חרדות אצל ילדים

רב הילדים מבטאים פחדים ודאגות מסוגים שונים ובסיטואציות שונים. ישנו גם שוני בין חרדה בגילאים שונים, והטיפול וההתייחסות לחרדות אצל ילדים לעיתים שונות במהותן. ראשית כל חשוב להבין כי חרדות אצל ילדים הן שכיחות ועלולות להופיע בכל מיני שלבי גדילה והתפתחות באופן טבעי, ולכן יש לדעת לאבחן מתי חרדה היא טבעית ומתונה ומתי היא חורגת מגדר הרגיל ומצריכה טיפול והתייחסות מיוחדים.

כיצד נזהה מתי החרדה אצל ילדים דורשת טיפול מקצועי?

ישנם כל מיני סימנים שעשויים להעיד על כך שהילד סובל מבעיות של חרדה. יש ללמוד לזהותם וגם לבחון את תדירותם והאם הם מתמתנים לבד או מחריפים. הנקודות הבאות יוכלו לעזור לך להחליט באם יש צורך ורצוי לפנות לעזרה מקצועית של פסיכולוג ילדים המתמחה בבעיות של חרדה בילדים. חשוב לציין שיעוץ עם איש מקצוע לא בהכרח דורש מהילד לפגוש איש מקצוע. לעיתים רבות אנחנו ” מרגיעים”/” מאבחנים” בטלפון ואין צורך בהמשך טיפול. כמו כן, המצבים שאנו מתאריםיכולים להתקיים על ספקטרום רחב ורק אם יש בעיית תפקוד משמעותית כדי לפנות לטיפול. מספר דוגמאות שרמזים שאולי ילדכם סובל מחרדה וכדאי להתיעץ עם מומחה:
  • ילדים רבים זקוקים לסדר יום ברור, אך ילדים בגילאים מוקדמים אשר מאד נוקשים לגבי סדר יום ברור ונלחצים מאד כאשר סדר היום לא צפוי מראש עלולים לסבול מחרדה, במידה וילדכם מגיב בצורה קיצונית לשינויים והדבר פוגע ביכולתו לחוות חוויות חדשות ומשפיע על תפקודו יש מקום לברר יותר על תחושותיו ורגשותיו עם בעל מקצוע.

  • במידה ואתם שמים לב שישנה רגישות סנסורית מוגברת לרעש, למגע של בגדים, לליכלוך וכו’ ורגישות זו משבשת לו את היכולת להתרכז עד כדי המנעות מביצוע משימות או לשחק באופן חופשי, או באופנים אחרים פוגעת בתפקודו, ניתן להתיעץ ולברר על קשיים בקשב וריכוז, OCD או חרדה.

  • אם אתם מבחינים בטקסים שהילד מבצע או המנעויות שמטרתן להרגיע מחשבות אשר מטרידות אותו. יש אפשרות שהוא סובל מ OCD.

  • כאשר יש שינויים דרסטיים באכילה, צימצום או אכילה מוגברת. טקסים סביב אכילה או ריבים מרובים סביב נושא זה.

  • התחשב ברמת החומרה של תגובת הילד לפרידה. אם הוא במצוקה עזה ומתקשה להסתגל למצב לאחר הפרידה – יש מקום להיוועץ עם בעל מקצוע

  • השווה את התנהגות הילד עם התנהגות הילדים האחרים בני גיל זהה. למשל טבעי הוא שילד שנפרד בפעם הראשונה מהוריו ביום הראשון לבית הספר או לגן יחווה חרדה מן הפרידה, אולם חרדה מפני פרידה בגיל מבוגר יותר היא פחות מקובלת. אם התנהגות הילד שונה באופן משמעותי מזו של חבריו לכיתה אזי רצוי לקבל חוות דעת מקצועית

  • שאל את עצמך באם החרדה של הילד מונעת או עוצרת מבעדו לעשות דברים שהיה רוצה לקחת בהם חלק. האם החרדה מפריעה לו ביצירת קשרי חברות, בלימודים, או בחיי המשפחה? אם התשובה היא חיובית כדי לפנות לעזרה מקצועית

חרדה קיצונית יכולה להשפיע על בריאות הילד ואושרו. חלק מהילדים יגדלו ויתגברו על החרדות שלהם בעצמם אולם אחרים ימשיכו לסבול כל עוד לא יקבלו עזרה מקצועית.

ניתן לקבל עזרה מקצועית במספר מקומות כמו למשל יועצת בית הספר, רופא משפחה שיכול להפנות לרופא מומחה, או לפנות ישירות לפסיכולוג ילדים המתמחה בחרדות.

מהו הטיפול המומלץ לחרדות אצל ילדים?

הטיפול המומלץ על פי מחקרים השוואתיים הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT. טיפול זה עוזר לילד לפתח כלים ומיומנויות לשינוי דפוסי המחשבה שלו במצבים מעוררי חרדה. הטיפול כולל חשיפה מבוקרת והדרגתית למעוררי חרדה במטרה ללמוד לנהל את רגשותיו. יתרונות השיטה הם לטווח ארוך למרות שהטיפול הוא ממוקד וקצר טווח.

תרופות – לעיתים במקרים קיצוניים ביותר ניתנות תרופות מקבוצת הסרוטונין שנמצאו אפקטיביות בטיפול בחרדה אצל ילדים. הן עובדות טוב במיוחד כאשר ניתנות בשילוב עם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי CBT.

צוות המכון

בין חברי צוות המומחים של מכון חיבורים ישנם פסיכולוגים בעלי שם המתמחים בחרדות של ילדים. המטפל התמחה בפסיכולוגיה של עולם הילד, ולרוב גם של גיל ההתבגרות. עולמו הנפשי של הילד הוא עולם שונה מזה של המבוגר, והאסטרטגיות הפסיכולוגיות לגשת אליו מתחשבות בילד כאדם ייחודי ועל-פי גילו. המטפלים שלנו מומחים בגישת CBT, בעלי נסיון טיפולי רב ויודעים כיצד לטפל בחרדה ביעילות רבה.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support