זוגיות ומשפחה

משפחתנו יכולה להיות הגורם לקשיים מסוימים, אך גם להבניות פסיכולוגיות חיוביות ולהשראה. במשפחות עם דינמיקה בריאה של יחסים, גדלו הילדים עם הבנה בריאה של זוגיות, מוסר אישי, מקומם בחברה, וביטחון עצמי. לעיתים קשיים בתקשורת וקונפליקטים בזוגיות או בין חברי המשפחה עלולים להקשות על ההתפתחות הרגשית הרצויה של הילדים וההורים. על כן, הטיפול המשפחתי הוא חשוב ומשמעותי, ומאפשר יצירת תקשורת בריאה והבנה הדדית התורמת לתחושת שייכות והכלה של בני המשפחה.

התפתחות קונפליקטים - זוגיות משפחה ואני

הגורמים להתפתחות קונפליקטים משפחתיים הם רבים, ונעים מהטריוויאליים ביותר עד לקיצוניים ולחריגים. קונפליקט במשפחה יכול להיות בין הזוג שזה עתה נישא, בין ההורים הטריים, בין ההורים לילדיהם ובין הילדים לאחיהם.

מצבים שכיחים שיכולים לגרום לבעיות בתא המשפחתי הם נטייה לווכחנות בין ההורים או גירושין, התבגרות הילד ומרדנותו, הריון נוסף והרחבת המשפחה, או לחלופין מחלה קשה של אחד ההורים או הילדים, ושכול. גם שינויים במצב הפיננסי, שינוי במקום העבודה או המגורים, פיטורין ועוני – גם עוני קל – יכולים ליצור מתחים בין בני הבית ונתק תקשורתי. במצבים אלו ואחרים ניתן לפנות לטיפול משפחתי.

כאשר קיימות נטיות לחרדה וחוסר שליטה בכעס אצל אחד ההורים אשר יוצרים בהדרגה לפגיעה רגשית בילדים, אשר חווים את הכעסים באופן ישיר, חשוב לקבל עזרה ממוקדת במסגרת פרטנית של אחד ההורים או במסגרת של הדרכת הורים. במקרה של מחלה נפשית של אחד ההורים או הילדים, או הפרעות קוגניטיביות-גנטיות כמו אוטיזם ופיגור, נפגעים בני המשפחה האחרים באופן עקיף וזקוקים לייעוץ ולתמיכה. כל אלה הם מצבים שמצדיקים טיפול משפחתי, כל עוד הצדדים כולם שלמים עם המהלך. אם הילדים כבר בגיל העשרה ומעלה, ההורים לא יכולים לכפות עליהם השתתפות בטיפול כזה, אלא לכל היותר להמליץ, או לעבור באופן אישי הדרכת הורים ובכך לפתור את הבעיה חלקית.

אנחנו רוצים לשמוע אתכם

חשוב מאוד להתאים את הטיפול לילדים לפי צורכיהם תלויי-גיל ותלויי-רקע. ישנם טיפולי פסיכותרפיה המכוונים במיוחד לגיל הרך ולגיל ההתבגרות, וכוללים מפגשים פרטניים בין הילד לבין המטפל, הסובבים סביב עולמו הנפשי של הילד. כלי העבודה יכולים להיות משחק וגם הבעה ויצירה. לילדים שסובלים מחרדות שונות, מדימוי עצמי נמוך מתמשך וחוסר תפקוד, ומבעיות התנהגותיות-פיזיות כמו הרטבה, מומלץ לפנות לייעוץ המתאים לבעיות אלה. להורים טריים או לזוגות צעירים שחווים שינויים וקשיים במערכת היחסים המינית, מומלץ טיפול מיני, שמתמקד בראש ובראשונה בשיפור התקשורת בין בני הזוג, וכן בשיפור הביצועים המיניים ובכבוד ההדדי זה לזו. את הטיפול המיני אפשר לעבור באופן פרטני או כטיפול זוגי משותף, ובחירה זו תלויה בבני הזוג ובבעיה הייחודית להם.

מידע על טיפול משפחתי במכון חיבורים

  • טיפול המתמקד במתן כלים לפתרון מחלוקות ובעיות
  • זיהוי והבניה של התקשורת המשפחתית והקשיים הקיימים
  • מטרות טיפוליות ברורות עליהם מסכימים בני המשפחה
  • טיפול ממוקד כ 20 פגישות לערך
  • הפגישות יכולות להיות מיועדות למשפחה כולה או לחלק מחבריה
  • משך הטיפול הוא כשעתיים אחת לשבוע אך ניתן גם לשנות את מסגרת הטיפול לפי צרכי המשפחה

מכון חיבורים מציע מידע רב ומגוון טיפולים מותאמים לבעיות שונות המתעוררות במסגרת הזוגית והמשפחתית.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print