fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

חרדת ביצוע

כותב:
תוכן עניינים

דני היא singer-song-writer כלומר, זמרת שכותבת מלחינה ומופיעה – הכל בעצמה. היא הייתה מחוננת במוזיקה והיה לה קול נעים שקסם לכל מי ששמע אותה אבל המחסום שלה היה הקהל. לפני הופעות שאיתם ניסתה לעלות, היא לא הייתה אוכלת כמעט כלום שבוע ובקושי ישנה. היא הייתה עולה לבמה והקול שלה רעד מאד. היא אמרה שמה שהיה גורם לה לחרדה האיומה כל פעם מחדש היו המחשבות שהיא פחדה שיחשבו עליה, מה אם ישמעו שהיא בעצם אותה דני קטנה ומוזרה כפי שהרגישה בילדותה? אולי המוזיקה שלה כלל לא לטעמם והם יצאו באמצע? אולי הם חושבים שהיא מכוערת ולא יודעת לנגן כמו שצריך? הפחד היה משתק. בטיפול דני והמטפלת זיהו שהפחד הזה מופיע בעוד מקומות בחייה כמו למשל בטסטים לקבלת רישיון נהיגה שעשתה, כשהייתה צריכה לדבר מול הכיתה שלה בלימודים באוניברסיטה ואפילו ברמה מסוימת מאד כשנשאלה שאלה עליה הייתה צריכה להשיב מול קהל.

חרדת ביצוע יכולה להתבטא כפחד קהל או דרך כל פעולה אחרת שנדרש בה ביצוע ויש ציפייה מסוימת מהאדם לגביה.

איך נקל על החרדה ונצליח לתפקד בכל זאת? מה החרדה רוצה לספר לנו על עצמנו?

מה היא חרדת ביצוע?

חרדת ביצוע היא אותו פחד הקשור בספק עצמי לגביי היכולת לבצע משימה כלשהי. מי שחווה חרדת ביצוע עלול להיות מודאג מכשלון בביצוע המשימה במיוחד כאשר זה נעשה לעייני אחרים אך לא רק.  האמונה הנפוצה שעומדת בבסיס חרדת ביצוע נוגעת לאיך אחרים יתפסו אותי, ומהפחד להרגיש מושפל ודחוי.

אפשר לחוות חרדת ביצוע בעת ביצוע משימה מול קהל, כמו מצגת או נאום, אותה מכנים פחד קהל, אבל גם בחזיתות אחרות החרדה עשויה להופיע כמו למשל ביחסי מין.

רוב האנשים יחוו מתח ברמות שונות לפני שהם צריכים לעלות על במה אבל בשביל חלק מהאנשים זה יכול להיות חוויה ממש משתקת שמעוררת התקף חרדה.

מה התסמינים של חרדת ביצוע?

לא לכולם זה טבעי וקל להיות מוקד לתשומת הלב של אחרים או לעמוד בציפייה למלא משימה מסוימת כשאחרים מצפים לתוצאה. גופו של מי שחווה חרדת ביצוע יכול להגיב באופנים שונים לחרדה הזאת, לפעמים באופן דומה למישהו שנמצא תחת מתקפה או צריך לברוח ממשהו מאיים.

מנגנון של ברח או הלחם מופעל והתסמינים יכולים להיות כמו בהתקף חרדה:

 • אי נוחות במערכת העיכול, צורך ללכת לשירותים
 • פה מתייבש
 • רעידות בידיים והרגליים
 • זיעה במקומות שונים
 • קשיי נשימה
 • דופק מואץ
 • חשיבה מהירה
 • מחשבות פסימיות שמספרות שהכל הולך להשתבש

ועוד.

מה גורם לחרדה ביצוע להופיע?

אין גורמים חד משמעיים ואחידים שגורמים לאנשים לחרדת ביצוע, גורמים שיכולים להוות קרקע לחרדת ביצוע:

הפגיעות שלנו והקושי שלנו לפגוש את הפחדים העמוקים, הפחדים שמספרים לנו שמא אנחנו לא טובים מספיק ולא מסוגלים – היא לרוב מה שעומד בבסיס חרדת ביצוע.

לפעמים אנחנו נוטים לחשוב שאם נטעה או נכשל יהיו לזה השלכות נוראיות, אנשים לא ירצו להיות איתנו ונתבזה, כאשר בפועל, אנחנו אלה המייחסים לטעות את החשיבות הכי גבוה יותר מאחרים- אנחנו השופט וגם הסוהר של עצמנו.

חרדת ביצוע אצל גברים

לעיתים הציפיה התרבותית- חברתית מגברים עלולה לגרום להם לפתח חרדת ביצוע. זו עלולה להתבטא ביחסי המין, כאשר הגבר פועל מתוך מחשבה איך הוא אמור לפעול ולספק את האישה וכך הוא נותר מנותק מעצמו ובמקרים מסוימים גם חרד לטעות או להיחשב “לא גברי מספיק”. את אותה תופעה ניתן לראות אצל גברים בחזיתות אחרות בחייהם, כאשר המחשבה שעליהם למלא אחר סטראוטיפ מסויים מכווצת ומעוררת חרדה. חרדת הביצוע אצל גברים במיניות היא נפוצה ולעיתים יכולה לגרום לאין אונות או לרצון להימנע מיחסי מין וקשרים זוגיים עם נשים.

איך נעזור לילדים עם חרדת ביצוע?

חרדת ביצוע היא תופעה מאד נפוצה אצל ילדים. לחץ חברתי הוא אלמנט משמעותי בעולמם של הילדים ועלול להגביר את החרדה מביצוע משימות שונות כמו למשל משחק כדורגל או מצגת שהם מציגים בפניי הכיתה.

אצל הילדים חרדת ביצוע נוטה להתבטא דרך הגוף מפני שלעיתים שיח ישיר על רגשות הוא קשה או לא נגיש להם. ילדים עלולים להתלונן על כאבי בטן, או כאבי ראש כאשר הם חשים את החרדה. חשוב שההורים יזכרו שלעיתים מכאובים ומיחושי גוף אצל ילדים עלולים להתקשר לנושא רגשי, הם אינם ממציאים זו תחושה אמיתית שהנם מתקשים לבטא ולכן היא מתמקמת בגוף שלהם.

חשוב בנוסף להכיר במצוקת הילד ולא לבטלה, מה שנראה להורה פעוט ממרומי הגיל יכול להראות לילד דרמטי הרבה יותר. זכרו שלילדים קשה יותר לחשוב בהגיון ו”להפטר” מהרגשות שלהם או לווסת אותם כמו היכולות של מבודר לעשות זאת.

הורי הילד יכולים לפעול בכמה דרכים כדי להקל ולסייע כמו למשל:

 • לעזור לילד בהכנה מנטלית וטכנית לקראת אותה משימה, כמו ביצוע חזרות או ניסיון לנבא יחד מה יהיה באותו אירוע.
 • לעודד ולחזק את הילד על ידי תזכורות על כך שהוא מסוגל, וההורים סומכים עליו, מה שיעזור לו לבנות את הבטחון שלו לקראת המשימה.
 • לוותר על ביקורות ולתמוך בילד ללא תנאים או שיפוט או דעה. התזכורת החמה לילד שגם אם הוא יטעה או לא יצליח במשימה ההורים יאהבו אותו יכולה לחזק אותו מאד.

על אף הלחץ שהילד עלול להפעיל, חשוב לא לוותר לו על ביצוע המשימה והגעה לבית הספר. בטווח הארוך פיתוח דפוסי הימנעות יכולים לחבל בתחושת המסוגלות של הילד, ולהחמיר את רמת החרדה בעתיד. אלא אם כן מדובר ברמת חרדה קיצונית שדורשת פנייה לטיפול.

חרדת ביצוע: יש טיפול

חרדת ביצוע או פחד קהל יכולים להגביל אותנו מאד, במיוחד כשהפחד משתק ומונע מאיתנו לעשות דברים שאנחנו רוצים.  נזקים אלה עשויים להוריד את ההערכה העצמית או הביטחון העצמי בטווח הארוך. אנחנו עלולים לוותר על עבודות שמערבות דיבור בפניי קהל או על יציאה לדייטים והכרויות חדשות.

כאשר אנחנו משתפים את החרדה ואת הרגשות שלנו בטיפול הדברים נראים פחות עוצמתיים מאשר איך שאנחנו חווים אותם בראש שלנו.

למי שחווה חרדת ביצוע בצורה מתמשכת שפוגעת באורח החיים טיפול רגשי יכול לעזור מאד. בטיפול אפשר לזהות את דפוסי החשיבה המכאיבים, לחזק את הערך העצמי ולרכוש כלים להרגעה נקודתית בעת החרדה. כמו למשל בטיפול CBT.

טיפול בחשיפה הוא טיפול שעלול להיות יעיל לטיפול בחרדת ביצוע, על ידי חשיפה הדרגתית למה שמפחיד אותנו ניתן להתגבר בליווי של מטפל על החרדה ולהפחית אותה משמעותית כך שניתן יהיה לתפקד לצידה או להעלים אותה לגמרי.

כשמדובר ספציפית בפחד קהל יש על מיני אסטרטגיות שניתן כבר עכשיו ליישם כמו למשל:

 • הרפיה ונשימות עמוקות וממושכות לפני הופעה
 • מציאת זוג עיניים טובות וידידותיות לפחות אחד בקהל ולדמיין שאנחנו מופיעים רק מולו.
 • להמשיך גם כשאנו מרגישים רעד או שטעינו
 • דמיון מודרך שלנו מסיימים בסיפוק ובהצלחה את ההופעה.

לסיכום

חרדת ביצוע עלולה לשתק וכאשר אנחנו נמנעים מביצוע של אותן משימות שמפחידות אותנו החרדה עם הזמן עלולה להחמיר ולהתעצם.

כאשר החרדה מחבלת באורח החיים שלנו ופוגעת בנו חשוב לפנות לעזרה טיפולית שתעזור לנו לחזור לתפקוד ולחיות חיים מלאים.

במכון חיבורים ישנם מטפלים שישמחו לסייע לכם להתמודד עם חרדת ביצוע באמצעות טכניקות טיפול של חשיפה ממושכת וגישות CBT מתקדמות.

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן