fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

חוויה מתקנת: בניית חוויות מעצימות והתגברות על טראומות

כותב:
תוכן עניינים

אנשים רבים נמנעים מלהעלות זיכרונות וחוויות קשות מעברם, מתוך חשש לעורר שוב ושוב את אותם רגעים כואבים מחדש. עם זאת, פעמים רבות, חקר העבר מאפשר לנו להבין טוב יותר מה גורם לנו להגיב ולהתנהל באופן מסוים, בין אם מדובר במערכת היחסים שלנו עם בני המשפחה וסביבתנו הקרובה, או באירועים מכוננים שחווינו בעבר. חוויה מתקנת מסייעת לאדם לאתגר את יחסיו עם הסביבה ואת האופן בו הוא תופס את עצמו, דרך חקר אירועים קשים מעברו. אלא שבמקרה הזה, בניגוד לזיכרון הטראומתי המקורי, מדובר בחוויה מרוככת יותר, הודות לקשב וליחס האדיב אותו מפגין המטפל כלפי המטופל, או כל אדם קרוב אחר המאזין לדברים.

מהי חוויה מתקנת

המונח חוויה רגשית מתקנת נטבע בשנת 1946 על ידי הפסיכואנליטיקאים פרנץ גבריאל ותומס מורטון פרנץ’. כיום מדובר בתפיסה פסיכולוגית רווחת, המאפשרת למטופל להתמודד עם חוויות קשות  מעברו באופן מרוכך יותר, באמצעות שיחה עם גורם מטפל או אדם קרוב אחר, במטרה לבצע תיקון לאותה חוויה טראומתית ולהבין כיצד אותו אירוע מכונן השפיע על האופן בו האדם מתנהג ומגיב. במהלך הטיפול, המטפל מגיב באופן אדיב ואמפתי לדבריו של המטופל, כך שנוצר תיקון לאותה חוויה טראומתית מהעבר. היחס האדיב והאמפתי של המטפל מסייע למטופל להיפתח  ולהתגבר על הקושי לחשוף מחדש את פצעי העבר. במהלך הטיפול המטופל לומד להכיר ולנתח את דפוסי ההתנהגות שהשתרשו בו וליישם דרכי התנהגות חיוביות ובריאות יותר. כך שבסופו של דבר אותה חוויה טראומתית הופכת לחוויה מעצימה ומלמדת.

מתי קיים הצורך בחוויה מתקנת?

חוויה רגשית מתקנת נדרשת לרוב כאשר קיים פער בין האופן בו אנו מגיבים לסיטואציה עצמה. כך שלעתים מדובר בתגובה מוגזמת ולא פרופורציונלית ואילו במקרים אחרים קיים מצב הפוך בו האדם מפגין אפתיות יתר כלפי מצבים אשר עשויים להתפרש כמכעיסים או מרגיזים על ידי רוב האנשים. מצבים קיצוניים אלו, עשויים להעיד על אירוע טראומתי מהעבר הדורש טיפול וחקר מעמיק, במטרה להבין ולאתר את הגורמים המהווים בסיס לאותה התנהגות. כמו כן, פעמים רבות, אותן תגובות קיצוניות פוגעות בתפקוד היום יומי של האדם ומונעות ממנו לנהל חיי שגרה תקינים, בין אם מדובר בפן החברתי או במישור המקצועי. אמנם חוויה רגשית מתקנת לעתים כרוכה בחשיפה ובכאב רב, אך תמיכה והקשבה מצד המטפל עשויות לרכך את התהליך ולהוביל לשינוי משמעותי בחייו של המטופל.

מה חשיבותה של חוויה מתקנת?

חוויה מתקנת מאפשרת למטופל להיפתח רגשית ולהבין שאותן תגובות אוטומטיות ניתנות לשינוי. היכולת להתבונן על אותה חוויה טראומטית מחדש באמצעות סביבה טובה ותומכת, מאפשרת לנו לשפר את הדימוי העצמי שלנו ועל ידי כך לבסס מערכות יחסים טובות יותר עם האנשים מסביבנו. אמנם חוויה רגשית מתקנת כרוכה לעתים בחשיפה לא פשוטה, אך יש ביכולתה להשפיע על האופן בו אנו תופסים מצבים מסוימים ולסייע לנו לבצע בחירות טובות יותר, חברתית ומקצועית כאחד.

כיצד ניתן להשיג תיקון

התיקון עצמו נעשה לרוב באמצעות טיפול פסיכולוגי וטיפול רגשי, במהלכו המטפל מסייע למטופל לחקור את עברו במטרה לאתר את הגורמים האחראים לאותן תגובות קשות וקיצוניות. לעתים המטופל עצמו משתף את המטפל בסיטואציות מסוימות בעברו אשר עשויות להסביר את מצבו. אך פעמים רבות יש צורך בתחקיר מעמיק מצד המטפל על מנת להתחקות אחר אי-רועים מסוימים בעברו של המטופל אשר עשויים להשפיע על התנהגותו בהווה. במקרים אלו יש צורך ברגישות רבה  מצד המטפל, שכן לרוב אותו גילוי עשוי לעורר אמוציות רבות אצל המטופל, בין אם מדובר בכעס, בכי או עצב רב. בשלב זה באה לידי ביטוי החוויה המתקנת, כך שהמטפל מגייס אמפתיה ואדיבות רבה על מנת להכיל את רגשות המטופל ולאפשר לו לחוות את הסיטואציה בצורה הרבה יותר מקלה ותומכת.

חוויה מתקנת מחוץ לטיפול

חוויה רגשית מתקנת לא מתקיימת רק באמצעות טיפול פסיכולוגי או במסגרת יחסי מטפל מטופל, כך שגם שיחה עם חבר קרוב או אדם משמעותי אחר עשויה להוביל לאותו תיקון מיוחל. האמפתיה והרגשות החיוביים המופנים כלפינו מצד האנשים הקרובים אלינו, עשויים לשנות במידה מסוימת את האופן בו אנו חווים את הזיכרון של אותו אירוע טראומתי ולנסוך בנו תחושה אופטימית וטובה יותר.

לסיכום

חוויה רגשית מתקנת מאפשרת לנו לחוות אירועים טראומתיים מעברנו באופן מרוכך ושונה, באמצעות תמיכה והכלה מצד גורם טיפולי או כל אדם משמעותי אחר. אותה סביבה תומכת מקלה על תהליך החשיפה ומאפשרת למטופל לפתח מודעות גדולה יותר כלפי אותם גורמים המסבים לו נזק.

צוות המטפלים במכון חיבורים מתמחים במגוון שיטות טיפול בנישה הקוגניטיבית התנהגותית (CBT), במטרה לסייע למטופל לאתר דפוסי התנהגות נוקשים ולהחליף אותם בדרכי התנהגות חיוביות ובריאות יותר. נשמח להתאים עבורכם תכנית טיפול מותאמת אישית, בהתאם לצרכיכם.

 

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן