חרדה לעומת הפרעת חרדה

לכל אדם ישנם פחדים ולא יהיה זה מפתיע אם לפחות פעם אחת במשך מהלך חייו הוא גם יחווה התקף חרדה.

חרדה לעומת הפרעת חרדה

כאשר אדם סובל מהפרעת חרדה אזי הפחד והדאגה העומדים בבסיס ההפרעה, אינם נעלמים ואף יכולים להחריף עם הזמן. חרדות אלו נוטות להשפיע לרעה על חיי היומיום כגון הלימודים, העבודה ומערכות היחסים הבין אישיים.
חרדה, מצבי לחץ ופחדים נחשבים לרגשות ולחוויות נורמטיביות, אך יש להבדיל בין תגובות הכוללות חרדה לבין הפרעת חרדה מאובחנת הפוגעת בתפקוד. הפרעות חרדה הכוללות בתוכן: הפרעות OCD והפרעות הנובעות ממצוקות וחוויות טראומטיות אשר נמשכות לאורך זמן רב, דורשות טיפול ופיתרון.

דאגות רווחות כגון החשש מפני אירוע חשוב, הפחד לא להצליח לעמוד בלוח זמנים, החשש מפני טיפול רפואי, לידת תינוק, בחינות, התחייבות הכרוכה בקניית בית, בעיות כלכליות ובעיות בריאותיות למיניהן, כל אילו בהחלט מהווים עבור רבים חלק נורמלי ובלתי נפרד של החיים. רבים נרתעים ומפחדים כאשר פוגשים בנחש או חרק גדול מיימדים. דברים שונים גורמים לאנשים שונים לפחד מפני דברים שונים אולם כמעט כל אחד חווה חרדה מסוימת במשך חייו.

כאשר חוויה טראומטית מסוימת או פחד מפני מקומות פתוחים למשל גורמים לך להישאר בבית ולא לצאת החוצה אין זו חוויה או הרגשה שמאפשרת התקדמות והתפתחות בחיים. ככלל כל הפרעה הקשורה בחרדה, מעורבת ברגשות דאגה, בעצבנות, ו/או בפחדים מתמשכים ועוצמתיים, והיא בעלת השפעה שלילית על יכולתו של הסובל מהם לתפקד בחיי היומיום.

לקבלת הסבר מפורט על חרדה

ישנן מספר הפרעות הנובעות מחרדה. חלק מהסממנים חופפים בין ההפרעות השונות וחלקם ייחודיים להפרעה ספציפית. החרדות הן אופייניות וקשורות להפרעה מסוימת ולכן האבחנה חייבת להיעשות בידי מומחים מוסמכים כגון פסיכולוגים ופסיכיאטרים.

הגישה הנכונה היא להבחין בין חרדה מקובלת לבין הפרעת חרדה תוך כדי זיהוי הגורמים לחרדה. ניתוח סממני החרדה יאפשרו למצוא באם התגובה לחרדה היא בפרופורציה המתאימה ואם לאו.

מחשבות טורדניות, פחדים, דאגות מוקצנות לא ראליסטיות ומוגזמות אשר נוטות להשפיע לרעה על התפקוד בחיי היומיום, מזוהים בדרך כלל עם הפרעת חרדה.

לדוגמא החשש מפני מחלות שגורם לאדם לנקוט באמצעים שונים שמטרתם מניעה של מחלה כגון שימוש בסבון חיטוי והימנעות מנגיעה בידיות של דלתות לא בהכרח מעיד על הפרעת חרדה. לעומת זאת, עם החשש מפני מחלות מקשה על הסובל לצאת מהבית, מעקב אותו מללכת למקומות שונים, מטריד אותו באופן קבוע ופוגע ביכולת שלו להתרכז ולעשות דברים שמספקים ומהנים אותו, יש אפשרות סבירה שהאדם סובל מהפרעת חרדה או הפרעה הקשורה לחרדות.

במכון חיבורים מתמחים בטיפול פסיכולוגי ממוקד בבעיות חרדה בקרב מבוגרים וילדים. צוות המומחים במכון משתמש בשיטות טיפול מתקדמות ביותר בעולם הפסיכולוגי כיום ובהתאמה אישית לכל מטופל. במכון חיבורים מקפידים ומתחייבים על שמירה על פרטיות וסודיות וכל מידע ברשות המכון אינו עובר לשום גורם חיצוני כלשהו.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print