חרדת נטישה ופרידה (Abandonment anxiety)

המחשבה שבן או בת הזוג יעזבו אתכם מטרידה אתכם תכופות? נמנעים מקשר רק כי אתם יודעים כמה קשה לכם בפרידות?

חרדת נטישה ופחד נטישה – דרכי טיפול יעילות

רבים חוששים מלהיות לבד, אך כשהמחשבה רודפת אתכם או מונעת מכם למצוא זוגיות – ייתכן כי מדובר בבעיית חרדת נטישה

חרדת נטישה (separation anxiety) היא למעשה הפחד מלהינטש במערכת יחסים. אנשים שלהם יש חרדת נטישה סובלים מסגנון התקשרות (attachment style) לא בטוחה: חרדת התקשרות (attachment anxiety) והתקשרות נמנעת. התקשרות חרדתית מאופיינת על ידי צורך בתשומת לב מהאחר וחשש שהאחר עומד לעזוב. התקשרות נמנעת מאופיינת על ידי צורך מתמיד להסתמך רק על העצמי וחשש מתלות באחר. שתיהן בבסיסן עוסקות בחוסר אמון באחר, באהבתו, ובתחושה שהאדם לא ראוי לאהבה ולקשר. התקשרות היא קשר חזק ומלא חיבה אשר קושר יחד שני פרטים באופן רגשי עוצמתי לאורך זמן. הקשר הראשון הוא עם דמות מטפלת קבועה (אם, אב או מטפל אחר) והוא ישפיע על דפוסי הקשרים של האדם עם אחרים בסביבתו לאורך כל חייו. דפוסי ההתקשרות נקבעים במהלך הינקות והילדות המוקדמת, בקשר עם ההורים.

נשים מחייכות

חרדת נטישה - הגורמים

חרדת נטישה בקרב ילדים היא לרוב סימפטום טבעי, משום שהם תלויים לחלוטין בדמות המטפלת שלהם. לכן בסביבות גיל שנה הם מתחילים לחשוש בכל פעם שהאם, או דמות מטפלת אחרת, יוצאת מהחדר ולא ברור מתי תחזור. אך המטרה היא שבזמן הזה הם יפתחו את האמון שיאפשר להם לגדול להיות בני אדם עצמאיים ובוגרים, אשר יכולים לסמוך על אנשים בחייהם שיחזרו ושלא יעזבו אותם. כשזה לא קורה, סביר להניח שהחרדת נטישה תימשך גם לבגרות. ללא טיפול היא עשויה להישאר לכל החיים.

ההיגיון הוא פשוט – אם לילד לא הייתה דמות לסמוך עליה הוא עשוי להתפתח בשתי דרכים מרכזיות: לחפש כל הזמן פיצוי ותיקון מהאחר על מה שהפסיד או לא חווה בילדותו, או שהוא עשוי לאבד את האמון בבני האדם ולא לסמוך על איש אלא על עצמו. כשישנם מקרים פתולוגיים בילדות כגון התעללות או חוויה טראומתית אחרת שנובעת לדוגמה ממוות או אובדן הורה, הילד נמצא בסיכון יתר להתקשרות לא בטוחה ולהתפתחות של חרדת נטישה. מיותר לציין כי במקרה כזה ישנה אפשרות שהוא יחוש בדידות גדולה לאורך כל חייו, משום שבתפיסה שלו הוא תמיד נותר לבד, לא משנה עד כמה יושיט יד אל האחר.

חרדת נטישה בבגרות יכולה להיגרם גם מקשרים לא מספקים בבגרות, כמו קשרים חבריים או רומנטיים. ייתכן כי האדם יחוש חוסר ביטחון עצמי שיפריע לו להתמסר או ליצור קשרים עם הסביבה. אך בדרך כלל ניתן למצוא את המקור לקושי בילדות, בקשרים עם האחרים המשמעותיים. כמובן שפחד נטישה יכול מאוד להעיק על סביבתו של האדם, בעיקר במקרה של סגנון התקשרות חרדתי, אשר זקוק כל הזמן לחיזוקים מסביבתו על כך שהוא אהוב ורצוי לעתים הוא עלול להאשים את הסביבה שהיא לא מספיק קשובה או מקבלת, לרוב מתוך נטייה לקשר כל התנהגות אל עצמו, ובאופן השלילי ביותר.

התיאורטיקנים שהגו לראשונה את נושא ההתקשרות היו ג’ון בולבי ומרי אינסוורת, שעבדו עם ילדים ומשפחותיהם בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה באנגליה, תקופה אשר אופיינה בפרידה ממושכת בין הורים לילדים, לעתים לכל החיים. הם החלו לפתח את תיאורית ההתקשרות, וגילו שאכן דפוסי ההתקשרות בילדות משפיעים על אנשים לאורך חייהם. טיפול נכון, טיפול פסיכולוגי או מפגש עם אדם שיכול למלא אצלם את הצורך הזה, עשויים לסייע להם להתגבר על הקושי הזה.

עובדים

טיפול בחרדת נטישה

טיפול בחרדת נטישה מורכב מדיבור על הבעיה, וניסיון לבחון אותה דרך עיניים של האחר היא צעד טוב בכיוון. אחת הבעיות המרכזיות היא המחשבות שקשורות לחרדת נטישה. לכן טיפול שנקרא CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי, יכול לסייע להבין מה מהמחשבות הן בראשו של האדם ומה באמת מתחולל בנפשם של הסובבים אותו. טיפול פסיכו דינאמי גם הוא יכול לסייע בעיבוד הזיכרונות הלא טובים ובמציאת נרטיב חיובי יותר, אשר יכול לסייע לאדם להתחיל לבטוח שוב באדם אחר. לבסוף, לעתים טיפול זוגי יכול לסייע לחיים בזוג, בגלל הקושי שיש לבני זוג מסוימים להכיל את התובענות וחרדת הנטישה של בני זוגם. הבנה כי הכול קשור לפחד פנימי מאוד עמוק עשויה לרכך את ההשפעה על הסביבה. מכון חיבורים מציע טיפולים אלה וטיפולים נוספים העשויים לסייע להתמודדות עם חרדת נטישה.

ראו גם: טיפול בחרדה חברתית | טיפול בחרדות | התקף חרדה | OCD

מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן