בולמיה נרבוזה

בולמיה נרבוזה (Bulimia Nervosa) היא הפרעת אכילה, המאופיינת בפרצי אכילה ללא שליטה ובהקאות או סוג אחר של פליטה כפויה של מזון מהקיבה בניסיון נואש להימנע מעלייה במשקל.

בולמיה נרבוזה

החוויה הנפשית של החולה בבולמיה היא מצוקה נפשית עזה, הנובעת ממאבק מתמיד בין התשוקה להפחית במשקל ולהישאר רזה לבין הכפייתיות הבלתי נשלטת לבלוס כמויות מזון עצומות (Binge). האדם מרגיש שהוא נכנע שוב ושוב לתכתיבי גופו, ובולס כמויות מזון עצומות- לעתים כ- 5,000 קלוריות לסבב זלילה שלא אורך יותר משעה.

לאחר סיום הבליסה וסיפוק הצורך, האדם חש פאניקה ופונה לאמצעים דרסטיים יותר כדי להפוך את השפעותיה. כל הזמן הזה תחושת השליטה נדמית כחומקת מידיו.

בעוד שלכל בני האדם ישנם רגעים בהם הם אוכלים יותר או פחות כדי לנחם את עצמם, בולמיה מאופיינת בפרצי אכילה כפייתיים. בעוד שאדם נורמאלי ישכח מהר מאוד ששבר את חוקי הדיאטה שלו, או שינסה לשמור על משקלו להבא, אדם שחולה בבולמיה יעניש את עצמו באופן אכזרי על ידי הקאה, צום מחמיר או התעמלות כפייתית כדי לשרוף את הקלוריות המיותרות.

המעגל האכזרי והלא מרפה של אכילת כמויות עצומות ברגע אחד, והקאה או צום ברגע אחר, מכבידים מאוד על הגוף ושמים עול גדול אף יותר לרווחה הרגשית של המטופל. המזל הוא שכן ניתן לשבור את המעגל, והאדם יכול לפתח קשר בריא יותר עם אוכל ולהתגבר על רגשות של חרדה, אשמה ובושה.

נשים מחייכות

גורמים לבולמיה

בולמיה נפוצה יותר מאנורקסיה. היא נותנת לאדם את האשליה שהוא יכול להוריד במשקל ועדיין לאכול, ולכן היא מתאימה יותר למבנה אישיותי שמתקשה לדחות סיפוקים. בעוד שבאנורקסיה הגוף לומד להסתגל למזון המועט ודורש פחות ופחות מזון, בבולמיה המעגל של הזלילה וניסיון הטיהור הוא תגובה פיזיולוגית לא מסתגלת של הגוף.

 

כשיש הרעבה, הגוף משתוקק לאוכל יותר ויותר משום שנוצרים חסכי תזונה. בניית המתח, והחסך הופכת את כפייתיות האכילה לבלתי נמנעת ואז נעלמות העכבות, אוכלים אוכל “אסור” ושוברים את כל כללי הדיאטה. למעשה האובססיה לאוכל, או להימנעות ממנו, היא זו שגורמת לו להיות יותר נחשק ולגרום לאבדן שליטה.

 

קשה יותר לזהות בולמיה מאשר אנורקסיה, כי למעשה ניסיונות ההקאה או הטיהור לא מונעים עלייה במשקל. ספיגת הקלוריות מתחילה מרגע שהאוכל נכנס לפה, ובסיום זמן האכילה כבר רוב הקלוריות נספגו בגוף. הקאה ושלשול גורמים בעיקר לאובדן נוזלים ולכן נראה כאילו אירעה ירידה במשקל, בעוד שאחוזי השומן לא הושפעו מכך.

 

האדם שסובל מבולמיה עושה כל שביכולתו כדי להסתיר את הזלילה והרגלי הטיהור. אובדן השליטה גורם לבושה. לכן הוא עשוי לזלול תמיד לבד ולעשות כל שביכולתו כדי שהסביבה לא תגלה שהאוכל נעלם.

עובדים

כיצד ניתן לזהות אדם בולימי?

אם האדם מבקר לעתים תכופות בשירותים מיד בסיום הארוחה, אם יש ריח של קיא בשירותים או קופסאות של משלשלים ברחבי הבית, אלה סימנים לכך. בנוסף יכולה להיות התעמלות אובססיבית, פצעים או צלקות על פרקי האצבעות בגלל סימני שיניים, לחיים תפוחות (סימן של הקאה תכופה), שיניים צהובות (תופעת לוואי של חומציות הקיבה) ושינויים תכופים במשקל הגוף.

מחלות נלוות
בולמיה היא צורת חיים מאוד לא מאוזנת הפוגעת בכל מערכות הגוף, ולכן יש לה מחלות נלוות רבות. בין המחלות האלו ניתן למצוא עלייה במשקל, כאבי בטן, רגליים וידיים נפוחות, כאב גרון כרוני, לחיים ובלוטות רוק תפוחות, חולשה וסחרחורת, ריקבון בשיניים ופצעים בחלל הפה, רפלוקס קיבה או כיב קיבה, אובדן הווסת ועצירות כרונית משימוש לא נאות במשלשלים.


גורמי סיכון
דימוי גוף נמוך הנובע מהשוואה למודלים לחיקוי בחברה ובתרבות שלנו יכול להוביל לחוסר שביעות רצון בנשים צעירות. כמו כן הערכה עצמית נמוכה אף היא גורם סיכון, משום שהאדם מרגיש חסר ערך ושליטה. תחושה זו נובעת פעמים רבות מהתעללות בילדות, או משינויי חיים משמעותיים שכוללים אובדן תחושת שליטה על החיים.

טיפול בבולמיה
ניתן לטפל בבולמיה בהצלחה יחסית. הטיפול כולל הודאה בכך שישנה בעיה, חינוך לגבי הרגלי אכילה נכונים וטיפול פסיכולוגי שמסייע למצוא מנגנונים מפצים. מכון חיבורים מציע עזרה מקצועית ויוכל לסייע לכם.

מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן