודה, לחלקנו היא נותנת המון סיפוק ומשמעות, אבל מה קורה כאשר הדברים יוצאים מאיזון בחיים שלנו האנשים היקרים שלנו נפגעים מזה? והבריאות שלנו נשחקת?  וורקהוליק הוא מונח המתאר את התופעה של התמכרות לעבודה. איך מתמודדים ומאיפה מתחילים?

מהי התמכרות לעבודה?

התמכרות לעבודה, היא מצב בריאותי נפשי של ממש. בדומה לכל התמכרות התנהגותית, ההתמכרות לעבודה מאופיינת בחוסר שליטה עצמית וחוסר יכולת לעצור את עצמנו אפילו שאנחנו יודעים שההתנהגות היא לא בריאה.

האבחנה של התמכרות לעבודה איננה מופיעה בDSM-5 אחת הסיבות לחוסר ההכרה הזה היא שערכים הקשורים לעשייה ועבודה מצטיירים כחיוביים גם כאשר הם מופרזים.  מעבר לכך, עבודת יתר זוכה לתגמול כלכלי ותרבותי, ומאירה את העובד באור חיובי. לצד זאת, התמכרות לעבודה עשויה להיות בעיה אמיתית ולחבל בתפקוד, בקשרים חברתיים ומערכות יחסים עם יקרינו.

מה הגורמים להתמכרות לעבודה

התמכרות לעבודה יכולה להיות מונעת מכל מיני גורמים, בבסיסה של ההתמכרות יש צורך כפייתי שמספק צרכים מנטליים שלנו.

קשיים רגשיים:

החיים שלנו רצופים באי נוחות חוסר סיפוק או ריקנות, אירועים קשים, לפעמים עולה עצבות או מתח, חרדה או דיכאון. התמכרות לעבודה היא אחת הדרכים בהן אנשים פועלים על מנת להתמודד עם הקשיים האלה, בתור מנגנון של הגנה או בריחה.  לפעמים הצורך להיות בשליטה באופן תמידי על מה שקורה בעבודה נובע מדפוסים של OCD הפרעה קומפולסיבית אובססיבית.

התמכרות להצלחה וצורך באישור:

מה שמעודד את ההתמכרות להמשיך ומזין אותה הן הצלחות נוספות להיות טובים יותר ממה שהיינו, לכן ההתמכרות נפוצה אצל אנשים המתוארים כפרפקציוניסטים.

גורמים ביולוגיים ואישיותיים:

ישנם גורמים גנטיים מולדים שעשויים להגביר את הנטייה להתמכרויות באופן כללי ובפרט בתחום העבודה. חלק מהאנשים מתקשים לווסת את הדחפים כחלק מהאישיות שלהם והם נמצאים בסיכון גדול יותר לפתח התמכרויות. למי שיש  קרוב משפחה שנמצא מכור לעבודה עשויי להיות גם בסיכון גבוה לפתח את ההתמכרות.

תסמינים להתמכרות לעבודה

קשה לזהות ולהצביע על אדם שמכור לעבודה בגלל התרבות ששמה לעצמה כערך עליון את ההישגיות השאפתנות וההשקעה המאומצת בקריירה. אדם שכזה לא יזדהה לרוב בתור אדם המכור לעבודה ויתקשה לזהות שאכן מדובר בהתמכרות. אנשים וורקוהלים לרוב פשוט יראו מסורים ומחויבים להצלחה של הפרויקט שלהם.

אדם שהתמכר לעבודתו באופן דומה להתמכרויות אחרות, ברוב המקרים לא יהיה מודע להשלכות של ההתמכרות, או ימצא הצדקות למה כן כדאי לו להמשיך ויימנע מלראות את הדברים כפי שהם. למשל, חוסר הנוכחות המורגש שלו בחיי משפחתו או רמת הסטרס בה הוא שרוי רוב היממה שפוגעת בבריאותו.

תסמינים של התמכרות לעבודה כוללים:

 • השקעה של זמן ארוך מעבר לשעות העבודה גם בזמנים שאין בכך צורך
 • ויתור על שעות שינה לטובת פרויקטים והצלחתם בעבודה
 • כפייתיות ואובססיביות לגביי הצלחת מקום העבודה
 • חרדה מכשלון ואיבוד מקום העבודה
 • פיתוח תגובות פראנואידיות לגביי ביצועים במקום העבודה
 • פירוק והקרבה של מערכות יחסים בגלל מקום העבודה
 • נטייה להתגונן כשמעירים על השעות המרובות ועבודתו
 • שימוש בעבודה כדרך להימנע מהתמודדות עם מערכות יחסים
 • שימוש בעבודה על מנת להתמודד עם קושי נפשי כמו אשמה או דיכאון
 • שימוש בעבודה כדרך התמודדות עם מצבי משבר כמו מוות או פרידה.

איך נזהה שהתמכרנו לעבודה?

באופן שמזכיר התמכרות לסמים, אדם עם התמכרות לעבודה מגיע לפיקים של היי מההצלחה או סיפוק בעבודתו וזה מדרבן אותו להמשיך ולעבוד יותר עד להיטשטשות הגבולות בין החיים לעבודה. אנשים עם התמכרות לעבודה עשויים שלא להפסיק את ההתנהגות למרות הדרכים השליליות שבהן היא עשויה להשפיע על חייהם האישיים או על בריאותם הפיזית או הנפשית.

על מנת לאבחן בצורה רשמית ומקצועית את ההתמכרות יש לפנות לאיש מקצוע לבריאות הנפש. יחד עם זאת אפשר לבחון את עצמכם כדי לקבל מושג כללי על עצמכם:

 • האם אתה עסוק הרבה בשאלה איך לפנות יותר זמן לעבודה ?
 • האם התבקשת לצמצם את המשקל של העבודה בחייך לטובת תחומים אחרים אבל התעלמת מהבקשות?.
 • האם אתה מעדיף לעבוד כדי להימנע מרגשי אשם, חרדה או דיכאון?.
 • האם אתה מבלה הרבה יותר זמן בעבודה ממה שתכננת מראש?.
 • כשאין לך אפשרות לעבוד מתעוררת אצלך תחושת לחץ.?
 • האם אתה מפחית בערכם של תחביבים ועיסוקים שונים על מנת להקדיש יותר זמן לעבודה?
 • האם שעות העבודה המרובות שוחקות ומשפיעות על הבריאות – הפיזית והנפשית שלך?.

מחקר שפורסם ב-Scandinavian Journal of Psychology וניסח את השאלות האלה טוען שאם המענה הוא “לעתים קרובות” או “תמיד” לפחות לארבע מהשאלות האלה, ייתכן וקיימת התמכרות לעבודה ברמות שונות.[1]

טיפול בהתמכרות לעבודה

הטיפול בהתמכרות לעבודה לא דורש תנאים קיצוניים כמו בגמילה מסמים או התמכרויות אחרות אבל בהחלט במצבים מסוימים כן כדאי להיעזר מסגרת מקצועית טיפולית. יכול להיות מאתגר לטפל בהתמכרות הזאת כי האדם חייב לעבוד כדי לקיים את עצמו כלכלית לכן לא ניתן לדרוש ממנו להפסיק לעבוד לגמרי כמו שעושים בהתמכרויות אחרות לחומרים למשל. התאמת הטיפול תתייחס גם למקור של ההתמכרות, למשל חרדה או דיכאון. במצבים שונים יתאים יותר טיפול פסיכולוגי ובאחרים טיפולים קבוצתיים ממוקדים.

שיטת 12 הצעדים או טיפולים קבוצתיים אחרים:

הרבה אנשים בעלי התמכרות לעבודה מוצאים עזרה באמצעות קבוצות תמיכה בהן עוברים דרך 12 שלבים עבודה עד לשחרור מההתמכרות, זוהי תכנית מובנית בהובלה של המנחה שבדרך כלל היה מכור בעצמו והשתחרר מההתמכרות. בטיפולים קבוצתיים ניתן להיחשף לאחרים שמתמודדים עם ההתמכרות ולקבל תמיכה גם מהם ולא רק מהמנחה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT:

היא הגישה המומלצת לטיפול בהתמכרויות. בטיפול מזהים את הדפוסים והאמונות שיצרו את ההתמכרות ואת המחשבות ביום יום שמובילות להמשיך בהתנהגות הכפייתית של ההתמכרות לעבודה. בטיפול ניתן להבין יחד עם המטפל את המקור שלה אבל הדגש הוא ממוקד על מה מתרחש עכשיו בחיים, ובחוויה הנוכחית, דרך זה לקבל הבנה של החוויה שהובילה להתמכרות. בנוסף בטיפול נלמדים כלים שיכולים לעזור למטופל להתמודד טוב יותר נפשית עם הגורמים שהובילו להתמכרות למשל, עם חרדה, דיכאון אשמה או קשיים במערכות יחסים.

הערכה של מומחה מתחום בריאות נפש היא נחוצה על מנת להבין מה עומד מאחורי הנטייה הכפייתית לעבוד ולתכנן תכנית טיפול מתאימה.

לסיכום

טיפול בהתמכרויות ובפרט התמכרות לעבודה, חשוב שיעשה בהקדם האפשרי. התמכרויות נוטות להסלים עם הזמן וחשוב להיות מודעים לדפוסים ולהתייחס למקור שלהם, ויפה שעת אחת קודם. כשמדובר בהתמכרות לעבודה מעורבים בסיפור קרוביו של האדם וסובלים (יותר ממנו לפעמים) מההתמכרות. אל תקריבו את רווחתם של יקרכם רווחתכם ובריאותכם והפסיקו לחיות בשביל לעבוד, תתחילו לעבוד בשביל לחיות.

מכון חיבורים ישמח לתת לכם את התמיכה והליווי המלאים על מנת להגיע לשחרור מדפוסי ההתמכרות הכפייתיים, ולחיות חיים מאוזנים יותר. מטפלי המכון בעלי תארים מתקדמים, הכשרה מעמיקה בגישות טיפול מתקדמות ובעיקר רוחב לב.

מוזמנים להתייעץ ולשאול כל שאלה.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן