מהי פוביה ואיך מעלימים אותה?

פוביה מוגדרת כפחד לא מציאותי מדבר כלשהו. ספקטרום הפחדים רחב ויכול לנוע מפחד מפני בעל חיים ועד הפחד ממצב מסוים כמו נהיגה למשל. פוביות מאופיינת בחרדות עזות המשבשות את התפקוד היומיומי וחיי השגרה. בהשוואה לבעיות נפשיות אחרות, ניתן לטפל בפוביה באופן מקצועי ויעיל ואחוזי ההצלחה של הטיפולים הם בין הגבוהים בעולם הבעיות הפסיכולוגיות.

שיטת הטיפול להעלמת הפוביה

הטיפול האפקטיבי ביותר הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT אשר תוך כ 10 פגישות כבר נושא הצלחות משמעותיות בקרב כ 85% מהמטופלים. כאשר מדובר בשיטת טיפול מסורתית המתבססת על דיבור רק כ 60% מהמטופלים מדווחים על שיפור למרות מספר פגישות רב בהרבה. CBT מוכתר כטיפול היעיל ביותר בבעיות של פוביה ושל שאר סוגי החרדה.

 

הבסיס לטיפול ה CBT הוא בהפרדת תגובת החרדה מהמצב מעורר החרדה. ניתן לבצע הפרדה זו באמצעות זיהוי והכרה בדפוסי מחשבה בעייתיים או בלתי רציונליים. את הדפוסים הבעייתיים מחליפים בדפוסי מחשבה חדשים ובריאים. בשלב השני משנים גם את דפוסי ההתנהגות. זהו טיפול ממוקד קצר טווח שלרב כבר בפגישה השביעית חל שיפור ניכר.

 

יעילות הטיפול נובעת מהיותו תפור באופן ייחודי לצרכי המטופל ולבעייתו הספציפית. עם זאת ישנם מספר עקרונות בסיסיים שאופייניים לרב הטיפולים שמשתמשים בטכניקה של CBT:

נשים מחייכות

בנייה קוגניטיבית מחודשת

מחשבות קטסטרופליות הן תופעת לוואי לפוביה. אנשים עם פוביות בדרך כלל גם לא מעריכים נכונה את יכולת ההתמודדות שלהם עם הפחד במצבים קשים. תוך כדי תהליך בניית דפוסי מחשבה חדשים, לומדים לזהות את הדפוסים הישנים והמזיקים, לומדים להפריך אותם ולהחליפם במחשבות מציאותיות יותר וכתוצאה מכך כבר חלה ירידה בחרדה וירידה בצורך להימנע ממצבים מעוררי הפוביה.
אישה מחייכת

חשיפה שיטתית

בשיטה של CBT מעודדים לבוא במגע באופן קבוע עם מעוררי הפחד עד שלבסוף הפחד מתפוגג. התהליך הוא הדרגתי כמובן וההתמודדות מתחילה עם מה שמעורר את הפחד הכי פחות אקוטי. לדוגמא כאשר עוסקים בפוביה מעכבישים למשל, נקודת ההתחלה יכולה להיות דיבור על עכבישים כאשר בשלב השני ניתן יהיה כבר להסתכל בתמונות של עכבישים וכן הלאה.

 

חשוב קודם כל לעבור את שלב השינוי בדפוס החשיבה כי לעיתים כבר לאחר השלב הזה נפתר חלק משמעותי של הבעיה והשלב הבא בטיפול CBT, שלב החשיפה, עובר ביתר קלות.

תרגול מיינדפולנס – הכרה עמוקה במציאות

לעיתים קרובות אנשים כל כך עסוקים במחשבותיהם שהם מתנתקים מהמציאות. ההתעסקות במחשבות הקשורות לפוביה לא מותירה פנאי להיווכח במציאות הקיימת אשר נוגדת את כל התפיסה שלהם ומהווה הוכחה שהפחד בעצם חסר שחר.

 

במכון חיבורים ישמחו להיפגש לפגישת היכרות לצורך אבחון מדויק ומקצועי של הבעיה. המכון מאמין בטיפול CBT כטיפול האפקטיבי ביותר בבעיות פוביה וחרדה בכלל. לכל מומחה בצוות של המכון קיימת הנגיעה האישית שלו וההתאמה למטופל נערכת בקפידה רבה על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר בזמן הקצר ביותר.

עובדים

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן