טיפול בהתקפי פאניקה

כאשר אדם נמצא בעיצומו של התקפי פאניקה, ייתכן והוא מרגיש כאילו הוא עובר התקף לב או קריסת מערכות, רגע לפני מוות. לא מפתיע אם כך, שכל מי שחווה התקף שכזה יחשוש מאוד מלחוות אותו פעם נוספת. הטריגר לפרוץ התקף נוסף עשוי להיות קשור למקום בו קרה ההתקף או הסיטואציה. למשל, אישה אשר חוותה התקף חרדה בעודה עורכת קניות בסופרמרקט – ייתכן כי תקשר מעתה את ההתקף לחוויית הקניות ותימנע מלהגיע שוב לאותו סופרמרקט.

התקפי פאניקה הופכים לפוביה ספציפית והימנעות

כאמור – לא מן הנמנע, כי אותה סיטואציה או מקום בו התרחשו התקפי פאניקה, יהוו מאותה נקודה טריגר שעלול להוביל להתקף נוסף. על כן, אם ניקח את אותה אישה שעשתה קניות – ייתכן כי התרחשות מסוימת עלולה להפוך להיות גורם לחרדה בפני עצמו. למשל: כניסה לחנויות, אורות ניאון מאוד זוהרים, רעש הקופה הרושמת או כל דבר שקשור לחוויית הקניות האינדיבידואלית. גבר שעבר התקפי פאניקה בעודו במכוניתו, עלול לפחד מאותו רגע באופן בלתי נשלט מרכבים או מנהיגה, וזה עלול להתרחב לכדי פחד מכבישים, מאוטובוסים או כל דבר שקשור באופן עקיף לאותה חווית נהיגה שהסתיימה באופן כה קשה עבור הנהג.

ממש כפי שעלולה להיווצר פוביה ספציפית בעקבות התקפי חרדה, ייתכן כי החוויה כולה תוביל למצב של הימנעות. אנשים החווים התקפי פאניקה עלולים פשוט להימנע מלהגיע למקומות שבעייתיים עבורם, כדי שלא להסתכן בהתקף נוסף. ובמקרים חמורים יותר, יש מי שפשוט לא ייצא מהבית כמעט בכלל (ראו אגרופוביה למשל, הימנעות ממקומות ציבוריים).

בין אם מדובר בחרדות ופוביות שנולדות מתוך חוויה קשה של התקפי פאניקה (או כמובן התקפים חוזרים), או אם מדובר בהימנעות – בשני המקרים איכות חייו של אדם עלולה להיפגע קשות בשל מאמציו להימנע ולברוח מהתקפי חרדה.

מעגל הקסמים – התקף חרדה הופך להפרעת חרדה

התקפי פאניקה עלולים להפוך למעגל קסמים בו מעורבים שלושת הפנים של התקף – מחשבות קטסטרופאליות מוטעות, תחושות פיזיות קשות ותחושת החרדה עצמה. על פי מחקרים בנושא, כשליש מהאנשים שסובלים באופן קבוע מהתקפי פאניקה חוזרים ונשנים, עלולים לפתח הפרעת חרדה מוכללת (Generalized Anxiety Disorder). גבר או אישה הסובלים מהפרעת חרדה למעשה יהפכו להיות אנשים “מודאגים” יתר על מידה מכל דבר ועניין. אישה הסובלת מהפרעת חרדה תהיה מוצפת בדאגות לא רציונאליות כמעט מכל סיטואציה ואירועים, בין אם יומיומיים או חריגים. או גבר הסובל מהפרעת חרדה יחווה גם סימפטומים פיזיים כתוצאה מדאגה מופרזת , למשל קשיים לישון, בעיות עיכול וקיבה, כאבי שרירים וחוסר מנוחה כללי. לא הבנתי את ההפרדה המגדרית…

ואיך יודעים שמדובר בהפרעת חרדה מוכללת ולא סתם דאגנות מופרזת? ובכן, יש לשים לב לאורך התקופה בה הסימפטומים החרדתיים מוקצנים מאוד, ולמעשה מפריעים ממש לניהול אורח חיים תקין. למשל – תקופה של שישה חודשים ויותר שבה החרדה מוקצנת ומשתלטת, הינה תקופה ארוכה שסביר להניח כי מדובר בהפרעת חרדה ולא התקפי פאניקה רנדומאליים. בנוסף לתקופה, יש לבחון אם ניתן להשפיע על הדאגה באיזו שהיא צורה (להרגיע). האם האדם המודאג סובל גם מתסמינים פיזיים או קשיים בריכוז, נטייה לרוגז וכעס וחוסר מנוחה מתמשך ובלתי מרפה.

טיפול CBT בהתקפי חרדה

טיפול CBT –  טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הינו טיפול קצר מועד, המוכח כאחד הכלים היעילים הבודדים לטיפול אפקטיבי בהתקפי פאניקה (וחרדות בכלל).
בגדול, פונה השיטה לטיפול בשני רבדים חשובים: הרובד המחשבתי, הקוגניטיבי, כלומר – המחשבות ההרסניות שלנו בעת התקף חרדה, המחשבה מעוררת האימה כי אנחנו בסכנה קיומית. מטרת הטיפול היא ליצור מודעות גבוהה יותר למחשבות העוברות בראשינו בעת ההתקף ולהחליף אותן במחשבות מסייעות אלטרנטיביות.

הרובד הטיפולי השני הינו הרובד ההתנהגותי – טכניקות נלמדות להתמודדות בזמן אמת מול הפחדים שלנו, הטריגרים, המקומות או האירועים שמעוררים אצלנו מיד תגובה חרדתית המובילה להתקף. תרגול מעמיק מכניס את הטכניקות לשימוש שוטף, אוטומטי, ובכך מסייע למטופל “לשלוף” את הכלים בזמן אמת באופן טבעי יותר.

מכון חיבורים הנו המכון המקצועי והמוביל בארץ לטיפול פסיכולוגי ממוקד בחרדות לסוגיהן ובהתקפי חרדה.

צוות המכון כולל פסיכולוגים קוגניטיביים התנהגותיים ופסיכולוגים קליניים מובילים בתחומם.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print