חרדת נטישה אצל ילדים

חרדת נטישה (Separation Anxiety) היא הפרעה המופיעה הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים ובבסיסה החשש מפרידה ממושא רגשי כלשהו. בני אדם נקשרים לאנשים מסויימים ובאופן טבעי איננו אוהבים פרידות, אולם במקרים של חרדת נטישה, החשש הוא מוגבר ובעל מאפיינים של חרדה. חרדת נטישה אצל ילדים באה לידי ביטוי כשישנו חשש מפרידה אך גם כשהפרידה רק זמנית. ילדים אשר סובלים מחרדה זו ידווחו על תסמינים פיזיים כגון דפיקות לב, כאבי ראש, לחץ בחזה, הפרעות שינה, ועוד. ילד כזה ירבה להתקשר אל מקום העבודה של ההורה במהלך היום, ימנע מביקורים ממושכים אצל חברים, ואף יאמר שהוא חולה על מנת להימנע מהליכה לבית הספר.

חרדת נטישה אצל ילדים - סיבות

כאמור, פרידה, קבועה או זמנית, היא חלק ממהלך חיים תקין, וגם החשש ממנה הוא כזה. אולם בשלבים הראשונים של הילדות, הילד נפרד מהוריו אך לתקופות קצרות. מהלך התפתחותי תקין ונורמטיבי הוא כאשר ילד צעיר לומד בהדרגה, לשהות ללא הוריו במשך פרקי זמן הולכים ומתרחבים, בידיעה שישוב להתראות עימם תוך זמן קצר. אולם, פעמים רבות, עקב חוויה טראומטית בקשר בין ההורה לילד, הילד מפתח תחושה שחזרת ההורה איננה מובנת מאליה. חרדת נטישה אצל ילדים יכולה לנבוע מהיעדרות ממושכת של ההורה, או אפילו היעדרות רגשית של ההורה. תחושת אי הוודאות בנוכחותו של ההורה במהלך שלב הילדות המוקדמת, יוצרת אצל הילד מקור לחרדה וגורמת לתחושת בדידות, כעס, התקפי לחץ, וחוסר ביטחון כאשר ההורה עוזב אותו. גם חוויה שלילית או מפחידה אשר ילד חווה לראשונה, שלא בנוכחות הוריו, עלולה להוות טריגר להפרעה. ילד שכזה יפנים שכאשר הוריו לא נמצאים לידו, משהו רע עלול לקרות, ועל כן הוא מפתח חרדת נטישה מפני פרידה מהם.

נשים מחייכות

חרדת נטישה בקרב ילדים - דרכי התמודדות

כמו בכל הפרעה חרדתית, יש לטפל בבעיית חרדת נטישה אצל ילדים בעזרת איש מקצוע כגון פסיכולוג ילדים, שכן היא עשויה לפגוע מאוד באיכות החיים של הילד ושל המשפחה כולה, ולהשפיע עליו באופן בלתי הפיך לטווח הארוך. שלב הילדות המוקדמת הוא השלב בו הילד למד לפתח אישיות עצמאית ונפרדת מן התא המשפחתי. עיקר טיפול חרדת נטישה אצל ילדים מתמקד בחיזוק הקשר בין הילד לבין סביבתו.

טיפול פסיכולוגי יתמקד, קודם כל, בהדרכת הורים על מנת שאלו יילמדו לעורר בילד תחושת ביטחון עצמי גם בהעדרם. השלב הראשוני והחשוב ביותר הוא לא לכעוס על הילד אלא להבין שהוא מונע מפחד ממשי, אולם עם זאת אין לאפשר לו להיעדר מבית הספר או להיצמד להורה, שכן במקרה זה חרדת נטישה אצל ילדים והפחד צפוי רק להתגבר. פנייה לאיש מקצוע תוכל לסייע להורים להציג בפני הילד מערך של חיזוקים חיוביים שילמדו אותו, בהדרגה, כי השד איננו נורא כל כך. במקרים בהם תהליך הדרגתי כזה לא יהיה אפקטיבי, יכול איש המקצוע לשלב בטיפול תרופות הרגעה על מנת לסייע כנגד סימפטומים חרדתיים, אולם עיקר תשומת הלב צריכה להינתן לשינוי דפוסי התנהגות ופיתוח תבניות חשיבה בריאות.

עובדים

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן