טיפול בהפרעה אובססיבית “טהורה”

כיוון שהפרעה אובססיבית טהורה לא כוללת, כביכול, התנהגויות שאותן יש למנוע, חשבו למשך שנים כי אין כל דרך לטפל בה. עם זאת, כיום, עולם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מציע מגוון שיטות חדשניות ומסורתיות לטיפול בהפרעה אובססיבית טהורה.

טיפול בהפרעה אובססיבית "טהורה"

המומחים שלנו במכון חיבורים יכולים להציע טיפול בשיטות הבאות:

·חשיפה ומניעת תגובה –  טכניקה שפותחה בשנים האחרונות. במסגרת הטיפול בשיטה זו, מטופלים לומדים כיצד להתמודד עם הפחדים שלהם ממחשבות מסוימות, וכך להימנע באופן פעיל מההתנהגויות שבהן השתמשו על מנת להתמודד עם פחדים אלו עד כה.

·הבניה קוגניטיבית מחודשת – עוד טכניקה ותיקה ויעילה מאוד מעולם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. טכניקה זו מלמדת את המטופלים כיצד לערער על המחשבות הבלתי רצויות שעולות במוחם, ולפקפק בהתאמתן למציאות, על מנת למנוע את המצוקה שמתעוררת בהם כתוצאה ממחשבות אלו.

·חשיפה דמיונית – בשיטה זו, המטופל כותב סיפורים קצרים המתאימים לאובססיות שלו. הסיפורים האלו משמשים את המטפל ככלים לחשיפה ומניעת תגובה, ומאפשרים למטופל להיחשף גם למצבים פוגעניים וחריגים – כמו רצח או תקיפה מינית.

טיפול בשיטת מיינדפולנס

טיפול הקוגניטיבי התנהגותי המבוסס על מדיטציית מיינדפולנס נועד כדי ללמד את המטופלים לקבל, ללא שיפוטיות, חוויות פסיכולוגיות שהם סולדים מהן. שיטת המיינדפולנס גורסת כי אנו חשים מצוקה פסיכולוגית בשל הנסיון שלנו להדחיק ולצמצם את המחשבות, הרגשות, התחושות והדחפים הבלתי רצויים – במקום להתמודד איתם. למעשה, שיטת טיפול זו מלמדת את המטופלים כיצד להתמודד עם המחשבות שלהם מבלי להתדרדר להתנהגויות נמנעות, לחיפוש אחר חיזוקים ולטקסים מנטליים.

כאשר שיטות אלו משולבות זו עם זו, כמו גם עם טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות אחרות, הן עשויות להפחית במידה רבה את תדירותן וסדר הגודל של האובססיות, ואת רגישותו של האדם למחשבות ודימויים מנטליים הנחווים במסגרת ההפרעה.

במכון חיבורים, אנו מעניקים חשיבות רבה לטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, ורבים מהמטפלים שלנו מומחים בטיפול בשיטות אלו. תוך שילוב של השיטות החדשניות ביותר עם השיטות המסורתיות והמומלצות, אנו מסייעים למטופלים שלנו להפיק את המירב מהטיפול הפסיכולוגי, ולצאת לדרך חדשה כאשר הם יודעים כיצד לחיות עם ההפרעה שלהם. אם רק תדעו כיצד לשלוט בהפרעה, שום דבר לא יעמוד בפני התשוקה שלכם להגשמה עצמית.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print