חרדה, דיכאון וקושי בתפקוד מיני: שבירת המעגל

בעיות בתפקוד המיני יכולות להופיע בכל אחד משלבי מעגל התגובה המינית: תשוקה, עוררות, אורגזמה ורזולוציה. האם החרדה משפיעה על יכולת התפקוד המיני או ההפך? במאמר הזה נתאר את ההשפעות של חרדה ודיכאון על תפקוד מיני.

קצת סטטיסטיקה

ממחקר שנערך בשנת 2007 עולה כי מבחינה סטטיסטית בחורות נתקלות בבעיות בתפקוד המיני, יותר מבחורים. הסטטיסטיקה מעידה שהבעיה בתפקוד מיני הינה בעיה די שכיחה וקיימת אצל כ 43% מהבחורות ואצל כ 31% מהבחורים.

מחמת הדיסקרטיות והרגישות סביב הנושא, סביר להניח שגם אחוזים אילו נמוכים במידת מה, מהמצב במציאות.

חוסר התפקוד הנפוץ ביותר אצל נשים הוא בשלב העוררות המינית (10-20%) בעוד שעבור גברים חוסר התפקוד המיני הנפוץ ביותר הוא שפיכה מוקדמת. חוקר בשם קפלן ,שחוקר את הקשר שבין חרדה וחוסר תיפקוד מיני, מדווח בספרו ” חרדה ותפקוד מיני לקוי ” שכ 25% מאלו הסובלים מתפקוד מיני לקוי סובלים גם מהפרעת פאניקה.  חרדה ודכאון יכולים לשמר את מעגל חוסר התפקוד המיני. חוסר תפקוד מיני פוגע בסיפוק המיני ויכול להופיע בכל אחד משלבי התגובה המינית.

חוסר תפקוד מיני נגרם עקב מספרים גורמים פיזיים ופסיכולוגיים. מבחינה פזיולוגית נפגעת בדרך כלל המערכת הסימפטטית, מבין כל הגורמים הפסיכולוגיים, חרדה היא גורם מפתח בבעיות תפקוד מיני. המודעות לתפקידה הדומיננטי של חרדה בחוסר תפקוד מיני, כבר זוהתה לפני יותר מ 70 שנה.

מהו מעגל התגובה המינית?

מאסטרס וגונסון הם חוקרים שאפיינו את מעגל התגובה המינית תיארו אותו כתהליך שעובר עלינו מבחינה פיזית ומבחינה נפשית מתחילת הפעילות מינית – מרגע תחילת הגירוי ועד לאורגזמה והחזרה לרגיעה. מרכיבי מעגל התגובה המינית הם: תשוקה, עוררות, אורגזמה ורזולוציה. ישנו מעגל נוסף שנראה לעיתים קרובות כאשר מדובר בתפקוד מיני לקוי. מעגל זה מורכב מ3 חלקים

  • חרדה
  • קושי בתפקוד
  • חרדת ביצוע

מהי השפעת החרדה על התפקוד המיני?

הגוף שלנו מגיב לאיום על ידי מערכת שידוע כ” בריחה או תקיפה” באמצעותה אנחנו מגינים על עצמנו כאשר אנו בורחים מסכנה בין אם היא מציאותית או מדומיינת. על הספקטרום של מערכת זו נמצאות התגובות הבאות: לחימה, אימה, קיפאון, עילפון ובריחה.

תגובות אוניברסליות אלו ניתן לזהות אצל כל אדם. ישנו לעיתים דפוס תגובה דומיננטי, שמאפיין כל אחד כאשר הוא נמצא בזמן חירום או במצב קריטי. לעיתים דפוסי התגובה שלנו אינם תואמים את הגירוי – איום, דבר שגורם לפער בין הסביבה, הרצונות, והיכולות של האדם.

בנוגע לתפקוד מיני לקוי, אנו מגלים שתגובת הקיפאון קיימת בלא מעט מההקשרים ושהחרדה מתבטאת לא פעם בהמנעות או נסיגה, בין אם בעקבות חוסר חשק, שפיכה מוקדמת או אין אונות.

האם חרדה יכולה לשמר תפקוד מיני לקוי?

חרדה היא אחד הגורמים הפסיכולוגיים שמהווים מקור לבעיות בתפקוד המיני, אולם גם המצב ההפוך קיים, כאשר דווקא בעיות בתפקוד המיני הן המקור להתפתחותן של בעיות של חרדה. החרדות שלנו יכולות להופיע ולהשפיע על כל אחד ממרכיבי מעגל התגובה המינית.

ניסיון מיני כושל יכול לעורר חרדת ביצוע. ללא קשר לגורמיו של הניסיון הכושל הראשון, באם הם קוגניטיביים או פיזיולוגיים וללא קשר לאיזה שלב במעגל התגובה המינית שייכים הגורמים האלו – חרדה ודכאון יעזרו לשמר בעיות תפקוד מיני אילו מכוון שהן משפיעות על רמות לחץ ועל מערכות הגנתיות של הגוף.

לעיתים קרובות בעיות בתפקוד מיני, נחשבות לתסמין או לתוצאה של חרדה או של דכאון. שבירת מעגל החרדה – דכאון – בעיות בתפקוד המיני, תלויה ברובה ברמת ניהול הבעיה והטיפול בה.

החוט המקשר העובר דרכם הוא דפוס שניתן לשנות של תדמית עצמית וערך עצמי נמוך, חוויות מיניות שליליות עלולות לגרום לתגובת חרדה במפגשים מיניים עתידיים. כמו כן, ניתן להבין אלו פעולות המנעותיות משמרות את החרדה ולבצע חשיפות על מנת להתחיל להתמודד עם הרגשות הקשים שעולים וללמוד כיצד להכילם ולפעול בצורה שמשקפת את המטרה והרצון האישי.

מהי חשיבות תגובת ההמנעות?

הימנעות היא אחת הדרכים היותר נפוצות להתמודד עם חרדה. הימנעות היא תגובה טבעית שהתפתחה על פני שנים של אבולוציה אנושית. אכן התגובה הטבעית למצב מאיים היא להתרחק ממנו. תגובה זו אומנם מספקת יתרון מידי.

קל לתאר איך לפני אלפי שנים הייתה תגובת ההימנעות וההתרחקות ממקור האיום – תכונה משמרת חיים יעילה ומשמעותית לקיום המין.

תגובת הימנעות למצבים של חרדה ומתח, מספקת יתרון לטווח הקצר אולם יוצרת בעיות נוספות לטווח הארוך. מאחר וכיום חיים לטווח ארוך הרבה יותר לעומת אורך החיים הקצר שאפיין את החיים בעבר, יש משמעות רבה להשפעות התגובתיות לטווח הארוך והן צריכות להילקח בחשבון.  בניגוד לאינסטינקט המידי, רצוי למגר תגובות המהוות הקלה זמנית קצרת טווח כאשר הן מהוות נזק לטווח הארוך.

כאשר מפנים עורף ובורחים ממצבים מעוררי מתח וחרדה, אכן רמת החרדה מיד תפחת. אולם מאחר והבעיה נשארת בלתי פתורה, היא תשוב ותחזור כאשר נחשפים לאותו מעורר מתח וחרדה. לכן הימנעות היא איננה אסטרטגיה אפקטיבית כאשר מתמודדים עם בעיות של חרדה.

עם זאת, אנו יודעים שמאד קשה להיחשף כאשר מדובר בפעולות הקשורות למגע גופני, על כן הטיפול מתחיל מחשיפה בדמיון ורק כאשר יש מוכנות לחשיפה בפועל עוברים לשלב זה. חשיפה יכולה להיות מאד הדרגתית ולעולם לא נעשית באופן העלול לפגוע.

אז מה המחקר אומר על השפעת החרדה על תפקוד מיני?

ג’ונסון ומסטרס ( 1970) הם החוקרים הראשונים שזיהו את החששות בקשר לביצועים מיניים או אי-התאמה מינית כמקור עיקרי לדאגה – אצל זוגות עם בעיות בתפקוד המיני.  חרדה מונעת או חוסמת את התגובה של מערכת העצבים, אשר כתוצאה מכך מונעת עוררות פיזיולוגית.

מעניין לציין כי אנשים שונים מושפעים באופן שונה מהשפעתה של חרדה על העוררות המינית שלהם. אנשים עם היסטוריה של חוסר תפקוד מיני מגיבים שונה לחרדה מאנשים ללא היסטוריה של חרדה.   אנשים שלא חוו בעיות של חרדה בעברם – חרדה דווקא יכולה להגביר בהם את העוררות המינית. כלומר אנשים בעלי תפקוד עצבי אוטונומי טוב, יכולים לחוות עוררות מינית כתגובה למצב מאיים.

הניסוי שהוכיח זאת השווה את רמת העוררות המינית של אנשים שצפו בחומר פורנוגרפי בשקט וללא הפרעה, לעומת קבוצת ניסוי נוספת של אנשים אשר צפו באותו חומר פורנוגרפי, אבל תוך קבלת שוק חשמלי. תפקידו של השוק החשמלי היה להוסיף את ממד החרדה לתהליך על מנת לבדוק את השפעתה של החרדה על רמת העוררות המינית.

 

מה גילה המחקר?

המחקר גילה כי אותם אנשים שחוו הפרעות של שוק חשמלי תוך כדי הצפייה בחומר הפורנוגרפי, הראו עוררות פיזיולוגית גדולה יותר מאילו שצפו בחומר הפורנוגרפי בשלווה וללא כל הפרעה.

מחקר אשר שבחן אנשים עם היסטוריה של חוסר תפקוד מיני, הראה בדיוק את ההיפך: מתוך קבוצה זו, דווקא האנשים שחו את השוק החשמלי היזום, גילו פחות עוררות מינית פיזיולוגית בהשוואה לקבוצה שלא חוותה שוק חשמלי והונח לה לצפות בשלווה בפורנוגרפיה.

כיצד ניתן לעזור?

היום ישנן גישות טיפוליות ממוקדות אשר מצליחות להפחית את רמת החרדה ואת הסמפטומים השונים הקשורים לדיכאון בצורה מאד יעילה ומהירה. אחד מהטיפולים הללו נקרא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, במהלך הטיפול מבררים על הקשר שבין חרדה והתיפקוד המיני ואלו כלים טיפוליים יכולים לעזור בכדי להפסיק את המעגל התומך בהתפתחות המצוקה. לעיתים יהיה ניתן להפחית את החרדה על ידי טכניקות מגישות טיפול התנהגותיות ולראות את ההשפעות על התפקוד המיני, לעיתים ניתן להתחיל את הטיפול בהבנה של מנגנונים שונים הקשורים לתפקוד המיני ולאפשר הקלה ברמת החרדה כפועל יוצא. כבר לאחר פגישה או שתיים המטפל/ת יוכלו להבהיר מהי התוכנית הטיפולית ומהן הגישות המתאימות עבורך.

טיפול בבעיות של חרדה יכול לשפר את התפקוד המיני – פנה עוד היום למכון חיבורים וקבל את הייעוץ ממיטב המומחים בארץ, מומחים שיסיעו לך ליהנות מחיי מין בריאים ומספקים.

 

הכותבת היא שיר נוי, המנהלת המקצועית של המכון.

072-2172234

תל אביב | חולון | רעננה

 

מקורות :

 https://www.anxiety.org/how-to-stop-anxiety-and-depression-from-causing-sexual-dysfunction#breaking-the-sexual-dysfunction-anxiety-depression-cycle

masters, w. h., & johnson, v. e. (1970). human sexual inadequacy. toronto: bantam

The Relationship Between Anxiety Disorders and Sexual DysfunctionGiorgio Corretti, MD, Irene Baldi, MD. modern medicine network. Aug 1, 2007

Kaplan HS. Anxiety and sexual dysfunction. J Clin Psychiatry. 1988;49:21-25.

https://www.psychiatrictimes.com/relationship-between-anxiety-disorders-and-sexual-dysfunction

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2489204/

Exploring human freeze responses to a threat stressor. Schmidt NB1, Richey JA, Zvolensky MJ, Maner J J Behav Ther Exp Psychiatry. 2008 Sep;39(3):292-304. Epub 2007 Aug 12.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print