חרדות ספציפיות

חרדה לרוב נובעת מפחד גלוי או סמוי מפני גורמים שונים וגורמת לדפוסי חשיבה שליליים, קטסטרופאליים ודיכוטומיים, דפוסים אלו יוצרים תחושה של סיכון וצורך בהגנה. במקרים רבים אנו נמנעים ממצבים או מחשבות שונות בכדי להרגיע ולהגן על עצמנו מהגורם שמרגיש לנו מאיים. חרדה ממושכת יכולה ליצור תחושות של אובדן מוטיבציה ואף דיכאון וערכנו העצמי יורד ככול שהאמונה ביכולתנו לשנות את מצבנו מצטמצמת.

מהם הסימפטומים של חרדה?

בין הסימפטומים הנפוצים של חרדה נתקל בתחושת איבוד שליטה, מחשבות טורדניות ושליליות, הימנעות ממקומות או מצבים מעוררי חרדה וכאבים גופניים כגון: קשיי נשימה, כאבי בטן וראש, רעד, קשיים בבליעה, הפרעות שינה, הזעה, גלי חום, סחרחורות, חולשה, כאבי שרירים לא ברורים ועוד. גם כאשר אין תסמינים גופניים, החרדה יכולה להופיע כמתח ולחץ תמידי המלווה במחשבות ודאגות חוזרות.

קיימים סוגים רבים של חרדה אך הנפוצות ביותר הן:

הפרעת חרדה מוכללת GAD –  מצב של לחץ ודאגנות תמידית הנמשכת תקופה ארוכה ומלווה בצורך בשליטה אשר במצבים רבים אינו פרופורציונאלי, יוצר מתח פנימי רב ואף פוגע בתפקוד הכללי ברמות שונות.
חרדה חברתית – תחושה של בישנות ומבוכה במצבים חברתיים שונים עד כדי אי נוחות מטרידה, תסמינים פיזיולוגיים כמו דופק לב מואץ, הזעה וקשיים בריכוז,  רצון להימנע ואף לברוח ממצבים אלו. החרדה מלווה במחשבות הקשורות לפחד מדחייה וקבלת ביקורת.
פוביות ספציפיות – פחד קיצוני ממצב או אובייקט מסוים כגון: פחד ממעליות, נהיגה, ג’וקים, טיפול רפואי, טיסה וכו’.  תחושת החרדה במצבים אלו היא אינה רציונאלית ופרופורציונאלית ומלווה בתסמינים פיזיולוגים בעוצמה רבה עד כדי הימנעות ותחושה של סכנה מפגיעה או מוות.
הפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD, – פחד קיצוני הנוצר בעקבות מחשבות, דמיונות ודחפים שנתפסים כבלתי הגיוניים אך חזקים עד כדי רצון עז להרגעתם ודחייתם בעזרת טקסים שונים. הטקסים הם פעולות פיזיות או מנטאליות חוזרות ונשנות המיועדות להפחתת החרדה.
פוסט טראומה –  פחד הנוצר בעקבות אירוע טראומטי היוצר תחושה של סכנה תמידית וערעור תחושת הביטחון הפיזית והרגשית, חרדה מהתרחשות חוזרת של האירוע או מהתחושות המחרידות שהרגיש בזמן ולאחר האירוע הטראומטי. בעקבות האירוע הטראומטי נוצרות מחשבות ואמונות שהעולם מסוכן ואכזרי, שאין יכולת להתמודד עם חוויות קשות ואי הוודאות מסוכנת ומחייבת שליטה מלאה.
התקפי פאניקה –  התקפים קשים אך חולפים של פחד ואימה המלווים בתופעות פיזיולוגיות שונות ומועצמות עד כדי תחושה של סכנת חיים או איום חמור על הבריאות. ההתקפים יכולים להופיע באופן פתאומי ואף מתוך שינה. עוצמת החרדה יוצרת תחושת שיתוק ולכן הפרעה זו מאופיינת בהימנעות עד כדי פגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובל ממנה.

הגורם המשותף לכל סוגי החרדות הוא תחושות רגשיות קשות של סכנה ומצוקה, תסמינים גופניים, תחושה של אובדן שליטה והימנעות.  הסובלים מחרדות נתקלים לא אחת בקשיים חמורים לתפקד בצורה נינוחה ופרודוקטיבית.

למרבה המזל, הפרעות חרדה מאובחנות בקלות ברוב המקרים וקיימות מגוון דרכים המאפשרות טיפול ודרכי התמודדות אפקטיביים מאוד.

דרכי אבחון וטיפול

על פי רוב מטפלים בחרדה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בביופידבק או טיפול דינאמי קצר מועד.

מטרת הטיפול היא ליצור מודעות גבוהה יותר לסוגי החשיבה הבלתי יעילים אשר מגבירים ומשמרים את החרדה, לפתח ולתרגל דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ובריאים יותר, להיחשף באופן התנהגותי לרגשות ולתחושות הקיימות. הטיפולים מתמקדים בדפוסים העומדים בבסיס היווצרות החרדה כגון: פרפקציוניזם, צורך בשליטה ופחד מאי ודאות וערך עצמי נמוך. בטיפול נעזרים בכלים שונים ויוצרים מערך תרגול שמטרתו להטמיע את הכלים השונים וליצור הסתגלות מלאה.

במקרים מסוימים ניתן להיעזר בטיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות אשר מפחיתות את רמת החרדה, אך אלו אינם מהווים תחליף ללמידה עמוקה יותר של מקור החרדה ודרכים להתמודדות נכונה ומועילה.

בילדים הסובלים מחרדות, כגון חרדת נטישה אצל ילדים ניתן לטפל גם על ידי טיפול באומנות או באמצעות .play therapy במקרים רבים להורים לילדים הסובלים מהתופעה, ניתנת הדרכת הורים מכוון שהם סוכני השינוי הראשונים ובעזרתם ניתן ליצור תהליך שינוי בדפוסי ההתנהגות והחשיבה של הילד/ה.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print