טיפול בחרדה חברתית

חרדה חברתית מובילה להתעסקות בלתי פוסקת בדעתם של אחרים, וגורמת להימנעות ממצבים חברתיים, לעיתים אף לדיכאון ולתסמינים פיזיולוגיים • קראו ממה נובעת החרדה, כיצד תזהו אותה ואיך תוכלו לטפל בה

ציטוט של רויטל ממכון חיבורים:

“בהרבה מקרים נראה אצל אנשים המתמודדים עם חרדה חברתית כתפיסה שמשהו איתם לא בסדר והם היחידים שחווים את זה. לעיתים התפיסה הזו עלולה להוביל לשינוי שלילי משמעותי באורח החיים, למשל הימנעויות מסיטואציות מסוימות. הדבר הראשון שאסביר להם הוא שזוהי תופעה מאוד נפוצה וחשוב מכך, יש כיום דרכים יעילות מאוד וממוקדות לטיפול בחרדה חברתית ולחזור לחיות חיים שלמים ומלאים יותר”

מהם הגורמים לחרדה חברתית?

ישנן סיבות שונות להופעת החרדה אך במרבית המקרים הגורם מקושר להתפתחות תחושת ערך עצמי נמוך בילדות בעקבות סיבות שונות כגון: דחייה חברתית, ביקורת של ההורים או דמויות סמכות אחרות, תחושה של שונות בעקבות הפרעת קשב וריכוז או רגישות ובישנות גבוהה, ציפייה עצמית גבוהה, חשש מכישלון וכו’.

מהם הסימפטומים של חרדה חברתית?

  1. תחושות של מצוקה ורצון להימנע ממצבים חברתיים, חשש מדחייה או נטישה על ידי אחרים, פחד מכישלון ופחד מלעג הסביבה.
    חשיבה טורדנית וקטסטרופאלית זמן רב לפני חשיפה לאירועים חברתיים (כגון: ” אני לא אצליח להתמודד וכולם יבחינו בכך” , ” יחשבו שמשהו לא בסדר אצלי”, ” החרדה תגרום לי להשתתק ולברוח” …), ככל שמתקרב זמן החשיפה לאירוע החברתי המחשבות מתעצמות ותחושת המצוקה גוברת ומשפיעה על התפקוד היומיומי.
  2. תסמינים פיזיולוגיים המלווים את תחושתה של חרדה חברתית: נשימה מועצת ודופק לב גבוה, בחילות, הסמקה, הזעה קיצונית, כאבי בטן וכאבי ראש, רעידות בגוף ורעידות בקול, קשיי שינה וכו’.
  3. סימפטומים החוזרים ברצף של חצי שנה או יותר.

מכיוון שלסובלים הזקוקים לטיפול בחרדה חברתית רמת הלחץ היומיומית גבוהה יחסית, הם נוטים להרגיע את עצמם על ידי שימוש בסמים או אלכוהול ולעתים נוצרת תלות עד כדי התמכרות. במקרים בהם החרדה יוצרת הימנעות משמעותית, עלולים לסבול גם מדיכאון.

חרדה חברתית טיפול

על פי רוב מטפלים בחרדה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בביופידבק או טיפול דינאמי קצר מועד. מטרת החרדה חברתית טיפול עצמי היא ליצור מודעות גבוהה יותר לסוגי החשיבה הבלתי יעילים אשר מגבירים ומשמרים את החרדה, לפתח ולתרגל דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ובריאים יותר, להיחשף באופן התנהגותי לרגשות ולתחושות הקיימות. הטיפול בחרדה חברתית מתמקד בדפוס העומד בבסיס היווצרות החרדה כגון: צורך בשליטה, פחד מביקורת ודחייה וערך עצמי נמוך. בזמן טיפול בחרדה חברתית נעזרים בכלים שונים ויוצרים מערך תרגול שמטרתו להטמיע את הכלים השונים וליצור הסתגלות מלאה. במשך הטיפול מבצעים חשיפות ביחד עם המטפל במקומות מעוררי חרדה.

בילדים הסובלים הזקוקים לטיפול במחרדה חברתית ניגתן לטפל ם על ידי טיפול באומנות או באמצעות play therapy, במקרים רבים להורים לילדים הסובלים מהתופעה ניתנת הדרכת הורים מכוון שהם סוכני השינוי הראשונים ובעזרתם ניתן ליצור תהליך שינוי בדפוסי ההתנהגות והחשיבה של הילד/ה.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן