אנורקסיה נרבוזה

אנורקסיה נרבוזה (Anorexia Nervosa) היא סוג אחד מני כמה של הפרעות אכילה. כיום המושג "הפרעות אכילה" כולל משמעויות רבות, ביניהן השמנת יתר או עיסוק מופרז באוכל, אך אנורקסיה היא למעשה הפרעה פסיכולוגית, אשר יש לה שורשים עמוקים מאוד בנפש האדם.

אנורקסיה נרבוזה

אנורקסיה היא מחלה נפשית רצינית ביותר. בניגוד למחלות גופניות, מחלה נפשית בדרך כלל לא נחשבת למסכנת חיים, אך למעשה ישנם אחוזי תמותה גבוהים יחסית של גברים ונשים אנורקטים מתת תזונה ולכן המחלה נחשבת לרצינית ביותר, ודורשת התערבות מיידית. במקרים בהם נשקפת סכנה לשלמות גופו של החולה אין מנוס מאשר אשפוז. כך או כך ישנו צורך בטיפול פסיכולוגי חירום, מרגע שנתגלתה המחלה.

האדם החולה באנורקסיה עשוי להתחיל להוריד במשקל כדי להיראות טוב יותר לטעמו, אך למעשה לאורך זמן מדובר בנושאים של שליטה ושל כוחניות כלפי הגוף. הדחף המוטיבציוני להיראות רזה יותר הוא משני לכך.

נשים מחייכות

תסמינים המאפיינים חולי אנורקסיה

אנורקסיה מאופיינת באכילה מאוד מועטה ובירידת משקל משמעותית בעקבות זאת. אך אנורקסיה איננה כרוכה רק בהגבלת האכילה למינימום האפשרי.

החולה באנורקסיה עשוי גם להתעמל באופן אובססיבי או לבלוע במקביל גלולות דיאטה או משלשלים כדי להוריד במשקל הגוף.

תחושת השליטה על הגוף וההתגברות על תחושות הרעב הבלתי נסבלות יוצרת אצל החולה תחושה חיובית לגבי עצמו וחייו וכך נוצר מעגל שלילי, אשר הופך לאובססיה ולמעשה דומה לתהליך של התמכרות- התמכרות לשליטה.

עובדים

נשים ובני נוער - אוכלוסייה בסיכון גבוה

רוב הלוקים במחלה הן נשים (95%) ולרוב נערות בגיל העשרה, אך גברים אינם חסינים אליה. כיום גם גיל ההתפרצות יורד יותר ויותר, ולא נדיר לראות ילדים שחולים באנורקסיה. בנוסף, נמצא כי אנשים ממעמד בינוני וגבוה נוטים יותר לחלות במחלה.

ישנם מומחים המאמינים שאנשים שמשתייכים למקצועות בהם המראה החיצוני שלהם הוא משמעותי הם בסיכון גבוה לחלות במחלה, כגון דוגמניות, שחקניות ואתלטיות.

עם זאת, בכל זאת צריך שיהיה מבנה אופי מסוים שתומך באובססיה לשליטה. באופן לא מפתיע, השאפתנות, הנוקשות והפרפקציוניזם שמקושרים פעמים רבות למקצועות שלמעלה הופכת להיות קרקע פורייה להפרעות שונות על רקע נפשי.

מטפלות

לא רק בעיה אישית - האנורקסיה משפיעה על כל המשפחה

ככל מחלה נפשית או פיזית, אנורקסיה, משפיעה על כל בני המשפחה. מכיוון שהחולה מעוניינת לשמור לעצמה חופש פעולה הרחק מעיניהן הבוחנות של הוריה, היא נוקטת בפעולות שונות של הרזיה בסתר, כגון הסתרת אוכל ליד השולחן, או בקשה לאכול בחדרה כדי שלא יוכלו לעקוב אחר ריקון הצלחת. פעמים רבות היא תקנה בגדים רחבים כדי שלא יראו את גופה המצטמצם, ואם ישאלו אותה על כך מפורשות היא תגיב בהכחשה.

מצב עמום זה בו ההורים מתחילים לחשוד אך אין מי שישתף איתם פעולה הוא מצב קשה עבור כולם, ויכול לערער את היחסים בבית לאין שיעור. במידה ואכן מתגלה כי האדם חולה, זה עשוי להיות משבר אמון משמעותי בין בני המשפחה משום שהאדם שיקר במצח נחושה לבני משפחתו והסתיר את בעייתו.

מבחינת החולה, בני המשפחה עשויים היו “לבגוד” בכך שאשפזו אותו בכפייה ובכך הובילו לאכול בכפייה. בהתאם לזאת, לעיתים במקרים של אנורקסיה מומלץ להשתתף גם בטיפול משפחתי בנוסף לטיפול הפרטני עם החולה.

אם כן, אנורקסיה נרבוזה היא מצב מורכב וקשה לכל הנוגעים בדבר, ולכן, על מנת לטפל בה, ישנו צורך לפנות לעזרה מקצועית, המוגשת גם כן במכון חיבורים. מידע, חינוך וטיפול נכון בנושאים אלה עשוי לסייע הן למשפחה והן לחולה להתמודד עם המחלה הקשה.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן